Категорії
Міста, країни, люди

Чорна діра вже близько

Вченими виявлено потрійну зоряну систему з чорною дірою в центрі, яка знаходиться настільки близько, що в гарну погоду її можна побачити без телескопа.

Зроблене відкриття змушує подумати, що таких об’єктів у відносній близькості від Сонячної системи значно більше, ніж вважали раніше.

Виявлена науковцями з Європейської південної обсерваторії (ESO) чорна діра знаходиться на відстані 1000 світлових років від Землі. Це найближча до Сонячної системи чорна діра, ніж будь-яка інша з відомих раніше. В ясну ніч навіть без бінокля пильний спостерігач з Південної півкулі може побачити на зоряному небі дві зірки, що обертаються навколо неї.

Відстань у тисячу світлових років за космічними мірками це майже поруч. Для прикладу, відстань між Сонцем і чорною дірою, що розташована в центрі Чумацького Шляху, дорівнює 25 тисячам світових років. А чорна діра, яку групі вчених в минулому році вдалося сфотографувати, розміщена на відстані близько 50 мільйонів світлових років, це десь 500 мільйонів трильйонів кілометрів.

Виявлена чорна діра, про яку повідомили 6 травня, знаходиться в сузір’ї Телескоп і розташована в центрі потрійної зоряної системи HR 6819. За цікавим збігом, цей об’єкт за допомогою телескопа вчені виявили, відстежуючи рух зірок, що обертаються навколо нього.

Саму чорну діру побачити неможливо, але її супроводжують дві доволі яскраві зірки. Спираючись на характерне світіння, астрономи припускали, що це подвійна зірка. Однак дослідники з ESO за допомогою телескопа з діаметром дзеркала 2,2 метри, встановленого на горі Ла-Сілья у південній частині Атаками, дослідили характерне обертання цих двох зірок і виявили ознаки наявності третього невидимого об’єкта.

Аналізуючи отримані дані, вчені помітили, що одна з двох зірок кожні 40 днів здійснює повний оберт навколо якогось об’єкта, тоді як інша перебуває на значній відстані від нього.

«Очевидно, що невидимий об’єкт, вага якого у чотири рази перевищує сонячну, не може бути нічим іншим, як чорною дірою, – говорить керівник наукової групи, що досліджувала знахідку, Томас Рівініус.- У масштабах Чумацького шляху про нововиявлену чорну діру практично можна сказати, що вона у нас вже майже на подвір’ї».

Чорна діра вже близько
Астрономічна обсерваторія Ла-Сілья в Чилі – 18 телескопів, дев’ять з яких були побудовані за кошти Європейської південної обсерваторії.

Чорна діра – це просторово-часова зона з настільки сильним гравітаційним полем, що ніякі об’єкти або навіть хвилі не можуть її залишити. Попри назву, насправді чорна діра не порожня зсередини. Навпаки, вона постійно наповнюється матерією, що створює величезну силу тяжіння. Навколо чорної діри є зона, яку називають горизонтом подій. Це точка неповернення – уявна межа в просторі, після перетину якої вирватися з гравітаційної пастки вже неможливо.

Астрономи вважають, що відкриття нової чорної діри – це поки що тільки верхівка айсберга. В нашій Галактиці може знаходитися безліч чорних дір, подібних до цієї.

«Можливо, там сотні мільйонів таких зірок, але поки що нам відомо лише кілька», – каже Томас Рівініус. Про результати свого відкриття вчені повідомили в статті, опублікованій в журналі Astronomy & Astrophysics.

Найчастіше виявляють чорні діри через своєрідні акти насильства, які вони чинять по відношенню до інших космічних тіл, які перебувають у сфері їхнього тяжіння. Чорна діра в системі HR 6819 – один з перших таких подібних об’єктів зоряної маси, який не взаємодіє напряму з навколишнім космосом, що робить його справжньою чорною дірою.

Як саме виявили цю чорну діру? Нова чорна діра входить до складу потрійної системи (невидимий об’єкт і дві зірки, одна з яких обертається зовні по широкій орбіті). Науковці намагалися зрозуміти, що являє собою третій невидимий об’єкт. Зокрема, вивчали швидкість руху двох видимих зірок у цій системі, і під час обробки даних припустили, що невидимий об’єкт, найімовірніше, є чорною дірою.

Саме в такий спосіб пропонували шукати чорні діри 50-60 років тому, коли ще про них нічого не знали. Технічно у масовому порядку реалізувати це досить важко, адже невідомо, куди треба дивитися. Починаючи з 1970-х років, чорні діри в подвійних системах знаходили за рентгенівським випромінюванням: яскравих рентгенівських джерел на небі не так уже й багато – набагато менше ніж зірок. І досить часто центральними об’єктами в них, на які тече зоряна речовина, виявляються чорні діри.

Завдяки рентгенівським спостереженням тільки в нашій Галактиці вже знайдено десятки подвійних систем з чорними дірами. Але науковці припускають, що в найближчі роки головні поповнення чорних дірок у подвійних системах будуть пов’язані з оптичною астрономією.

Чорна діра вже близько
Чорна діра – просторово-часова область, гравітаційне тяжіння якої настільки велике, що покинути його не можуть навіть ті об’єкти, що рухаються зі швидкістю світла, в тому числі кванти самого світла.

Чому це відкриття є важливим? Інформація цікава, по-перше, для тих, хто вивчає еволюцію подвійних і потрійних зірок. Наскільки відомо, це перша чорна діра в потрійній системі, але це відкриття ще потребує підтвердження з боку незалежних груп вчених.

Чорні діри є дійсно загадковими об’єктами, де дія гравітації проявляється найсильнішим чином, і низка питань (значне викривлення траєкторії світлових променів, значне уповільнення часу) ще й досі залишаються без відповідей. Вивчення чорних дір допоможе людству наблизитися до фундаментальних властивостей гравітації, щоб увійти у новий часовий простір.