Категорії
Екстрим і спорт

Деякі способи виконання елементів тріалу

Той, хто вперше бачить фантастичні трюки, які виробляють міцні молоді люди на велосипедах незвичайної конструкції, негайно задається питанням: як таке можливо взагалі? Підстрибнути на двох колесах з місця на півметра вгору, «здибити» велосипед на задньому колесі, завмерши в нестійкій рівновазі, зробити новий стрибок вперед, точно потрапивши на вузьку колоду, прокотитися по ньому, потім видертися на гору хитних автомобільних покришок і знову стрибнути… Але це справжній спорт, який називається велотріал.

У перекладі з англійської тріал (trial) означає випробування, тест. Це й справді справжнє випробування сили, спритності, майстерності та чималої мужності спортсмена. Суть цього спорту полягає в подоланні самих різних перешкод.

Сьогодні у світі відомі три подібні дисципліни: мототріал (він виник перший), велотріал та джиптріал. На джипах, звичайно, по колоді не стрибають, там перепони дещо інші – ями, вибоїни, підйоми, спуски та озера бруду. А змагання з мото- і велотріалу зовні дуже схожі: ті ж траси головоломних перешкод, стрибки і балансування. Різниця лише в тому, що спортсмен на велосипеді повинен використовувати для їх подолання лише силу власних м’язів.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Розподіл сил при русі на задньому колесі

Власне, велосипедний тріал виник з мототріалу. Для тренувань стрибкової техніки і для балансування спортсмени-мототріалісти почали використовувати спеціальні велосипеди. Дуже скоро це захоплююче видовище перетворилося на самостійну спортивну дисципліну. У Європі та США чемпіонати з велотріалу почали проводити з 80-х років. До нас цей спорт прийшов на початку 90-х років.

Велотріал вимагає дуже серйозної і різнобічної фізичної підготовки. Для досягнення вершин майстерності потрібно бути надзвичайно пластичним і гнучким, володіти відмінною координацією і здатність максимального концентрування. Для подолання перешкод спортсмен щоразу переступає через власний страх, кожного разу відшукує свій власний спосіб.

Тріал несумісний зі шкідливими звичками. Найменше порушення координації – і… безнадійно програв. Викурив сигарету – і на подолання дистанції не вистачить кисню. В той же час в цьому жорсткому, повному самовіддачі спорті абсолютно немає агресії. Фактично, спортсмен завжди бореться не з суперниками, а з самим собою.

Когось, можливо, насторожить небезпека отримання травм. Звичайно, бувають шишки, удари, подряпини, але травмонебезпечним є будь-який спорт. Один шахіст, беручи участь в черговому турнірі, так глибоко замислився, що сів повз стільця і пошкодив хребет. Але в порівнянні з хокеєм, футболом кількість травм у тріалі незрівнянно менша.

У тріалі ти маєш можливість вельми наочно довести собі і оточуючим, на що здатний. Це надзвичайно важливо для становлення характеру.

Що ж таке тріал? По суті, велотріал – це подолання на велосипеді траси з різними перешкодами. Стандартної траси для тріалу не існує. Створюючи її, організатори змагання щоразу фантазують з усіх сил, керуючись принципом: чим чудніше, тим цікавіше.

Крім того, будуючи трасу, необхідно мати на увазі, що спортсмен повинен отримати можливість продемонструвати всі елементи зі свого арсеналу: «порхнути», показати далекий стрибок, високий стрибок, баланс і так далі.

Кожне будівництво траси – суцільний політ фантазії: хитні автопокришки або дошки-гойдалки, колоди, круги, щаблі, похилі площини, бруси, сходи тощо. Єдине, необхідно суворо дотримуватися вимог безпеки.

Траса для тріалу складається з декількох секторів. Завдання спортсмена – по черзі подолати всі сектори з найменшою кількістю штрафних очок і з найкращим часом. Траси можуть відрізнятися за складністю залежно від вікової категорії спортсменів (для кожної – траса своя).

Зазвичай один сектор містить 10-15 різних перешкод в різних поєднаннях. Відразу, без зупинки, подолати всю трасу фізично неможливо – просто не вистачить сил. На проходження одного сектора спортсмену дається певний час: в Європі – 2,5 хвилини. Стартувавши, спортсмен має право долати перешкоди тільки на колесах. Будь-яка опора на землю або на саму перешкоду чим-небудь (ногою, ліктями, частинами велосипеда, наприклад, педаллю, рамою) крім коліс штрафується одним балом.

Для спортсменів вищої категорії траса налічує 8 секторів. Це півгодини виснажливої боротьби, хоча після кожного сектора слідує короткий відпочинок. Траси можуть бути самі різні, іноді спортсмену доводиться свідомо йти на отримання штрафного бала – інакше подолати перешкоду у зв’язці з іншим без опори просто не вдасться. Максимум штрафних балів для одного спортсмена – 5 балів, після цього судді знімають його з сектора. На чемпіонатах світу знімають зі змагань і тих спортсменів, які витрачають на подолання сектора більше контрольного часу.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Банні-хоп

До старту змагання правила не дозволяють спортсменам заїжджати на трасу на велосипедах. Можна дивитися, пройти, пострибати на кожному елементі, але тільки ногами, без машини. Спортсмену дається на кожен сектор дві спроби. Обидві із заліком. Таким чином, з урахуванням обох спроб і часу переходу від сектора до сектора спортсмену дається 4 години. Коли звучить команда «Старт!», спортсмени стрімголов мчать кожен до вибраного сектору, намагаючись створити резерв часу, і починається захоплююча боротьба.

Звичайно ж починаючому спортсмену необов’язково сідати на дуже дорогий тріальний велосипед, але якщо він збирається долати серйозні перешкоди і готується замахнутися на вищі позиції у своєму виді спорту, на перше місце виходять міцність, якість, технологічна пристосованість і ціна.

Майбутні віртуози на двох колесах починають знайомитися з тріалом в самому ранньому віці, з десяти – одинадцяти, а іноді і з п’яти років. До двадцяти років спортсмен набуває високого рівня майстерності, що для конкурентів, які почали тренуватися пізніше, стає просто недосяжним.

Тріал – це більше ніж спорт. Це свого роду стиль життя. Потрібні гранична сконцентрованість, уважність і постійний режим цілеспрямованої людини.

Деякі способи виконання елементів тріалу
БанніХоп або «Заячий стрибок»

Починати опановувати прийоми тріалу необов’язково на спеціальному тріальному байці. На перший час підійде і велосипед посиленої конструкції з сідлом, наприклад, для маунтинбайку. Тренуватися потрібно на майданчику з рівним покриттям і звичайно ж подалі від машин і пішоходів. Приступаючи до тренувань, не забудьте надіти наколінники, налокітники і шолом – вони захистять від непотрібних травм.

Ендо (Endo) – це стійка на передньому колесі. Виконується протягом декількох секунд.

Котячись зі швидкістю 5-6 км / год, різко натисніть переднє гальмо. Центр ваги тіла розташоване над кермом. Ривком ніг розвантажте заднє колесо, яке підводиться за інерцією. Головне – не перестаратися з ривком і не втрачати ногами педалі. При Endo в 30-45 ° до поверхні землі потрібно бути особливо обережним. Якщо відчуваєте, що вперед тягне занадто сильно, відпустіть гальмо. Велосипед, звичайно, може сильно вдаритися заднім колесом об землю, але зате падінню вдасться запобігти.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Ендо – стійка на передньому колесі

Трекстенд (Trackstand) – утримання рівноваги, стоячи на місці. Виконується кількома способами:

Тraditional – це утримування рівноваги за рахунок переміщення ваги тіла на нерухомому велосипеді. Повільно котіться у вихідній позі, потім затисніть обидва гальма, вивертаючи кермо в зручну для вас сторону, і перенесіть вагу тіла над рівнем виносу керма. При цьому трохи продавлюйте ліву (передню) педаль, для опори. ГОЛОВНЕ – НЕ ДИВИТИСЯ на передні колеса! Дивіться на землю в 1-2 м від вас. Якщо ви відчуваєте, що втрачаєте рівновагу, трохи прокотіться, відпустивши гальма, і виконайте все ще раз.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Трекстенд (Track stand) – утримання рівноваги, стоячи на місці

Rocking – цей спосіб утримання рівноваги полягає в невеликому піднятті по черзі заднього і переднього коліс. Повільно котіться у вихідній позі. Затисніть обидва гальма і виконайте Endo, піднімаючи заднє колесо на 2-3 см над землею. Після того як колесо знову торкнеться землі, ривком керма на стільки ж треба підняти переднє колесо. Врахуйте, що стояти треба довго, тому намагайтеся, щоб амплітуда і частота розгойдування вас і байка не збільшувалися. Цей спосіб складніший традиційного. Для його виконання потрібно добре вміти робити Endo.

Є спосіб утримання рівноваги дещо простіший – за допомогою коротких стрибків тільки переднім колесом. Як тільки рівновага порушується, потрібно ривком підняти кермо на 2-3 см і переставити колесо в сторону передбачуваного падіння.
Опанувати цими прийомами вдасться за 2-3 дні тренувань.

Вили (Wheelie) – їзда на задньому колесі. На повільній 1-й швидкості (3-5 км / год), сидячи в сідлі, різко почніть крутити педалі, при цьому відкиньтеся трохи назад, випрямивши руки, і смикайте на себе кермо. Якщо ривок виявиться занадто сильним, натисніть заднє гальмо.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Вили – їзда на задньому колесі

Toк (Тoc) – стрибки на задньому колесі. Один з найбільш ефектних трюків на байку. На швидкості 3-4 км / год різко затисніть обидва гальма. Вага тіла спочатку переноситься вперед, і виконується Ендо, потім слід відкинутися назад, ривком смикнути кермо і піднятися на задньому колесі. Тепер найскладніше – почати стрибати. Велосипед піднімається в повітря не за рахунок рук, а ногами, спортсмен щоразу ніби намагається відскочити назад. Насправді стрибки здійснюються на одному і тому ж місці.

Деякі способи виконання елементів тріалу
Toк – стрибки на задньому колесі

БанніХоп (ВunnyHop) або «Заячий стрибок» – стрибок у повітря з велосипедом без трампліну або сторонньої допомоги. Тіло зміщується назад, після чого слідує ривок керма. Переднє колесо піднімається в повітря. У той же момент вага тіла переноситься до керма, а ноги підтягують заднє колесо вгору. Цей елемент особливо складний у виконанні. Приступати до його розучування потрібно не раніше, ніж ви освоїли всі попередні прийоми.

Деякі способи виконання елементів тріалу
БанніХоп або «Заячий стрибок» (фази стрибка)

Залишити відповідь