Категорії
Різне

Чи є в Сонячній системі ще одна планета?

Припускають, що у Сонячній системі можливе існування Дев’ятої планети, яка знаходиться на окраїні системи, має незвичайно похилу орбіту і не відражає сонячного світла. Про це пише Popular Mechanics.

Сьогодні в нашій Сонячній системі відомо вісім планет. Найближча планета до Сонця – Меркурій, найдальша – Нептун. До 2006 року Плутон вважали планетою, але потім астрономічне співтовариство вирішило, що це неправильно, і Плутон перекваліфікували в карликову планету. Тим часом серед астрономів досі лунають голоси за те, щоб повернути Плутону статус «справжньої» планети.

Але навіть якщо цього не відбудеться, може виявитися, що навколо Сонця все одно обертається дев’ять планет. Дев’яту або, як її ще називають, Планету X ніхто не бачив, але є певні ознаки, які побічно свідчать про її існування.

На початку 2016 року Майкл Браун і Костянтин Батигін з Каліфорнійського технологічного інституту в Пасадені (США) опублікували розрахунки, які показують, що на орбіті шести об’єктів в поясі Койпера може існувати досить масивне, але невідоме небесне тіло.

За розрахунками, маса Планети X в десять разів більша за масу Землі і вона обертається навколо Сонця по дуже віддаленій і витягнутій орбіті. У найближчій точці вона наближається до Сонця на відстань майже 280 астрономічних одиниць (а. о. – відстань від Землі до Сонця – це близько 150 млн км), а в найдальшій – віддаляється приблизно на 1200 а. о. Теоретично, щоб зробити повний оборот навколо нашої зірки, Дев’ятій планеті потрібно від 10 000 до 20 000 років.

Це повідомлення викликало резонанс як в професійному середовищі, так і серед широкої громадськості. Щоб довести, що Планета X – не математична абстракція і дійсно існує, треба побачити її безпосередньо. До сих пір зусилля в цьому напрямку не увінчалися успіхом.

Однак астрономи отримують нові непрямі докази існування Дев’ятої планети. Останнім з них стало відкриття об’єкта під назвою 2015 BP519. Неофіційно цей об’єкт називають Caju. Це слово на португальській означає назва плодів дерева кешью і походить з мови корінного населення сучасної Бразилії.

Знайдений ще в 2014 році за допомогою Dark Energy Survey об’єкт 2015 BP519 відноситься до транснептунових об’єктів. Розміри 2015 BP519 оцінюють в межах 400-700 км в діаметри, що робить небесне тіло кандидатом в карликові планети. Рухається це небесне тіло по дуже витягнутій орбіті (мінімальна відстань до Сонця 35 а. о. і максимальна – 825 а. о.), а повний оборот триває майже 8912 років. Найцікавіше, що його орбіта розташована під кутом 54 ° до площини, в якій обертаються всі планети Сонячної системи. Вчені роками моделювали орбіту BP519 з таким унікальним нахилом і прийшли до висновку, що на неї впливає щось дуже сильне. Автори статті вважають, що така незвичайна орбіта добре вписується в гіпотезу існування Планети X, хоча, звичайно, не доводить її.

Варто нагадати, що історія астрономії знає випадки, коли планети або карликові планети відкривали «на папері», а потім їх існування підтверджували шляхом спостережень. Саме таким чином в середині XIX століття був відкритий Нептун, а в 1930 році – Плутон.

До публікацій Брауна і Батигіна вже існували гіпотези про наявність в нашій Сонячній системі масивного об’єкта поза орбітою Нептуна. Згідно з однією з них, це могла бути карликова зірка – Немезида. В такому випадку наше Сонце можна було б вважати подвійною зіркою. За допомогою цієї гіпотези вчені намагалися пояснити великі катастрофи в геологічному минулому Землі, які начебто відбувалися кожні 26 млн років. Буцімто Немезида періодично обурювала кометні ядра в хмарі Оорта, а ті розліталися в різні боки і потрапляли, зокрема, на Землю. Однак ця гіпотеза теж не знайшла підтвердження.

Залишити відповідь