Категорії
Міста, країни, люди

Чергова «точка неповернення»

Закінчується 2020-й. І тепер вчені заговорили про загальну біомасу планети (масу всіх живих істот, що населяють нашу Землю) і, порівнявши її з антропогенною масою, яка включає в себе створене людиною, зробили висновки – маса створеного людиною перевищила біомасу Землі і наблизилася до чергової «точки неповернення».

Результати дослідження показали, що з кожним роком людина виробляє все більше матеріалів, одним з яких є бетон – найбільша частина антропогенної маси і одна з основних причин утворення парникового ефекту. І якщо в 1900 році антропогенна маса становила лише 3% від загальної біомаси, то в 2020 році кількість зроблених людиною об’єктів значно перевищила загальну біомасу планети. Сьогодні люди виробляють близько 30 гігатонн (30 000 000 000 тонн) матеріалів за рік, а швидкість виробництва невпинно збільшується.

Що таке точка неповернення? «Точка неповернення» або переломний момент (tipping point) – це критична точка в ситуації, що веде до незворотних наслідків. Вважається, що термін виник в області епідеміології та описує ситуацію, при якій поширення інфекційного захворювання досягає точки, після якої зупинити спалах вже неможливо. Сьогодні термін «точка неповернення» використовується в багатьох областях. Так, журналісти застосовують його до соціальних явищ, демографічних даних і практично будь-яких змін, які можуть призвести до незворотних наслідків. В останні роки tipping point не сходить з перших шпальт новинних видань в зв’язку з проблемами, викликаними стрімкою зміною клімату.

Вже сьогодні, згідно з роботою, опублікованою в журналі Nature Climate change 9 грудня, людство досягло чергового переломного моменту: в 2020 році антропогенна маса перевищила загальну біомасу планети, тобто загальну масу всіх живих істот на планеті Земля.

Кожен день виробництво прискореними темпами продовжує зростати. Мільярди людей виробляють нові матеріали і позбавляються старих. За отриманими результатами, вага всього створеного – продуктів, інфраструктури, будівель тощо – людиною щотижня приблизно дорівнює масі тіла всіх людей на Землі.

У 1900 році, наприклад, антропогенна маса становила лише 3% біомаси. Але від тоді кожні 20 років це співвідношення принаймні подвоюється, набираючи темп в останні десятиліття, оскільки в промисловості використовується все більше геологічних матеріалів, таких як метали, мінерали та гірські породи.

Для вимірювання антропогенної маси і біомаси дослідники об’єднали попередні оцінки, отримані за допомогою комп’ютерного моделювання і наявних даних макроекономічних досліджень. Відзначимо, що визначити точні цифри неймовірно складно. Уявіть, що ви намагаєтеся зважити всі автомобілі, дерева, китів, метеликів і бактерій по всій планеті, а вода і відходи значно ускладнюють цю ситуацію.

З цієї причини дослідники не включали відходи в оцінки антропогенної маси, а також не включали воду в оцінки біомаси. Без урахування відходів і води, антропогенна маса, ймовірно, не перевищить біомасу ще протягом двох десятиліть. Але ці приблизні оцінки підкреслюють серйозність впливу людської діяльності на планету. Цей вплив настільки колосальний, що деякі вчені вважають, що людство вступило в нову епоху під назвою «антропоцен».

За даними ЮНЕСКО, термін антропоцен (Anthro означає «людина», cene – «новий») позначає епоху, в часи якої головним винуватцем змін навколишнього середовища виявилася людина. Прихильники концепції зазначають, що сучасна людська діяльність завдала серйозної шкоди планеті, що проявляється у вигляді шостого масового вимирання, забруднення океанів і атмосфери, а також великомасштабних змін рельєфу планети, викликаних сільськогосподарською діяльністю, будівництвом житла та промисловістю. Сьогодні вони охоплюють 70% суші.

Чергова «точка неповернення»
Графік біомаси на планеті, джерело: Big Think

Деякі дослідники наполягають на тому, що голоцен (сучасна геологічна епоха четвертинного періоду, яка змінила плейстоцен приблизно 12 тисяч років тому) слід відрізняти від нашої нинішньої епохи – антропоцену. Але геологічною спільнотою ідея антропоцену ще не прийнята. Поділ великих часових відрізків на епохи дозволяє вченим зрозуміти, які саме зміни відбувалися на планеті протягом тривалого часового періоду.

Чергова «точка неповернення»
На порозі катастрофи

Для розрахунку антропогенної маси дослідники обрали виробництво конкретних матеріалів (бетону, цегли, асфальту, металів та інших компонентів, таких як дерево, що використовується для паперу і промисловості, скло і пластик). Результати показали, що з 1900 року виробництво цих матеріалів на Землі подвоюється кожні 20 років.

Сьогодні, завдяки численним дослідженням, ми вже знаємо про негативний вплив антропогенної діяльності на клімат планети. Нове дослідження зі свого боку показало, що сучасне масове виробництво продуктів і матеріалів становить понад 30 гігатонн на рік. Іншими словами, маса антропогенного матеріалу, виробленого щотижня, тепер переважує загальну сучасну вагу всього людства на планеті.

Дослідники відзначають, якщо людство продовжить рухатися в такому напрямку, то до 2040 року суху біомасу Землі буде перевищено в три рази. А якщо подивитися на дані по-іншому, то, можливо, ми вже пройшли точку неповернення кілька років тому. Якщо ж до уваги включити ще й відходи – масу, яка не врахована в останньому дослідженні, то виявиться, що продукти життєдіяльності людини перевершили «суху» живу біомасу ще в 2013 році.

Важливо відзначити, що межі похибки для таких монументальних мас відносно великі – близько плюс-мінус 16% для біомаси та плюс-мінус 6% для антропогенної маси. Але в цілому, як пишуть автори наукової роботи, якщо ми ще не перевершили живу біомасу, то точно перевершимо її в найближчі два десятиліття.