«Чоловіче щастя» – магічна квітка

Догляд за антуріумом в домашніх умовах,
Найпопулярніші види антуріумів.

Вчені називають цю квітку антуріумом, квітникарі – «чоловічим щастям» або «квіткохвостом». Чому «щастя» саме чоловіче?

Існує легенда, за якою молода красива дівчина, кинувшись у вогонь через нерозділене кохання, перетворилася в цю квітку. З тих пір саме ця квітка приносить щастя чоловікам.

Справжні шанувальники антуріума приписують квітці навіть магічні властивості, за допомогою яких вона впливає на людей. Стверджують, що антуріум допомагає невпевненим, сором’язливим людям повірити в свої сили. Чоловікам квітка додає мужності, а жінкам – краси. Тих, хто песимістично ставиться до таких висловлювань, поспішаю запевнити: щастя ця квітка таки приносить. Щастя милуватися її дивним цвітінням і дихати очищеним повітрям.

Поряд з привабливою красою антуріум володіє ще й досить норовливим характером. Він не любить температуру нижче 18-20 градусів, приймає полив тільки теплою і м’якою водою. Якщо вологи мало, може так міцно скрутити своє листя, що до звичайної форми вони вже не повернуться.

Але не лякайтеся. Якщо антуріуму в вашому домі сподобається, він не вередуватиме – буде цвісти-квітнути майже безперервно кілька місяців поспіль. Влітку горщик з квіткою може знаходитися у дворі під притіненим навісом. Поливають його відстояною водою кімнатної температури, один раз на 3-4 дні. Раз на тиждень влаштовують теплий душ, але горщик при цьому бажано прикрити поліетиленовим пакетом, щоб не залити корінь.

Антуріум (Anthurium) – рід вічнозелених рослин родини Araceae – ароїдні (або аронникові), більша частина видів даного роду – це епіфіти, є ліани, трав’янисті рослини або напівепіфіти. В природних умовах антуріум зустрічається переважно на території Південної та Північної Америки в субтропіках та тропіках. Назва антуріум складається з двох грецьких слів «anthos»-«квітка» і «oura»-«хвіст», що пов’язано з будовою квітки – качан з листком-покривалом.

Листок-покривало – це листова пластина, часто за структурою шкіряста, з яскравою лаковою поверхнею, що вкутує ніжне суцвіття-початок (або качан). В залежності від виду буває розсіченим або цілим, з візерунком або одноколірним. Колір покривала може змінюватися від блідо-зеленого до білого, рожевого, помаранчевого або яскраво-червоного (як у антуріума Андре), фіолетового, а може бути і різнобарвним.

Суцвіття-початок буває булавоподібної, конусоподібної, спіралеподібної або кулястої форми і білого, зеленого, червоного, рожевого, фіолетового кольору або комбінації цих кольорів. Квітки, схожі на ромби і квадрати, щільно розташовані на качані серіями спіралей. Квітки антуріума завжди обох статей, зазвичай з 4-членною оцвітиною і чотирма тичинками; гінецей синкарпний, рильце частіше дископодібне, зав’язь двогнізда з 1-2 насінними зачатками в кожному гнізді.

Антуріум не любить розлучатися зі своїми квітконосами, вони повільно жовкнуть і довго засихають. Захищає своїх «нащадків» квітка отруйним соком, тому доглядати за рослиною ліпше в рукавичках, а дітям і домашнім улюбленцям краще з нею взагалі не контактувати.

Стебла рослини товсті, листя різноманітної форми (лопатоподібні, округлі, з тупими вершинами) і розсіченнями (від цілісних до складнорозсічених). Черешки завжди з генікулумом. Листя можуть бути вертикальними або зібрані в розетку, довжиною до 100 см (наприклад, у Anthurium angamarcanum), а у Anthurium acutissimum навіть до 118 см завдовжки. Поверхня листя може бути матовою, напівглянсовою або глянсовою, структура листків від шкірястої до тендітної, на зразок паперу. В умовах вологого тропічного лісу листя антуріума мають унікальну здатність повертатися слідом за сонцем. У більш сухому кліматі листя утворюють розетку, на зразок пташиного гнізда, в якому скупчуються рослинні залишки, що дозволяє накопичувати воду і отримувати натуральне добриво. Наземні види антуріумів і антуріуми-епіфіти часто мають листя серцеподібної форми; інші ростуть на зразок виноградної лози з розетками ланцетоподібних листків.

Культивують рослину в домашніх умовах, у відкритому ґрунті, а ще ростять для зрізання. В результаті роботи селекціонерів існує вже понад сотня різних гібридів цієї рослини.

В умовах кімнати антуріум зацвітає в лютому, а відцвітає – в листопаді. Має потребу у великій кількості яскравого розсіяного світла і в захисті від прямих сонячних променів. При цьому навколишня температура в весняно-літній період повинна бути в межах 22-28 градусів, в зимовий час – біля 16 градусів (для антуріума Шерцера в зимовий час – 12-14 градусів).

Протягом вегетаційного періоду ґрунтосуміш в горщику рясно зволожують, коли вона просохне майже на половину глибини. По закінченню періоду вегетації кущ поливають помірно. Вологість повітря має бути підвищеною. Фахівці радять систематично промивати листові пластини вологою губкою або м’якою ганчіркою, а ще обприскувати з пульверизатора. Також в піддон слід насипати керамзит або гальку і влити трохи води. У весняно-літній період рослину підгодовують 1 раз в 15-20 днів, використовуючи для цього мінеральний комплекс, при цьому доза повинна бути вполовину менше, ніж це рекомендовано виробником. Також один раз на 10-15 днів проводять позакореневе підживлення. З середини жовтня до перших днів березня – період спокою.

Рослина отруйна. В рослині міститься досить сильна отрута. У зв’язку з цим стежте за тим, щоб домашні вихованці або маленькі діти не гризли і не жували плоди і листя. Яд антуріума може стати причиною розвитку харчового отруєння, діареї, блювоти, а ще появі дерматиту.

Догляд за антуріумом в домашніх умовах

Освітленість. Антуріум добре росте на західному або східному підвіконні – рослині необхідне дуже яскраве і розсіяне світло. На північному підвіконні кущ може рости, але йому не вистачатиме світла. Якщо ж ви вирішили поставити квітку на південне вікно, то доведеться її притіняти від палючих променів сонця, для цього можна використовувати тюль, газету і т.п. Також замість цього вазон можна поставити подалі від вікна, углиб кімнати.

Температурний режим. Антуріум відноситься до теплолюбних культур. В весняно-літній період оптимальна температура для антуріумів – 22-28 градусів, температура нижче 18 градусів може стати причиною розвитку хвороб. З початку осені і до кінця зими кущ тримають в прохолодному місці (приблизно 16 градусів). При цьому антуріум Шерцера протягом двох місяців тримають в більш холодному місці – від 12 до 14 градусів. Пам’ятайте, що антуріум вкрай негативно реагує на різкі перепади температур і протяги. До перехідних періодів по зниженню і підвищенню температури повітря рослину потрібно привчати поступово.

Полив антуріума. Антуріум набагато краще переносить невелику посуху, ніж регулярний застій рідини в ґрунтосуміші. Надмірна вологість може привести до появи гнилі на кореневій системі. У період активного росту квітка потребує регулярного рясного поливу, який правильно робити лише тоді, коли ґрунтосуміш в ємності просохне майже на половину своєї висоти. Поливають антуріум добре відстояною і м’якою водою (відмінно підходить дощова). Через 20-30 хвилин після поливу обов’язково злийте з піддона зайву рідину.

Вологість повітря. Антуріум потребує високої вологості повітря (приблизно 90 %). Якщо ж повітря в кімнаті дуже сухе, це може стати причиною уповільнення розвитку куща. Для підтримки високого рівня вологості квітковий горщик з антуріумом необхідно поставити на глибокий піддон, наповнений керамзитом або галькою, в який вливають невелику кількість води (дно горщика при цьому не повинно стикатися з рідиною).

Антуріум потребує регулярних гігієнічних процедур. У міру необхідності з поверхні листових пластин антуріума необхідно видаляти пил за допомогою зволоженою губки або негрубої ганчірочки. У весняно-літній період листя зволожують за допомогою пульверизатора відстояною нехолодною водою, що прискорює зростання і розвиток куща. Під час обприскування, якщо вода потрапляє на поверхню квітки, утворюються цятки, що псує зовнішній вигляд рослини.

Добриво для антуріума. Для гарного росту квітки необхідна систематична підгодівля, для чого використовують комплексне мінеральне добриво. Дозування повинно бути вдвічі менше, ніж зазначено на упаковочці. Підживлення проводять лише в весняно-літній період з частотою 1 раз в 2-3 тижні. Замість звичайної підгодівлі деякі квітникарі використовують позакореневу, яку слід проводити 1 раз на 1-1,5 тижні. Рослина добре відгукується і на підгодівлю органікою, однак таким добривом досить складно користуватися в домашніх умовах. Можна також використовувати кінський або коров’ячий напівперепрілий гній, листовий перегній або настій курячого посліду.

Цвітіння антуріума. Щоб стимулювати закладку бутонів, а значить і пишне цвітіння, рослину в період спокою протягом 1,5-2 місяців слід тримати в прохолоді (від 14 до 16 градусів). При дотриманні всіх правил догляду кущик буде радувати своїми ефектними квітками з останніх днів травня і практично до початку вересня. При цьому частина гібридів антуріума Андре можуть цвісти практично протягом усього року.

Для більш тривалого і пишного цвітіння слід вчасно обрізати суцвіття, що починають в’янути. Завдяки цьому рослина не буде витрачати на них сили, а направить їх на розвиток нових суцвіть.

Якщо ж потрібен насіннєвий матеріал, тоді потрібно зробити штучне запилення. Для цього м’яким пензликом візьміть пилок з однієї квітки і перенесіть його на іншу.

Зрізані суцвіття, що до кінця не сформувалися, стоять у вазі близько п’яти діб. Якщо зрізати повністю сформовані квітки, вони будуть радувати своєю красою близько 20-35 днів.

Пересадка антуріума. Пересадку антуріума проводять на самому початку вегетаційного періоду – лютий і березень (з квітня по серпень квітку так само можна пересаджувати, але тільки в екстреному випадку). В крайній необхідності пересадку так само можна провести і в березні-серпні. Пересаджують антуріум з великою обережністю – листові пластини і коріння можуть бути легко травмовані. Поки кущ молодий, його пересаджують щороку, причому кожен раз беруть новий горщик на 10-20 мм в діаметрі більший, ніж минулого року. Більш дорослі рослини піддають цій процедурі лише в міру необхідності, наприклад, коли коріння перестало поміщатися в горщик, в середньому через 2-3 роки.

Для посадки квітки добре підходить горщик із пластику – в керамічній ємності температура повітря в кімнаті і субстрату практично однакові. Горщик для антуріума повинен бути довгим, але не сильно широким, і обов’язково з гарним дренажем. Для цього використовують невеликі шматочки цегли. Це дозволить уникнути застою рідини в ґрунтосуміші. Також фахівці радять, обкласти повітряні корінці мохом, при цьому треба стежити за тим, щоб він (мох) завжди був вологим.

Землесуміш. Обирають пухкий, дренований ґрунт, що добре пропускає повітря. Склад субстрату:
– рубаний сфагнум, дерновий ґрунт і торф (2: 1: 2);
– можна використовувати субстрат з піску, торфу і листяного ґрунту (1: 1: 1), причому в нього ще рекомендується всипати невелику кількість дрібних шматочків деревного вугілля і хвойну кору.

Деякі квітникарі вирощують антуріум просто в корі. Також можна використовувати субстрат з кори сосни, керамзиту і грубого торфу або суміш, що складається з кори сосни (від 30 до 50 мм в діаметрі), напівперепрілого кінського гною, пемзи (від 10 до 30 мм в діаметрі) і грубого торфу (2: 1: 2: 1). При бажанні під час кожної пересадки можна міняти склад субстрату.

Способи розмноження – живцюванням і насіннєвим способом.

Вирощування з насіння. Щоб виростити антуріум з насіння, для початку треба його зібрати – насіннєвий матеріал такої рослини швидко втрачає схожість, тому посів рекомендується проводити відразу після збору.

Формування насіння відбувається тільки в тому випадку, якщо було проведено штучне запилення. Для цього пилок беруть на одному качані і переносять його на інший. Провести таку процедуру рекомендується кілька разів з перервою в 2 дні.

Плід представляє собою соковиту, м’ясисту ягоду від яскраво-червоного до чорного кольору, всередині якої знаходиться плоскоопукле насіння з м’ясистим ендоспермом. Ягоди також можуть бути двобарвними або смугастими. Для повного визрівання насіння рослині потрібно 8-10 місяців. У міру дозрівання ягода як би видавлюється з оцвітини і повисає на двох ниткоподібних смужках, закріплених на частинах оцвітини. Коли це стається, їх витягують з плоду, гарненько промивають, а потім занурюють у рожевий розчин марганцевого калію. У природі ягоди антуріума зазвичай розносяться тваринами, переважно птахами.

Для висіву насіння невелику ємність наповнюють легкою пухкою ґрунтосумішшю, поверхню якої засипають тоненьким шаром перліту. Насіннєвий матеріал рівномірно розподіліть по поверхні і лише злегка втисніть його в субстрат. Зверху посіви вкривають плівкою або склом, при цьому стежать за тим, щоб температура повітря була близько 22 градусів. Перші сіянці повинні з’явитися через приблизно 15 днів.

Пікіровку рослин проводять після того, як у них сформується одна пара справжніх листових пластин. Для цього використовують легку ґрунтосуміш, яка повинна складатися з листового або хвойного ґрунту, коров’яку, деревного вугілля і верхового торфу.

У міру зростання їх доведеться пікірувати ще один або два рази у горщики побільше. Перше цвітіння можна буде побачити вже через 2 роки, однак квітки ще будуть слабкими і не до кінця розвиненими. Нормальне цвітіння спостерігається на четвертий або п’ятий рік, але тільки в тому випадку, якщо у рослини гарний догляд. Гібриди антуріума Андре починають повноцінно цвісти трохи пізніше.

Живцювання. Для більш швидкого і простого розмноження антуріума використовують верхівкові живці або стеблові відростки. При необхідності відокремте від батьківського куща бічний відросток і висадіть його в окрему ємність.

Після того як відросток буде відділений, проведіть огляд його нижньої частини. Якщо на ній зовсім немає коренів або вони слаборозвинені, то для початку такі відростки рекомендується укоренити. Для цього їх висаджують в пісок або перліт, поливають і накривають зверху прозорою скляною банкою, обрізаною пляшкою з пластика тощо. Поставте їх в тепле місце (від 22 до 24 градусів) і не забувайте систематично провітрювати.

Верхівкові живці укорінюють точно так же. Після появи корінців рослину пересаджують в ґрунтосуміш.

Хвороби та шкідники антуріума:
– шкідники – щитівка, тля та павутинний кліщ – рослину ізолювати і використати хімічні препарати за інструкцією; молоді пагони і суцвіття також вражаються попелицею, тому влітку рекомендується раз на місяць проводити профілактичні обприскування;
– гниль на коренях антуріума виникає через зайву вологу – зволожують субстрат тільки тоді, коли він просохне в глибину мінімум на третину, тим більше якщо в кімнаті прохолодно;
– засихання листових пластин антуріума – починають вони сохнути з країв через неправильний догляд, відсутність цвітіння або наявність шкідників;
– листові пластини жовтіють – можливо, що на кореневій системі з’явилася гниль, щоб врятувати квітку, треба витягти кущ з горщика і видалити субстрат з коренів, обрізати всі загнилі частини куща, після чого висадити в нову ґрунтосуміш, також налаштуйте правильний режим поливу, щоб виключити застій вологи в коренях;
– кінчики листових пластин стають чорними – в субстраті багато кальцію – під час підгодівлі дозування мінеральних добрив необхідно скоротити рівно наполовину;
– цятки на листі – утворюються в результаті рясного поливу.
– рослина сохне – може бути пов’язане з нестачею або з надлишком мінеральних речовин в субстраті, також дана проблема може бути пов’язана з мізерним або надто рясним поливом. Іноді вирішити проблему вдається повною заміною субстрату;
– скручування листкових пластин може статися з різних причин: вплив прямих променів сонця, протяг, надто сухе повітря.

Найпопулярніші види антуріумів:

Антуріум Андре (Anthurium andraeanum) в природі зустрічається в гірських лісах Еквадору і Колумбії. Має повітряні корінці, при цьому стебло недовге. Великі глянцеві насичено-зелені листові пластини з черешком, мають серцеподібну форму. Ширина листя близько 20 см, довжина – до 40 см. Під час цвітіння формується великий циліндричний початок кремового, білого або світло-жовтого відтінку, до 10-15 см. Велике глянсове шкірясте покривало має форму серця насиченого лососевого, червоного, білого, рожевого або іншого кольору. Тривалість цвітіння близько 6 тижнів. Коли кущ відцвітає, у покривала з’являється блідо-зелений відтінок.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум Бейкера (Anthurium bakeri)

Антуріум Бейкера (Anthurium bakeri) – епіфіт з коротеньким стеблом і ремінеподібними довгими листовими пластинами (до 50 см довжиною, близько 10 см шириною). Лицьова поверхня листя зелена, на виворітній є коричнево-червоні точки. Висота квітконоса від 10 до 30 см. Початок блідо-кремового відтінку, довжиною – 5-10 см, покривало до 50 мм завдовжки і 25 мм завширшки, жовтувато-зеленувате, шкірясте, з блідим ліловим кантом. Ягідки маленькі, насичено-червоного забарвлення.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум грандіозний (Anthurium magnificum)

Антуріум грандіозний (Anthurium magnificum) – зустрічаються епіфіти і наземні сорти. Зовні вид схожий з антуріумом кришталевим, але на відміну від нього черешок в розрізі чотиригранний, прожилки на листі оливкового, а не сріблястого відтінку, покривало довше.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум пташине гніздо (Anthurium hookeri)

Антуріум пташине гніздо (Anthurium hookeri) – епіфіт тропічних лісів з широкими великими листовими пластинами насичено-зеленого кольору, на лицьовій і виворітній поверхні є безліч чорних крапок. Листя з черешками, довжина яких близько 15 см (бувають коротшими), в розрізі мають форму трикутника. Довжина квітконіжки – 50-100 см, довжина блідо-пурпурного або світло-рожевого качана близько 30 см. Покривало зелене, має ширину близько 5 см і довжину – до 20 см. У білих плодів верхня частина червона.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум повзучий (Anthurium scandens)

Антуріум повзучий (Anthurium scandens) – тіньовитривалий епіфіт, коріння товсте, потужне, стебло може виростати до 100 см заввишки. Листя буває овальним або ланцетовим, в залежності від різновиду. У шкірястих листових пластин на виворітній поверхні є безліч невеликих плям чорного кольору. Довжина квітконоса – 50-60 мм, забарвлений в блідо-червоний або зелений відтінок. Жовтувато-зелений качан до 0,2 см в діаметрі та близько 2 см довжиною. Довжина зеленуватого покривала близько 10-15 см, при цьому його ширина до 0,5 см. Залежно від підвиду або різновиду плоди у такого антуріума можуть бути пофарбовані в блідо-фіолетовий, білий або темно-фіолетовий відтінок.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум багаторозсічений (Anthurium polyschistum)

Антуріум багаторозсічений (Anthurium polyschistum) – ліана з пальчасто-розсіченим листям. Форма кожної з частин листової пластини ланцетна (15 см довжиною, 1,5 см шириною) з хвилястим краєм. У висоту квітконіжка може досягає 25 см. Довжина качана і покривала майже однакова і становить близько 10 см. Забарвлення ягід червоне.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум кришталевий (Anthurium crystallinum)

Антуріум кришталевий (Anthurium crystallinum) – епіфіт з коротеньким каудексом, який може розташовуватися під землею. Листові пластини оксамитові, шкірясті на дотик, до 40 см довжиною, близько 20 см завширшки, мають черешок. На лицьовій поверхні листа є глянцева сріблястого відтінку прожилка. Висота квітконоса близько 50 см, на якому формується качан довжиною близько 25 см, а також зелено-пурпурове покривало, ширина якого близько 2 см, а довжина – до 10 см. Плоди пурпурного відтінку.

«Чоловіче щастя» - магічна квітка
Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum)

Антуріум Шерцера (Anthurium scherzerianum) – епіфіт з матовим темно-зеленим листям, шкірястим на дотик, еліптичної або ланцетової форми, довжина черешків – 5-20 см. На лицьовій і зворотній поверхні пластини є безліч крапочок чорного кольору. Висота квітконоса – 15-50 см. Початок жовтий або оранжевий, спіральний, має довжину близько 80 мм. Покривало – близько 12 см довжиною і до 6 см шириною, овальної або яйцеподібної форми, насиченого оранжево-червоного відтінку. Плоди помаранчево-червоні.