Долина Глечиків

Долина Глечиків – мегалітичний археологічний ландшафт, плато Xieng Khouang (Lao PDR), на якому розкидано тисячі мегалітичних глечиків, місцями в більш низьких передгір’ях, які оточують центральну нагірну долину, до кількох сотень.

Плато Xieng Khouang знаходиться на північному краї Annamese Cordillera головного гірського хребта Індокитаю.

Долина Глечиків (Лаос)
Долина Глечиків (Лаос)

Перші дослідження рівнини Глечиків на початку 1930-х років стверджували, що кам’яні глечики пов’язані з доісторичною практикою поховання. Розкопки лаоських і японських археологів в наступні роки з відкриттям людських останків, ритуальних поховальних речей і кераміки навколо кам’яних цих судин підтверджують ці здогадки.

Долина Глечиків датується залізним століттям (500 р. до н.е. до 500 р. н.е.) і є одним з найважливіших місць для вивчення передісторії Південно-Східної Азії, для зрозуміння соціальної організації громад залізного віку Південно-Східної Азії.

В провінції Xieng Khouang на плато виявлено понад 90 ділянок з глечиками. В кожному такому місці знаходиться від 1 до 400 кам’яних судин. Глечики розрізняються за висотою і діаметром (від 1 і до 3 метрів) і всі без винятку висічені з каменю. Форма глечиків циліндрична, нижня частина завжди ширше ніж нагорі.

Всі ці кам’яні фляги не мають обробки, за винятком одного глечика в зоні №1. На цьому глечику на барельєфі висічено образ людини. Вчені проводять паралелі між цим «плавцем» на ділянці №1 і наскальним живописом, який зроблено в Huashan in Guangxi, China, на картинах яких зображено великих людей з піднятими руками і зігнутими колінами (датуються 500 р. до н.е. – 200 нашої ери).

Поховальні глечики Лаосу
Поховальні глечики Лаосу

З того факту, що у більшості глечиків у горличка є дисковий край, передбачається, що всі кам’яні глечики мали кришки. Але було зареєстровано незначну кількість кам’яних кришок. Це може означати, що більшість кришок було виліплено з швидкопсувних матеріалів. Кам’яні кришки, на барельєфах яких зображені тварини (мавпи, тигри і жаби), були знайдені в декількох місцях Ban Phakeo (сайт №52).

Не слід плутати кам’яні кришки з кам’яними дисками. Кам’яні диски мають принаймні одну плоску сторону і могильні маркування, які поміщені на поверхню, щоб покрити або позначити яму для поховання. Ці могильні маркери з’являються рідше ніж на кам’яних судинах, але перебувають в безпосередній близькості до них.

Аналогічним є маркування Кам’яної могили. Ці камені необроблені, але розміщені так, щоб відзначити могилу. На північ від Xieng Khouang знаходиться велика мережа в основному необроблених каменів з маркуванням могильних ям і камер, відомих як «стоячі камені Huaphan». Згідно з розслідуваннями Мадлен Колані (французький археолог, дослідник-геолог, палеоботанік та етнограф) вони датовані бронзовим століттям.

Долина Глечиків, кришка глечика
Долина Глечиків, кришка глечика

Глечики лежать в кластерах на нижніх схилах і на пагорбах гірських хребтів, що оточують центральне плато і височини долини. Близько до місць глечиків було знайдено кілька кар’єрів порід (піщаник, граніт, конгломерат, вапняк і брекчія – гірська порода з гострокутних зцементованих уламків розміром понад 10 мм). Більшість глечиків виготовлені з піщаника.

Припускають, що люди використовували залізні зубила для виробництва глечиків, хоча ніяких переконливих доказів цього не існує. Були відзначені регіональні відмінності у формі глечиків, таких як невеликі отвори і отвори на обох кінцях, що визначає використання глечиків. Подвійні отвори були зареєстровані тільки в одному районі.

Вапнякова печера на ділянці №1 має один природній отвір на північному заході і два штучних отвори у верхній частині печери. Ці отвори інтерпретують як димоходи крематорію. Французький геолог і археолог-любитель Мадлен Колані під час розкопок в печері на початку 1930-х років знайшла археологічний матеріал, який підтверджує централізовану теорію крематорію. Колані також описала розкопки в дванадцяти місцях Долини Глечиків; в 1935 році два томи з її висновками були опубліковані.

Матеріальні результати і контекст привели її до висновку, що Долину Глечиків можна інтерпретувати в якості могильника залізного віку. В середині глечиків вона виявила вбудовані в чорних органічних ґрунтах кольорові скляні намиста, спалені зуби і фрагменти кісток іноді більше ніж однієї людини. Навколо кам’яних судин вона знайшла людські кістки, фрагменти кераміки, залізні і бронзові предмети, скляне та кам’яне намисто, керамічні ваги і деревне вугілля. Кістки і зуби всередині кам’яних судин є ознаками кремації, в той час як навколо глечиків захороненню піддавалися незгорілі вторинні кістки.

Таємниця Долини глечиків (Лаос)
Таємниця Долини глечиків (Лаос)

Ніяких додаткових археологічних досліджень не проводилося до листопада 1994 року, коли професор Eiji Nitta з університету Кагосімау у співпраці з лаоським археологом Thongsa Sayavongkhamdy описали і нанесли на карту сайт №1.

Nitta стверджує, що оточуючі поховальні ями є сучасниками кам’яних глечиків, тому що вони мають нарізану стародавню поверхню, на якій було поміщено судину. Nitta вважає, що кам’яний глечик був символічним монументом на честь навколишнього поховання.

Рівнину Глечиків на основі урни поховання та пов’язаного з цим похоронного інвентарю він відносить до кінця другого або початку першого тисячоліття до н.е.

Sayavongkhamdy за підтримки Австралійського національного університету робив дослідження і розкопки між 1994 і 1996. Sayavongkhamdy і Bellwood інтерпретували кам’яні глечики в якості центрального основного або додаткового поховання однієї людини, в оточенні вторинних поховань членів сім’ї. Археологічні дані, які в ході UXO операції з розмінування під наглядом UNESCO археолог Julie Van Den Bergh в 2004-2005 і знову в 2007 зібрав і записав, схожі з висновками Nitta на підставі стратиграфічних доказів того, що кам’яні судини і поховання навколо одного віку.

Різна практика кремації центрального і середнього поховання в навколишніх глечиках, як зазначає Колані, не можуть бути легко пояснені. Зокрема, ідентифіковані останки в основному з числа підлітків, яких піддали кремації, і пов’язаний з кремацією похоронний інвентар, здається, не сильно відрізняються від оточуючих поховань. У той же час UXO операція з розмінування боєприпасів не була завершена і, таким чином, жодних додаткових доказів не може бути зібрано.

Глечики Лаосу
Глечики Лаосу

Ван Ден Берг стверджує, що кам’яні глечики спочатку могли використовувати для очищення трупів: рештки піддавали кремації всередині кам’яних судин, являючи собою остатню фазу Долини Глечиків.

Припущення, що кам’яні глечики аналогічним чином, як і традиційні для Південно-Східної Азії Королівські ритуальні морги, функціонували в якості «дистиляторів», була висунута Р. Енгельгардтом і П. Роджерсом в 2001 році.

В сучасних похоронних практиках, споріднених з тайською, камбоджійською і лаоською королівською поховальною практикою, труп померлого на ранніх похоронних стадіях обряду знаходиться в урні, а померлий проходить поступове перетворення з земного до духовного світу. Королівські поховання, розташовані по водостоках в високогірних районах. Цікаво відзначити, що принаймні з XI століття тайську еліту піддають кремації, щоб звільнити дух до небес, а простолюдинів ховали, щоб залишити дух на землі.

Колані пов’язує розташування глечиків на місцях стародавніх торгових маршрутів і, зокрема, з торгівлею сіллю. Вона припустила, що сіль користувалася попитом серед людей на рівнині Глечиків, в результаті чого прибували трейдери до плато Xieng Khouang.

Район Xieng Khouang є багатим на металеві корисні копалини, в основному за рахунок гранітних інтрузій і пов’язаних з ними гідротермальній діяльності.

В Лаосі існують два основних залізорудні родовища і обидва знаходяться в Xieng Khouang. Наявність і розташування місць з численними глечиками в Xieng Khouang можуть бути пов’язані з торговельною та гірничодобувною діяльністю. Історія показує, що плато Xieng Khouang в північному кінці Annamite Range забезпечено відносно легким проходом з півночі і зі сходу на південь і на захід.

З географічного розташування Xieng Khouang можна припустити, що ділянки з глечиками можуть відображати мережу міжкультурних сіл, а розташування глечиків пов’язано з далекими сухопутними маршрутами, які сполучали басейн Mekong і затоку Tonkin.

В різних місцях виявлені поверхневі регіональні відмінності, такі як форма глечиків, матеріал та кількість глечиків. Але й присутні загальні характеристики, такі як практика поховання на підвищених місцях і з прекрасним видом на околиці.

Найбільш вивченим і відвідуваним є сайт Долини Глечиків, розташований недалеко від міста Phonsavan і відомий як майданчик №1.

В даний час сім ділянок Долини Глечиків були очищені від боєприпасів і відкриті для відвідувачів. Найбільш відвідувані сайти №1, №2 і №3, сайт №16 (поблизу від старої столиці Xieng Khouang), сайт №23 (поруч з гарячим джерелом в Muang Kham), сайт №25 (найбільш не відвідуваний район Muang Phukoot) і сайт №52 з найбільшою кількістю глечиків (392 глечика знайдено в районі селища Hmong, куди можливо дійти тільки пішки).

Лаоські легенди розповідають про расу гігантів, що населяли територію Долини Глечиків на чолі з царем Хун Чун, який довго боровся проти ворога. Він нібито, щоб відсвяткував свою перемогу, створив глечики, щоб варити і зберігати величезні обсяги Лау хай («Лау» означає «спирт», «хай» означає «посудина», тобто «Лау Хай» – це пиво або вино з рису в глечиках).

Інша місцева чутка стверджує, що глечики були сформовані з використанням натуральних матеріалів, таких як пісок, глина, цукор і з продуктів тваринного походження на основі кам’яної суміші. Це призвело місцевих жителів повірити, що печера на ділянці №1 була насправді піччю, і що величезні глечики були опалені там і не зроблені з каменю.

Інше запропоноване пояснення для використання глечиків – збір мусонної дощової води для караванних мандрівників. Буцімто глечики були розташовані вздовж шляху руху караванів. Вода не була легко доступною і збиралася в глечики в період сезонних дощів. Торгові каравани, які ночували в Долині Глечиків, могли всередину глечиків у вигляді підношення помістити кульки, супроводжуючи це молитвами про дощ, або намиста, але ці предмети (глечики і кульки), можливо, і не були пов’язані.

Між 1964 і 1973 роками Лаос був предметом найбільш напружених бомбардувань (див. таємна війна). У цей період США скинула на Лаос і, зокрема, на рівнину Глечиків 262 млн. касетних бомб, 80 000 000 з яких не вибухнуло.

Велика кількість боєприпасів в цьому районі обмежує вільний рух. Все наочне бомбардування можна побачити у вигляді ламаних або переміщених банок і воронок від бомб. Огляд визначних пам’яток на рівнині Глечиків може бути зроблено тільки на очищених та зазначених шляхах.

Консультативна група Mines Advisory Group і неурядова організація non-governmental у співпраці з UNESCO, і яка фінансується урядом Нової Зеландії (NZAID), провели UXO-очищення трьох найбільш відвідуваних сайтів з липня 2004 до липня 2005 року. Другий етап з UXO-розмінування відбувся в 2007 році, після чого ще чотири фляги Долини Глечиків були звільнені від вибухівки.

У співпраці з урядом Лаосу і NZAID 13 серпня 2013 року на рівнині Глечиків на ділянці №1, яка знаходиться в нижній частині пагорба, відкрито Центр для відвідувачів. Він містить якісну інформаційну англійськомовну панель з історії культури Долини Глечиків, а також знайомить з сучасною історією конфлікту 1964-1975 років.

Уряд Лаосу розглядає можливість надання Долині Глечиків статусу Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І сьогодні розмінування Долини Глечиків є одним із головних завдань, вирішення якого допоможе розкрити ще одну таємницю історії людства.

Залишити відповідь