Категорії
Міста, країни, люди

Чума в Китаї

Зовсім недавно до лікарні китайського міста Пекін звернулися двоє людей, інфіковані чумною паличкою. Влада країни запевняла, що людям не варто побоюватися поширення смертельно небезпечної хвороби, проте днями стало відомо про ще одну заражену чумою людину. Це 55-річний житель Китаю, який вже проходить лікування в одній з місцевих лікарень. Всі контактери, з якими спілкувався інфікований, ізольовані і перебувають під ретельним наглядом лікарів, розповідає видання Reuters.

Раніше вже згадувалося, що бубонна чума передається від гризунів і бліх, заражених бактеріями Yersinia pestis. Основною ознакою захворювання є виникнення на тілі людини бубонів, збільшених лімфатичних вузлів.

Вважають, що інфікувався пацієнт чумою під час поїдання погано прожареного м’яса кролика.

Чума в Китаї
Раніше гризунів разом з зайцеподібними об’єднували в один загальний загін Glires. Після того, як від цього концепту на довгий час повністю відмовилися, сьогодні знову з’являються біологи, які підтримують таку класифікацію. Інші дослідники приходять до протилежних результатів і бачать в зайцеподібних ознаки зовсім іншої еволюційної лінії.

Кролики також належать до гризунів. Гризуни – це найчисельніший загін ссавців (за даними довідника Mammal Species of the World станом на 2005 рік було описано 2277 видів гризунів), відмітною ознакою представників якого є наявність діастеми і по одній парі великих різців у верхній і нижній щелепах. Гризуни відіграють важливу роль у багатьох екосистемах. Швидке розмноження робить їх важливим джерелом їжі для хижаків, а також переносниками насіння рослин і захворювань.

Цілком можливо, що бактерія Yersinia pestis потрапила до організму кролика через укуси бліх. Чи пов’язаний новий випадок захворювання на чуму в Китаї з трьома попередніми, лікарі поки точно сказати не можуть.

Дослідники з’ясували, що останнім часом пацієнт тісно контактував з групою з 28 осіб. Всі вони, щоб не допустити подальшого поширення інфекції, тепер ізольовані і на даний момент знаходяться під наглядом лікарів. Симптомів захворювання у них не виявлено.

Це далеко не перший випадок спалаху чуми в Китаї за останні 10 років. У 2014 році китайській владі довелося ізолювати частину міста Йумен через те, що там через бубонну чуму помер 38-річний чоловік. Переносником хвороби виявився заражений бабак, якого житель міста згодував своєму собаці. Після його смерті понад 150 людей були закриті на карантин і довгий час теж перебували під наглядом лікарів.

Завдяки профілактичним засобам і вчасно розпочатому лікуванню кількість смертей від бубонної чуми в нас час мінімальна. Найімовірніше, новий спалах бубонної чуми пов’язаний зі збільшенням кількості гризунів. Популяція мишей, щурів і кроликів могла зрости на території Китаю через сучасні зміни клімату.

Як повідомляється на сайті регіонального МНС Росії, під Курганом сталася пожежа в бактеріологічній лабораторії. Пожежа на площі 150 квадратних метрів була ліквідована 19 листопада в 01:00 за місцевим часом. До гасіння пожежі було залучено 21 рятувальник та 10 одиниць техніки.

Слід також нагадати, що 17 вересня 2019 року в Науковому центрі вірусології «Вектор» (в кількох кілометрах від Новосибірська, Росія) прогримів вибух. Наукове підприємство «Вектор», що входить в структуру Росспоживнагляду, було засноване в 1974 році. За радянських часів тут займалися розробкою біологічної і бактеріологічної зброї, а також засобів захисту від неї. Це єдине місце в Росії, де зберігається вірус віспи, а також знаходиться найповніша колекція вірусів і збудників найнебезпечніших інфекцій, включаючи лихоманку Ебола, геморагічну лихоманку Марбург, чуму і сибірську виразку. Чиновники запевняли, що біологічної небезпеки немає, про що повідомляла Радіо Свобода з посиланням на Росспоживнагляд.

Вибух стався на п’ятому поверсі шестиповерхового лабораторного корпусу. Причиною називають газовий балон, який буцімто вибухнув при ремонті, після чого виникла пожежа на площі 30 квадратних метрів. У Росспоживнагляді запевняють, що в приміщенні, де стався вибух, не було біологічно небезпечних речовин. Микола Красніков, мер селища Кольцово, де розташований «Вектор», заявив, що на момент ремонту лабораторний корпус за призначенням не використовувався і загрози біологічної небезпеки не було. За словами мера, одна людина була госпіталізована з опіками 2-3-го ступеня.

Залишити відповідь