Категорії
Міста, країни, люди

Документ з підписом Скоропадського

У Великому Османському архіві (Стамбул) знайшли оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору 1918-го року і ратифікації гетьмана Павла Скоропадського, про що повідомляється на Facebook-сторінці Міністерства закордонних справ України.

«Всі документи вражають якістю, вишуканим стилем виконання, художнім підходом до каліграфії і чітким сургучними відбитком великої державної печатки. Історія України буквально оживає посеред Стамбула – тим більше, Києву в роки великих потрясінь, на жаль, не вдалося зберегти свої власні екземпляри», – сказано в публікації.

Унікальні документи знайдені під час підготовки спеціального видання до сторіччя українсько-османських відносин.

Великий Османській архів налічує понад 90 мільйонів документів, серед яких і величезний пласт україністики – десятки тисяч документів.

Повідомляється про оригінали документа про ратифікацію за підписом Гетьмана Скоропадського і оригінали текстів Брест-Литовського мирного договору, в тому числі і з Османською імперією. Брестський мир – мирний договір, підписаний 27 січня (9 лютого) 1918 року між Українською Народною Республікою і Центральними державами світу в Брест-Литовську.

21 січня (3 лютого) Кюльман і Чернин виїхали до Берліна на нараду з Людендорфом, на якому обговорювалося питання про можливість підписання миру з Центральною радою – вирішальну роль у позитивному вирішенні зіграло важке становище з продовольством в Австро-Угорщині, що загрожувало голодом.

Повернувшись до Брест-Литовська, німецька та австро-угорська делегації 27 січня (9 лютого) підписали мирний договір з делегацією Ради, згідно з яким в обмін на військову допомогу проти радянських військ УНР зобов’язалася в термін до 31 липня поставити Німеччині та Австро-Угорщині 1 мільйон тонн зерна, 400 мільйонів яєць, до 50 тисяч тонн м’яса рогатої худоби, а також – сало, цукор, пеньку, марганцеву руду та іншу сировину. Крім цього, делегації УНР вдалося домогтися секретної обіцянки про створення автономного австро-угорського регіону, в який би входили всі україномовні території Австрії.

Документ з підписом Скоропадського
У Стамбулі виявлено унікальний документ з підписом гетьмана Скоропадського.

Нагадаємо, Перша світова війна (28 липня 1914 року – 11 листопада 1918 року) – одна з найбільш широкомасштабних воєн в історії людства. Перед цим в Сараєво сербським гімназистом Гаврилом Принципом, який був членом угруповання «Млада Босна», 28 червня 1914 був убитий ерцгерцог Франц Фердинанд, спадкоємець австро-угорського престолу, і його дружина герцогиня Софія Гогенберг.

Австро-угорський уряд пред’явив Сербії ультиматум з вимогою покарати винних і допустити своїх представників до розслідування. Передбачалося, що Австро-Угорщина досягне своїх цілей за допомогою дипломатії або, в разі відхилення ультиматуму, локальної війни.

23 липня австро-угорський ультиматум був вручений сербським міністрам. На відповідь відводилося 48 годин.

Сербія прийняла всі умови ультиматуму, за винятком шостого пункту – про участь австрійців в розслідуванні вбивства Франца-Фердинанда.

26 липня Австро-Угорщина почала часткову мобілізацію – німецьке уряд наполягав на тому, щоб військові дії Австрії проти Сербії почалися терміново, оскільки затягування розглядалося як велика небезпека через ризик втручання інших держав.

28 липня Австро-Угорська імперія оголосила війну Сербії, приводом до чого стала чутка про атаку австро-угорського підрозділу на кордоні Боснії сербськими військами.

У Росії в лютому 1914 року рада міністрів прийшла до висновків, що найбільш сприятлива можливість для завоювання Константинополя виникне в контексті загальноєвропейської війни. У квітні 1914 року Микола II затвердив рекомендації свого кабінету і доручив уряду вжити всіх необхідних заходів для того, щоб при першій же можливості захопити Константинополь, Босфор і Дарданелли.

В ряді інших причин Першої світової війни називаються: зміна балансу сил, територіальні претензії і союзні зобов’язання європейських держав, імперіалізм, мілітаризм, автократія; недозволені попередні локальні конфлікти (Балканські війни, Італо-турецька війна).

А далі події і мобілізація відбувалися з величезною швидкістю:
– 30 липня – Росія оголошує про загальну мобілізацію;
– 31 липня – австрійська загальна мобілізація;
– 31 липня – німецький ультиматум Росії щодо припинення мобілізації;
– 31 липня – німецький ультиматум Франції щодо нейтралітету;
– 1 серпня – французька загальна мобілізація;
– 1 серпня – оголошення загальної мобілізації в Німеччині і оголошення війни Росії, німецьке вторгнення в Люксембург;
– 2 серпня – декларація Італії про нейтралітет;
– 3 серпня – оголошення Німеччиною війни Франції;
– 3 серпня – німецьке вторгнення в Бельгію;
– 4 серпня – оголошення Британією війни Німеччині.

Розділ Османської імперії (30 жовтня 1918 – 1 листопада 1922) – в результаті поразки Османської імперії в цьому конфлікті, що розпочався ще до цієї події її розпаду, величезний конгломерат територій і народів, що раніше перебували під владою турецького султана, був розділений на кілька нових держав і територій. Розділ Османської імперії привів до створення сучасного арабського світу та Турецької Республіки. Ліга Націй надала Франції мандати на Сирію і Ліван, а Великобританії – мандати на Месопотамію і Палестину (яка згодом була розділена на дві області: Палестина і ТрансЙорданія). Володіння Османської імперії на Аравійському півострові стали частиною того, що на сьогоднішній день є Саудівською Аравією та Єменом.

До 1914 року оформилися два блоки, протистояння яких лягло в глобальну першооснову світової війни:

Антанта: Російська імперія, Великобританія, Франція, оформився в 1907 році після укладення російсько-французького, англо-французького і англо-російського союзних договорів;

Троїстий союз: Німеччина, Австро-Угорщина, Італія. В ході війни Троїстий союз розвалився: в 1915 році Італія вступила у війну на боці Антанти. Після того як до Німеччини і Австро-Угорщини приєдналися Туреччина і Болгарія, на його місці утворився Четверний союз, він же блок Центральних держав.

Павло Петрович Скоропадський (3 травня 1873, Вісбаден, Німеччина – 26 квітень 1945 року, Меттен, Баварія, Німеччина) – генерал-лейтенант Російської імператорської армії, після революції 1917 року – український військовий і політичний діяч; гетьман всієї України з 29 квітня по 14 грудня 1918 року. Відноситься до дворянського роду Скоропадських, до якого належав запорізький гетьман Іван Скоропадський. У Першу світову війну вступив з Кінним полком. Брав участь в поході в Східну Пруссію і був удостоєний ордена Святого Георгія 4-го ступеня. У жовтні 1917 року, після приходу до влади більшовиків, Скоропадський визнав владу Української Центральної ради, хоча соціалістичні ідеї її лідерів здавалися йому чужими і неприйнятними. У листопаді-грудні корпус реалізував розроблений начальником штабу корпусу генералом Я. В. Сафоновим план нейтралізації «збільшовизованих» військових частин, що наступали на Київ. Підрозділи корпусу зайняли стратегічно важливі залізничні станції – Вінницю, Жмеринку, Козятин, Бердичів, Білу Церкву та Фастів – і перекрили більшовикам шлях на Київ з півдня. 28 квітня німецькі військові розігнали Центральну раду. Група основних міністрів уряду була відправлена ​​до Лук’янівської тюрми. 29 квітня 1918 року на Всеукраїнському з’їзді хліборобів (поміщиків і великих селянських власників, близько 6500 делегатів) Скоропадський був проголошений гетьманом всієї України.

З кінця червня німецьке командування зажадало від гетьмана Скоропадського проведення широких арештів опозиції і агентів Антанти. 27 липня затримань і арештів зазнали колишні члени Центральної ради Михайло Грушевський, Володимир Винниченко, Микола Порш, Симон Петлюра. 30 липня 1918 року в Києві групою російських лівих есерів були вбиті командувач групою німецьких армій в Україні генерал-фельдмаршал фон Ейхгорн і його ад’ютант. Восени 1918 року, в зв’язку з явним наближенням поразки Центральних держав у війні, Скоропадський почав шукати шляхи до налагодження союзу з Антантою. Гетьман запросив Національний союз на переговори по формуванню нового уряду «національної довіри». 24 жовтня було остаточно сформовано новий кабінет міністрів, в якому Національний союз отримав лише чотири портфелі і заявив, що залишиться в опозиції до режиму гетьманської влади.

14 листопада 1918 року, через кілька днів після звістки про Комп’єнське перемир’я, яким було завершено Першу світову війну, гетьман Скоропадський підписав «Грамоту» – маніфест, де зазначено, що буде відстоювати «давню могутність і силу Всеросійської держави». Маніфест означав крах усіх зусиль українського національного руху по створенню самостійної української державності. Цей документ остаточно відштовхнув від гетьмана велику частину українських федералістів, українських військових та інтелігенції. В Україні розгорнулося антигетьманське повстання під керівництвом Директорії УНР. Протягом місяця під командуванням Симона Петлюри режим гетьманської влади був повалений повстанцями.

14 грудня 1918 року Скоропадський підписав маніфест про зречення і втік з Києва разом з німецькими військами. Жив в Німеччині як приватна особа за адресою Берлін-Ванзеє, Альзенштрассе, 17. Німецька влада призначила йому пенсію в 10 тисяч марок на рік і в 1926-1927 роках виділили 45 тисяч марок на покриття його боргів.

Під час Другої світової війни Скоропадський відмовився від пропозиції нацистів співпрацювати з ними. Був смертельно контужений в результаті бомбардування англо-американською авіацією на станції Платлінг, що поблизу Регенсбурга. Помер через кілька днів у лікарні Меттенського монастиря. Похований в Оберстдорфі.