Категорії
Природа Тварини

Чорнонога кішка – ненажерливий хижак

Кішка чорнонога (лат. Felis nigripes) – ссавець з родини Felidae (Котові), один з найдрібніших сучасних представників цього сімейства. Інші назви: «мурашиний тигр», мала плямиста кішка. Існує два підвиди:
– Felis nigripes nigripes – в Намібії,
– Felis nigripes thomasi (більш темного забарвлення) – в Ботсвані.

Чорнонога кішка - ненажерливий хижак
Відпочинок чорноногої кішки

Мешкають чорноногі кішки у сухих відкритих степах, савані, напівпустелях з чагарниками і незначною кількістю дерев південної частини Африки (в пустелі Калахарі, на території Ботсвани та Намібії). Займають нори кроликів, трубкозубів, їжатців, довгоніжок або термітники (тому й мають неофіційну назву «мурашиний тигр»). В разі потреби вміють самостійно розширювати нори. Зустрічаються на висоті до 2000 метрів над рівнем моря.

Чорнонога кішка – найдрібніший представник родини Котові. Висота в холці дорослої тварини – близько 25 см. Самці важать 1,5-2,4 кг, самиці – 1-1,6 кг. Довжина тіла самців – 37-50 см, хвоста – 8-20 см. Довжина тіла самиць – 35-46 см, хвіст – 13-18 см.

Хутро кішки чорноногої піщано-жовте з темними плямами, на плечах і лапах є чорні смуги, лапи чорного кольору (звідси і назва). На хвості поперечні чорні смуги, кінчик хвоста чорний. У зимовий період забарвлення чорноногої кішки стає тьмянішим. Хвіст тварини короткий і загострений на кінці. На подушечках лап росте густе коротке хутро, що захищає тварину від гарячого піску.

Чорнонога кішка - ненажерливий хижак
Очі чорноногої кішки

Чорнонога кішка може видавати дуже дзвінкі і гучні звуки. Череп вужче, ніж у барханної кішки. Очі досить великі. За сітківкою ока розташований тапетум – судинний шар з функцією відбивача, що збільшує зорову здатність тварини вночі, і тому очі кішки світяться в темряві. Вуха округлі, невеликі, вловлюють найменші звуки.

Чорнонога кішка полює в основному на дрібних гризунів (мишей, ховрахів), птахів, рептилій, безхребетних (сарану, коників і т. п.). Жертвами можуть стати зайці і дитинчата антилоп, вага яких значно перевищує вагу кішки. У племенах бушменів вірять, що чорнонога кішка здатна вбити навіть жирафа. За добу хижак може з’їсти 1/6 від власної ваги.

Чорнонога кішка - ненажерливий хижак
Ненажерлива чорнонога кішка

Чорноногі кішки можуть досить довго обходитися без води. Вдень відпочивають у себе в лігві, по деревах майже не лазять. Полюють вночі, іноді вранці. За одну ніч в пошуках їжі можуть пройти до 16 км.

Чорнонога кішка – найефективніший хижак – два напади з трьох є успішними. В середньому за ніч одна чорнонога кішка може позбавити життя 14 дрібних тварин.

Чорноногі кішки – зазвичай одинаки. Території самців, площа яких до 18-22 квадратних кілометрів, можуть перетинатися з територіями декількох самиць. Часто території самиць (10-17 квадратних кілометрів) також перетинаються з землями інших представниць жіночої статі виду, але полюють вони завжди поодинці. Відомі своєю мужністю і агресивністю в захисті власного житла. Ворогами чорноногої кішки є великі хижаки, отруйні змії і пітони. У неволі живуть до 10-13 років.

Чорнонога кішка - ненажерливий хижак
Родина чорноногої кішки

У 2002 році чорноногій кішці присвоєно статус вразливого виду. У 1962 році Паулю Лейхаузену (німецький зоолог) вдалося схрестити чорноногого кота з домашньою кішкою.

Чорнонога кішка - ненажерливий хижак
Характер чорноногої кішки

Залишити відповідь