Чим загрожує нестача магнію

Чим загрожує нестача магнію
Симптоми нестачі магнію

Навіщо потрібен магній і в яких продуктах він міститься?

Магній – елемент 2 групи, третього періоду періодичної системи хімічних елементів Менделєєва, з атомним номером 12. Магній знаходиться у всіх тканинах організму і є життєво-важливим елементом необхідним для нормального функціонування клітин. Бере участь в більшості реакцій обміну речовин, в регуляції передачі нервових імпульсів і в скороченні м’язів, надає спазмолітичну і антиагрегантну дію. Оксид і солі магнію традиційно застосовуються в медицині в кардіології, неврології і гастроентерології (аспаркам, сульфат магнію, цитрат магнію).

Магній – це один з важливих біогенних елементів, в значних кількостях міститься в тканинах тварин і рослин (хлорофіли). Його біологічна роль в процесі фотосинтезу, ймовірно, обумовлена ​​заміною двовалентного заліза після його глобального окислення до тривалентного.

Магній є кофактором багатьох ферментативних реакцій, необхідний для перетворення креатинфосфату в АТФ – нуклеотид, який є універсальним постачальником енергії в живих клітинах організму. Кофактор – це невелике небілкове з’єднання, що приєднується до функціональної ділянки білка і бере участь в його біологічній діяльності. Такі білки зазвичай є ферментами, тому кофактори називають ще «молекулами-помічниками», які беруть участь в біохімічних перетвореннях.

Іони магнію входять до складу 13 металопротеїнів, понад 300 ферментів, забезпечують надходження продуктів гліколізу до циклу Кребса і перешкоджають накопиченню лактату.

Магній необхідний на всіх етапах синтезу білка, бере участь у підтримці нормальної функції нервової системи і м’язів серця, має судинорозширювальну дію, стимулює жовчовиділення, підвищує рухову активність кишечника, що сприяє виведенню із організму холестерину. Засвоєнню магнію заважає наявність фітину і надлишок жирів і кальцію в їжі.

Мікроелемент магній бере участь в найважливіших функціях, а саме:
– нормалізує пульс, розширює судини, знижує тиск, регулює рівень кисню і цукру в крові;
– завдяки магнію знижується ризик утворення тромбів;
– нормалізує сон, знижує втому і дратівливість, надає антистрес-ефект;
– знімає спазми м’язів і розслабляє їх, особливо в після стресовому стані;
– покращує роботу травної та сечостатевої систем;
– бере участь в дихальних процесах;
– без магнію неможливе повноцінне формування кісток і зубів;
– магній сприяє сприятливому перебігу вагітності.

Недолік магнію в організмі може проявлятися по-різному: безсоння, хронічна втома, остеопороз, артрит, фіброміалгія, мігрень, м’язові судоми і спазми, серцева аритмія, запори, ПМС. До того ж без іонів магнію в організмі не буде повноцінного засвоєння вітамінів групи В, кальцію, вітаміну С, фосфору, калію і натрію.

Чому знижується рівень магнію і головні симптоми його нестачі. Добова норма магнію – 400-500 мг (близько 300 мг для жінок і 400 мг для чоловіків).

Цей показник може зменшуватися через неповноцінне харчування, велике фізичне навантаження, внаслідок сильного стресу і зловживання алкоголем, при підвищеній пітливості, частому вживанні проносних і сечогінних. Засвоєння магнію знижується при надлишку в раціоні жирів, кальцію, деяких металів, кави, алкоголю та антибіотиків. Передбачається, що всмоктується лише близько 30% магнію, що надходить до організму.

Як проявляється нестача магнію в організмі? По-перше, тривожними симптомами і постійною втомою, перепадами настрою, запамороченням, поганою координацією, втратою апетиту, нудотою і блювотою, запорами, головним болем, м’язовими судомами, онімінням рук і ніг, випаданням волосся і ламкістю нігтів та інше. Тобто недолік магнію позначається у всіх системах організму і незмінно призводить до хронічних хвороб.

Найбільш очевидний спосіб уникнути нестачі магнію в організмі – повноцінне харчування. Звичайно, в ідеалі потрібно уникати стресів і не пити занадто багато кави, але це складно в умовах сучасного темпу життя. Тому, щоб виключити головну причину нестачі магнію, акценти можна зробити на харчуванні.

В яких продуктах є магній? Найбільше магнію міститься в пшеничних висівках, злаках (саме зі злакових в організм повинна поступати половина добової норми магнію), бобових, гарбузовому насінні, какао-порошку. Є магній в листових овочах (зелені овочі – надійне джерело магнію), авокадо, ягодах (малині, ожині, полуниці), горіхах, бананах, лимонах, грейпфруті, яблуках, куразі, кунжуті і зародках пшениці. Багаті магнієм горіхи, насіння соняшнику, желатин, соя і гречаний мед. Джерелом магнію є також риба, наприклад, морський окунь, оселедець, тріска, скумбрія, короп, камбала і креветки.

Зовсім мало магнію в хлібі, молочних, м’ясних та інших повсякденних продуктах харчування сучасної людини.

Якщо перераховані вище симптоми нестачі магнію будуть проявлятися, тоді треба звертатися до лікаря. А поки, щоб передбачити проблему, харчуйтеся правильно, збагачуючи свій раціон продуктами, що містять магній.

Щоденне вживання круп, горіхів, а також зелених овочів і риби допоможе уникнути нестачі магнію. Не зловживайте алкоголем і кавою, і навчіться протистояти стресовим ситуаціям.

При вживанні вітамінно-мінеральних комплексів, що містять магній, необхідно пам’ятати, що при надмірному споживанні можливе передозування, що супроводжується зниженням артеріального тиску, нудотою, блювотою, пригніченням центральної нервової системи, зниженням рефлексів, змінами на електрокардіограмі, пригніченням дихання, комою, зупинкою серця, паралічем дихання, анурічним синдромом. При прийомі магнію слід дотримуватися обережності людям з нирковою недостатністю.

Джерело