Дамба Гігантів

У північно-східній Ірландії, на березі Північної протоки розташувалося плато Антрим (Antrim Plateau). Найвища точка плата – гора Тростан, 554 м. Породи, що складають плато, – крейда і мезозойські вапняки. Їхня основа – чорний базальт.

Народились вони завдяки активності стародавніх вулканів, розташованих уздовж величезного розлому, який утворився 60 мільйонів років тому і від’єднав Ірландію від Великобританії. Лава з цих кратерів сформувала ці гори на ірландському березі і на Гебридських островах, на іншій стороні Північної протоки.

Найпопулярніша визначна пам’ятка Північної Ірландії – Дамба Гігантів, яку ще називають Тропа Гігантів, Мостова Гігантів або Плато Гігантів.

Дамба Гігантів
Гігантський козуей Дамби Гігантів

Дамба Гігантів розташована в графстві Антрим на північно-східному узбережжі Північної Ірландії, приблизно в трьох милях на північний схід від міста Бушміллс (Bushmills).

Складається з 40 тисяч в тій чи іншій мірі геометрично правильних (найчастіше шестигранних) взаємопов’язаних базальтових колон – результат стародавнього вулканічного виверження. Здалеку базальтовий схил схожий на великий орган з тисячами чорних труб.

Зі схилів вулканів в розплавленому стані базальтові річки іноді набирають швидкість до 50 км/год. Після охолодження базальт стає твердим і покривається тріщинами, створюючи шестигранні призми правильної форми. А якщо потік лави досягає моря, то народжуються химерні фігури.

Дамба Гігантів
Дамба Гігантів, багатогранний переріз стовпців

Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Дамбу Гігантів було оголошено в 1986 році, національним заповідником в 1987 році Департаментом навколишнього середовища Північної Ірландії.

За опитуванням читачів Radio Times у 2005 р. Дамбу Велетнів було названо четвертим за величиною чудом природи в Сполученому Королівстві. Верхівки колон дамби нагадують сходи, що ведуть від скелі і зникають в морі. Більшість стовпців шестикутні, хоча зустрічаються і з чотирма, п’ятьма, сімома або вісьмома сторонами. Високі стовпи близько 12 метрів у висоту, в деяких місцях в скелях – застигла лава товщиною до 28 метрів.

Дамба Гігантів
Стежка Гігантів

Значна частина Дамби Гігантів і узбережжя належить до Всесвітньої спадщини Національного фонду і є однією з найпопулярніших туристичних пам’яток Північної Ірландії. Решта території належить до Crown Estate і є приватними землями.

Близько 50 – 60 мільйонів років тому, під час палеогенового періоду, на Антримі відбувалася інтенсивна вулканічна активність: із лави формувалося широке плато, рідина розплавленого базальту просочувалась через крейдові пласти і поширювалася вниз, в результаті чого формувалася структура стовпів. У міру швидкого охолодження лави, відбувалося скорочення обсягу речовини (подібне спостерігається при висиханні бруду), горизонтальне стиснення призводило до характерної структури відшарованих пластів: у багатьох випадках нижня поверхня є опуклою, а верхня поверхня увігнутою, формуючи «кульовий суглоб». Розмір колон в першу чергу визначався швидкістю, з якою вулканічна лава охолоджувалася після виверження. Розгалужену мережу переломів можна побачити і сьогодні.

Дамба Гігантів
Грот Дамби Гігантів

За переказами, ці колони є залишками греблі, яку збудували велетні. Історія свідчить, що ірландського гіганта Фінна Маккула (Finn MacCool – з феніїв періоду гельської міфології) було викликано на бій шотландським гігантом Benandonner. Фінн прийняв виклик і побудував дамбу через Північний канал, так що б два гіганти могли зустрітися. За однією з версій цієї історії, Фінн переміг Бенендона (Benandonner). За іншою Фінн зрозумів, що його супротивник набагато більший ніж він, і сховався від нього. Уна (Oonagh), дружина Фінна, маскує Фінна як дитину і ховає його в колисці.

Коли Бенендон бачить розмір «дитини», він вважає, що батько дитини Фінн є гігантом серед гігантів. Крім того Уна пригостила Бенендона коржами, усередині яких запекла плоскі залізні сковороди, і коли велетень почав ламати об них зуби, дала другий простий корж «немовляті» Фінну, який спокійно з’їв його. Переляканий Бенендон біжить назад до Шотландії, знищуючи за собою дамбу, так щоб Фінн не зміг переслідувати його.

На іншій стороні моря в Фінгаловій печері на шотландському острові Staffa є такі самі базальтові колони (частина тієї ж самої древньої лави), і цілком можливо, що ця історія була складена під впливом цього факту.

Дамба Гігантів
Фінгалова печера або Співуча печера

У загальній ірландській міфології Фінн Маккул не є гігантом, це герой з надприродними здібностями. В чарівних і народних казках ірландського селянства (1888) зазначається, що з часом язичницькі боги Ірландії ставали все меншими і меншими, поки не перетворилися в фей. Язичницькі герої росли все більше і більше, поки вони не перетворилися на гігантів.

Дамба Гігантів
Гігантські колони Дамби Гігантів

Дохристиянські розповіді про Велетня Козвея (Causeway) не збереглися, але, можливо, спочатку це були фомори. Ірландське ім’я Clochan na bhFomhoraigh або Clochán na bhFomhorach, що означає «кам’яні сходинки для Fomhoraigh» (Fomhoraigh – раса надприродних істот в ірландській міфології, яких іноді описували як гігантів, і які, можливо, спочатку були частиною дохристиянської пантеону).

Вперше про відкриття Дамби Гігантів було оголошено в цілому світі в 1693 році сером Річардом Булклем (член Трініті-коледжу в Дубліні) поданням документа до Королівського товариства. Хоча першовідкривачем по суті був єпископ Деррі, який відвідав це місце роком раніше.

Дамба Гігантів
Черевик Гіганта

А міжнародну увагу Колони Гігантів отримали, коли в 1739 році художниця Susanna Drury зобразила їх на своїх акварельних картинах, які виграли першу премію  Drury, представлені в Royal Dublin Society в 1740 році і були вигравірувані в 1743.

У 1765 році записи про Дамбу Гігантів з’явилися у французькій Енциклопедії у 12 томі, в якому були надруковані гравюри роботи Друрі (гравюра «East Prospect» була опублікована обсягом з 1768 пластин). У написі на пластині французький геолог Микола Desmarest вперше відмітив у пресі, що ці структури вулканічного походження.

Дамба Гігантів
Червоні базальтові призми Дамби Гігантів

Місце вперше стає популярним серед туристів у дев’ятнадцятому столітті особливо після відкриття Трамваю Giant’s Causeway. Тільки після цього в 1960-х Національний фонд взяв на себе турботу про Дамбу Гігантів. Тепер відвідувачі можуть ходити по базальтових колонах, які знаходяться на березі моря, в півмилі ходьби від входу на ділянку.

Між 2000 і 2012 роками Мостова Гігантів була без центру для постійних відвідувачів: попередній будинок центру, побудований в 1986 році, згорів в 2000 році. Після архітектурного конкурсу (конкурс виграв проект з найменшим впливом на ландшафт архітектурної фірми Heneghan Peng) було прийнято пропозицію побудувати новий центр.

Дамба Гігантів
Дамба Гігантів, вигляд знизу

В 2007 році міністром навколишнього середовища і членом DUP Арлін Фостер було схвалено пропозицію фінансування з приватних джерел. Але державні гроші, які були виділені, були заморожені через незгоду між приватним забудовником Seymour Sweeney і DUP. Також обговорювали, чи слід дозволити приватним інтересам отримувати вигоду з ділянки, яка значною мірою належить Національному тресту. Міська рада Coleraine проголосувала проти приватних планів і на користь проекту суспільного розвитку. Її так само підтримала районна рада Moyle. У кінцевому рахунку все закінчилося судовим позовом.

Новий центр для відвідувачів офіційно було відкрито першим міністром Пітером Робінсоном і першим заступником міністра Мартіном Мак-Гіннессом в липні 2012 року. З моменту відкриття новий центр для відвідувачів отримав дуже змішані відгуки від тих, хто відвідує Дамбу Гігантів через ціноутворення, дизайн, зміст та розміщення спуску.

Дамба Гігантів
Дамба Гігантів, рослина аспленій (spleenwort)

Були деякі протиріччя серед креаціоністів відносно віку Землі, щодо змісту деяких експонатів в центрі для відвідувачів. Національний фонд заявив, що включення формують лише невелику частину експозиції, і що Траст «повністю підтримує наукове пояснення створення каменів біля 60 мільйонів років тому».

В 2012 році була запущена Кампанія Trust, яка провела огляд і прийшла до висновку, що потрібно внести зміни, щоб мати наукове пояснення про походження Дамби Гігантів.

Пояснення креаціоністів досі обговорюються, але представляють їх у вигляді традиційної віри деяких релігійних громад, а не у вигляді конкуруючого пояснення походження Дамби Гігантів.

Сьогодні деякі з кам’яних структур, побувавши під вивітрюванням декілька мільйонів років, нагадують об’єкти – органи гігантів. Інші мають в собі особливості червонуватого включення, якісь вивітрені низькі колони, відомі як Очі гігантів, створені в результаті переміщення базальтових брил, Кроки пастуха, Медові соти, Арфа велетня, Димові труби, Ворота гіганта і Горб верблюда.

Дамба Гігантів
Дамба Гігантів, колони Димові труби

Плато Гігантів є притулком для багатьох птахів, таких як кочівний буревісник або північний фульмар, буревісник, баклан, махорка, травник, кайра і гагарка.

В той же час вивітрювання гірських порід привело до розмноження ряду рідкісних і незвичайних рослин, включаючи морський листовик або аспленій (spleenwort), трилисник заячі ноги, весняну морську цибулю, морські овсяниці і орхідею-жабу.

В жовтні 2011 року нібито на Дамбі Гігантів була знайдена колонія строматолітів (строматоліти частіше зустрічаються в більш теплих водах з більш високим вмістом сольового покажчика ніж це було встановлено на дамбі).

Дамба Гігантів
Бруківка Гігантів

Хоча базальтові колони Дамби Гігантів вражають, вони не є унікальними – базальтові колони вулканічного походження зустрічаються в багатьох місцях.

Як добратися. Залізничну лінію Північної Ірландії в Belfast-Derry підключено до Coleraine: на напрямку Coleraine-Portrush є другорядна гілка на Portrush. Місцевий ольстерський автобус (Ulsterbus) забезпечує зв’язок із залізничною станцією.

Дамба Гігантів
Дорога Гігантів

Залишити відповідь