Covid-мутанти

Що відомо про різні штами коронавірусу? Які саме штами коронавірусу відомі на даний момент і наскільки вони є небезпечними? І чи зможе потенційна вакцина захистити від усіх відомих варіацій коронавірусу?

У міру розповсюдження пандемії Covid-19, коронавірус SARS-CoV-2, що викликає це захворювання, продовжує мутувати, тобто змінюватися. А значить, змінюються і його властивості. Причому нові штами коронавірусу можуть становити більшу загрозу – наприклад, активніше передаватися або викликати більш важке захворювання. Також уже описані випадки повторного зараження.

Що таке штам? Кожен вірус має свій геном – унікальну специфічну послідовність ДНК або РНК. Геном SARS-CoV-2 – це довга послідовність РНК, що складається приблизно з майже 30 тисяч знаків (нуклеотидів), що йдуть один за одним в строгому порядку. Цей порядок може змінюватися: при складанні кожної нової копії вірусу в будь-якій з цих ланок може статися заміна одного нуклеотиду іншим. В результаті змінюється код всього ланцюжка.

Ці зміни можуть бути зовсім незначними, але це дозволяє встановити зв’язок між інфікованими або простежити шлях, що виконав вірус.

Використовуючи слово «штам», вчені мають на увазі генетично відмінну гілку вірусу, що відрізняється однією або декількома мутаціями від «батьківської». Різниця може становити лише частку відсотка від всього генома, але кожна нова РНК-послідовність може бути початком нової гілки – тобто нового штаму.

Швидкість, з якою відбуваються генетичні зміни, у різних вірусів різна – і SARS-CoV-2 мутує відносно повільно. Більшість геномів цього вірусу відрізняються один від одного невеликою кількістю точкових замін, а число відмінностей від початкового варіанту не перевищує 30 на майже 30 тисяч нуклеотидів.

Які саме штами коронавірусу вже відомі? Основних штамів нового коронавірусу сім. Їх позначають буквами GR, G, GH, O, S, L і V. Початковим є штам L – саме його виявили в китайському місті Ухань у грудні 2019 року. Однак тепер він поступово зникає.

Розподілення по світу штамів коронавірусу є неоднорідним: на кожному континенті зазвичай поширено не більше двох основних варіацій. Їх поширення можна спостерігати на складеній вченими інтерактивній карті Nextstrain, що відстежує мутації вірусу.

Російський науковий центр «Вектор», де 16 вересня 2019 стався вибух, в жовтні повідомив, що виявив понад 80 мутацій коронавірусу на території РФ. Але найбільш поширені в основному два штами – європейський і азійський, при чому останній завезений не з Китаю, а з інших країн Азії. Ці два штами знаходять у 99% досліджуваних зразків в РФ, повідомляли у Росспоживнагляді.

Як вірус мутував в РФ? «Загальна кількість мутацій, які в сукупності виявлені у секвенованих (у яких визначена амінокислотна або нуклеотидна послідовності) геномах вірусу SARS-CoV-2, становить кілька тисяч, однак лише поодинокі з них стабільно успадковуються», – пояснюють в Росспоживнагляді. Зараз налічується близько 22 таких одиничних мутацій, що відбулися в січні-березні цього року. Пізніше нові штами вже широко не поширювалися, вважають у відомстві.

На початку епідемії в РФ в геномі вірусу стабільно зафіксували три основні гілки мутацій. До кінця березня 2020 року розвиток цих трьох напрямків вже сповільнюється, а основними циркулюючими в цій країні стали штами з мутацією в гені ORF1b (P314L) і S (D614G). Ці дві мутації стали стійкою зміною в геномі вірусу SARS-CoV-2, підкреслюється в дослідженні. У Росспоживнагляді вважають, що мутація в гені S асоціюється зі зниженням патогенності. Вплив мутації в гені ORF1b (P314L) ще мало вивчено.

Вивченням генома коронавірусу в РФ займаються Державний науковий центр вірусології та біотехнології «Вектор» та Науковий центр досліджень і розробки імунобіологічних препаратів ім. Чумакова. «Віруси мутують постійно, однак коронавіруси мутують значно повільніше в порівнянні з іншими РНК-вірусами», – розповідає Любов Козловська, завідуюча лабораторією поліомієліту та інших ентеровірусних інфекцій федерального наукового центру досліджень і розробки імунобіологічних препаратів імені Чумакова.

Штам S (D614G) зараз є об’єктом пильної уваги вчених. Його вперше виявили в Індонезії в серпні. Повідомлялося, що цей штам нібито в 10 разів більш заразний, ніж початковий штам вірусу, але остаточних висновків з цього приводу ще немає.

«Вірус досить швидко придбав заміну в поверхневому білку віріона S, яка збільшує його контагіозність, але не ускладнює перебіг захворювання», – розказує Козловська. За її словами, решта відмінностей в штамах вірусу мінімальні, здатність до мутацій – близько двох точкових замін на місяць, тобто за рік може статися близько 24 мутацій.

Зараз проводиться секвенування геномів вірусів і накопичення даних в різних лабораторіях по всьому світу. Вчені проводять кореляції геномів вірусів з клінічною картиною пацієнтів, від яких вони виділені. Науковцям ще належить визначити значення кожної конкретної мутації в структурі мутантних білків, а також роль цих мутацій у розвитку клінічних симптомів і ураженні легень в експериментах на тваринах.

Чи варто боятися коронавірусних мутацій? Основне питання, що стоїть перед вченими в зв’язку з мутаціями коронавірусу – це здатність вакцини сформувати імунний захист, який буде однаково стійким до різних штамів. А також чи можуть одні штами бути більш вірулентними за інші.

Щоб визначити повторне зараження, вченим доводиться кожен раз перевіряти генетичний склад збудника і тільки потім, коли остаточно переконуються, що штам вірусу відрізняється від того, що вже викликав захворювання, виносять вердикт. Голландське інформагентство BNO веде лічильник всіх повторних захворювань, про які коли-небудь повідомлялося з посиланням на джерело. За інформацією агентства, в світі вже відомо 24 випадки з повторним інфікуванням, один з них закінчився летально – померла 89-річна пацієнтка з Нідерландів з онкологічним захворюванням. Повторні зараження відбувалися також в Гонконзі, Бельгії, США та Еквадорі.

У жовтні в журналі Lancet було опубліковано дослідження, в якому описано два випадки повторного зараження коронавірусною інфекцією. У одного з пацієнтів зі штату Невада (США) після повторного зараження хвороба протікала важче: 25-річному хворому потрібна була госпіталізація через кисневу недостатність, комп’ютерна томографія виявила у нього наявність вірусної пневмонії. З’ясували, що він заразився іншим штамом, генетично відмінним від минулого збудника хвороби.

Чи будуть ефективними вакцини, якщо вірус мутує? Відомо, що коронавірус мутує повільніше, ніж вірус грипу. При цьому поки що невідомо, як довго буде зберігатися придбаний за допомогою вакцини імунітет. Поки що вчені вважають, що вакцини, які розробляються в усьому світі для боротьби з початковими штамами нового коронавірусу, будуть настільки ж ефективні і відносно нових мутацій.

Більшість вакцин, що розробляються в усьому світі, були змодельовані на основі вихідного D-штаму вірусу, який був більш поширений серед послідовностей, опублікованих ще на початку пандемії, пояснюють вчені. Від тоді вірус мутував в штам G, варіації якого зараз є домінуючими. У дослідників є побоювання, що ця мутація негативно відіб’ється на ефективності розроблюваних вакцин. Не варто також забувати, що жодна з розробок вакцин в світі поки що не пройшла третю фазу клінічних досліджень, в яких робиться висновок про її ефективність. Тільки після тих досліджень, в яких візьмуть участь десятки тисяч людей, можна робити висновки з приводу стійкості сформованого вакцинами імунітету до коронавірусу.

Дослідження австралійських та американських вчених, яке проводили за допомогою комп’ютерного моделювання і дослідів на тхорах, 8 жовтня опублікував науковий журнал NPJ Vaccines – тваринам вводили потенційну вакцину INO-4800, розроблену американською компанією Inovio Pharmaceuticals.