Дольмени Криму

Для багатьох сучасних вчених найдавніші мегалітичні споруди, що носять звучну назву «дольмени» (від британського «кам’яний стіл»), є лише культовими спорудами, призначеними для поховання знатних людей. По всьому світу, зокрема і в Україні (Карпати, Крим), Йорданії, Туреччині, Індії, Кореї та інших країнах, налічується десятки тисяч дольменів, які майже не відрізняються за формою конструкції і матеріалами, з яких виготовлені.

Що таке дольмени? Більшість дольменів представляють собою кам’яну споруду, в якій одну велику плиту поставлено ​​на кілька інших монолітних каменів. Іноді в передній плиті можна побачити круглий або овальний отвір, який в давнину закривали кам’яною пробкою.

В Криму є відкриті дольмени, які за формою нагадують букву «П», і закриті, що складаються з чотирьох плит, з додатковою верхньою і нижньою плитами, які виконують роль даху і підлоги відповідно.

Рідше зустрічаються монолітні дольмени, видовбані з цільного шматка скельних порід. Іноді верхня або нижня плита може бути відсутньою, як, наприклад, у випадку з деякими таврськими ящиками в Криму.

Більшість дольменів споруджені на поверхні землі, але є й такі, що заховані усередині курганів. Дивує не тільки конструкція цих споруд, а й розміри плит, з яких їх спорудили. Класичні дольмени складені з кам’яних плит, що досягають близько 4 метрів в довжину і товщиною близько півметра. Кожна з них важить близько десяти тонн, а верхня плита, так званий дах, в два рази більша. Всі плити ретельно оброблені і щільно примикають одна до одної, що між ними не проходить навіть лезо ножа. Доведено, що матеріал для виготовлення плит найчастіше добувався за багато кілометрів від місця будівництва. Однак ще залишається загадкою: як стародавні люди доставляли його на потрібне місце?

Призначення дольменів. Довгий час цим стародавнім спорудам не приділяли особливої уваги. Вчені до цих пір схиляються до думки, що кам’яні столи в Азії, зокрема і на Кавказі, були споруджені в середині бронзового століття людьми Дольменної культури, які займалися в горах Західного Кавказу землеробством і скотарством.

Дольмени в Криму, імовірно, зводилися древніми таврами – народом, який проживав на території півострова з 6 століття до н.е. по 1-3 століття н.е. Саме з таврами пов’язують безліч стародавніх архітектурних споруд на півдні і в горах Криму. Численні розкопки показують, що цей народ жив в простих будинках, не мав писемності і обробляв землю примітивними знаряддями праці.

Як в ті часи стародавні люди, які в більшості своїй змушені були спрямовувати свої сили на виживання, змогли побудувати з багатотонних плит ці дивовижні споруди? А найголовніше – навіщо? Офіційна наука не дає однозначної відповіді на ці питання. Але існують альтернативні версії. Одна з яких про те, що для будівництва древніх мегалітичних споруд, до яких належать не тільки дольмени або менгіри (окремі багатотонні камені), а й єгипетські піраміди, застосовувався спеціальний будівельний розчин, з якого заливалися плити необхідної форми і розміру, що не потребує подальшого транспортування. При цьому розчин, коли твердішав, своєю структурою нічим не відрізнявся від природного каменю.

Також залишається загадкою і призначення дольменів. На сьогодні оголосили вже багато сміливих теорії на цю тему. За однією з версій, дольмени – це своєрідні накопичувачі енергії нашої планети, і людина, просидівши деякий час всередині одного з них, може вилікувати себе від тілесних і душевних хвороб. Ще одна з версій розповідає про взаємозв’язок дольменів з космосом.

Дослідивши деякі таврійські кам’яні споруди в Криму, київські вчені змогли з’ясувати, що дольмени – це своєрідні акустичні порожнини, які в певний час дня транслюють в простір ультразвукові імпульси певної частоти. Найбільш сильне випромінювання виходить від цих мегалітів в досвітній час, а також в дні рівнодення. Причому таврійські дольмени можуть не тільки генерувати ультразвук, але і направляти його в простір (йдеться про круглий отвір в передній його частині).

За припущеннями вчених еталоном необхідної частоти випромінювання дольменів виступали глиняні горщики, на стінки яких наносився специфічний орнамент (кільця, зиґзаґи). Горщик грав роль своєрідного приймача ультразвуку, випромінюваного дольменом. Змінюючи орнамент на його поверхні, можна було домогтися потрібного звучання, а значить, визначити чи правильно працює дольмен. За припущеннями вчених, ця робота виконувалася спеціально навченими жрецями – хранителями древніх знань. Коли жрець помирав, його ховали всередині мегаліту, який він обслуговував довгі роки.

І дійсно, всередині багатьох дольменів, крім залишків посуду, часто знаходять людські останки. Іноді такі мегаліти споруджувалися поверх масових поховань або служили могилою для знатних людей тієї епохи.

Де знаходяться дольмени в Криму? Дивні і незвичайні таврійські дольмени – це південна область Криму, гори і передгір’я:

1) дольмен в самому центрі Сімферополя по вулиці Гавена, 101 – стародавній мегаліт знаходиться серед сучасних будівель, обгороджений залізною огорожею, частково реконструйований, зверху завалений землею, всередині – сміттям;

2) кілька таврійських дольменів перебувають поблизу селища Сімеїз, на горі Кішка, в лісі (деякі з них досить добре збереглися;

3) дольмени поблизу села Піонерське (Сімферопольський район), що під Великим курганом, вже частково розкопані чорними археологами;

4) сім таврських дольменів, що розташовані в селищі Масандра, знаходяться в напівзруйнованому стані і майже повністю засипані землею, вони знаходяться на невеликій галявині посеред лісу, недалеко від Масандрівського палацу;

5) таврські дольмени в селищі Гаспра розташовані ланцюжком і укриті напівзруйнованими масивними плитами;

6) поблизу Бахчисарая (балка Богаз-Сала, поруч з чотириметровим менгіром) знаходиться кілька напівзруйнованих дольменів;

7) недалеко від місця масового відпочинку «Другий кордон», що в Бахчисарайському районі, також є кілька менгірів, частково схованих в ґрунті.

Зберіглися дольмени в урочищі Алімова балка і селі Лесніково (Бахчисарайський район), у селі Красноселівка Білогірського району, в селищі Петрове Зуйського району, в Ореанді (Велика Ялта), біля селища Мармурове, поруч з Чатир-Дагом, в селі Чамлі-Озенбаш (Балаклава) і в деяких інших місцях.

Якщо ви хочете побачити ці дивовижні таврійські дольмени, варто враховувати, що до давніх загадкових споруд варто приходити з чистими помислами і відкритим серцем, тоді захована в часі мудрість зможе передатися вам.

Залишити відповідь