Долина квітів (Індія)

Долина квітів (Індія)
Долина квітів (Індія)

Національний парк Долини квітів (округ Chamoli, найближче місто – Джошімат) знаходиться у Західних Гімалаях в штаті Уттаракханд. Відомий різноманітністю флори і мальовничими луками ендемічних високогірних квітів.

Ця багата різноманітністю область є домом для рідкісних видів тварин, у тому числі азійського чорного ведмедя, сніжного барса, кабарга, бурого ведмедя, червоної лисиці і блакитного барана. Серед птахів в парку мешкає гімалайський монал-фазан (Lophophorus impejanus) та інші види птахів великих висот.

Долина квітів (Індія)
Блакитний мак, квітка рослини

На висоті 3352 – 3658 метрів над рівнем моря ніжний пейзаж Долини Квітів на сході доповнює міцну гірську пустелю Нанда-Деві. Разом вони охоплюють унікальну перехідну зону між гірськими хребтами Zanskar і Великими Гімалаями. Парк займає 87,50 км2.

Долина квітів (Індія)
Хемкунд

Заповідник з 2004 року внесено до Всесвітньої мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Національним парком Долина квітів була оголошена в 1982 році і зараз є об’єктом Всесвітньої спадщини.

Відомою серед альпіністів і ботаніків гімалайська Долина квітів стала вже давно. Прославлена вона літераторами, згадується в індуїстській релігії і її визнано на міжнародному рівні. З давніх часів місцеві жителі збирали тут лікарські рослини, а індійські йоги медитували тут.

Різноманітна флора (чагарники і луки) західногімалайського екорегіону багата розмаїттям видів рослин, які тепер знаходяться під загрозою зникнення і зустрічається тільки тут в Долини квітів. Деякі з представників місцевих лікарських рослин вже не ростуть за межами Уттаракханди.

Долина квітів (Індія)
Уттаракханд. Долина Квітів

Долина Квітів – це друге ядро зони біосферного заповідника Нанда-Деві, розташована вона у верхніх просторах Бхайудар (Bhyundar) Гангу поруч з Джошімат (Joshimath) в регіоні Ґархвал (Gharwal) і в пониззі Гангу. Весь біосферний заповідник ендемічних птахів Area EBA в Нанда-Деві знаходиться в межах Західних Гімалаїв. У цій частині заповідника EBA мешкають сім видів ендемічних птахів з обмеженим ареалом проживання.

Долина квітів (Індія)
Національний парк Долина квітів в Індії

Долина квітів, яка поруч з містом Гобінд Гат (Gobindghat), відома як долина Бхайудар, що знаходиться в долині Пушпаваті (Pushpawati). Це в 23 км на північний захід від парку Нанда-Деві.

Долина, що розташована в 20 км на північний захід від Нанда-Деві по широкій долині Бхайудар Ганага, – це одна з двох високогірних долин, що лежить на вершині долини Бхайудар.

Інша існуюча долина Хемкунд (Hemkund) приблизно паралельна першій і розташована в 10 км на південь. Довжина зі сходу на захід цієї долини приблизно дорівнює 15 км і в середньому до 6 км в ширину в басейні річки Пушпаваті.

Долина квітів (Індія)
Квіти в Гімалаях

Пушпаваті (Pushpawati) – невелика притока, що стікає з льодовика Тіпра (Tipra), який на сході спускається з Гаурі-Парбат (Gauri Parbat або Ghori Parbat). Це район Занскар (Zanskar) в діапазоні Гімалаїв з найвищою точкою 6719 м над рівнем моря в національному парку Гаурі-Парбат. Місце було маловідоме зовнішньому світу через його важкодоступність. В 1862 році долина Пушпаваті була виявлена полковником Едмундом Смітом.

У 1931 році британські альпіністи Frank S. Smythe, Eric Shipton і R.L. Holdsworth, повертаючись з успішної експедиції на гору Камет, втратили свій шлях і наткнулися на долину, яка була сповнена квітів. Вони були зачаровані красою і назвали її «Долиною квітів». Френк Сміт пізніше написав книгу з однойменною назвою «Долина квітів».

Долина квітів (Індія)
Долина квітів в Індії

В 1936р. Долина квітів була описана альпіністами E. Shipton і N. Odell.

В 1939 р. природній басейн постановою Уряду 1493/XIV-28 7-01 набуває назви Nanda Devi Game Sanctuary. У 1939 році Джоан Маргарет Легг (ботанік Королівських ботанічних садів в Kew) прибула в долину, щоб вивчати квіти і під час проходження по скелястих схилах зісковзнула і втратила життя. Її сестра пізніше відвідала долину і недалеко від того місця встановила меморіал.

В 1962 відбулися прикордонні суперечки відносно закритої для руху території, які змінили місцеву економіку.

В 1974-82 роках територія була відкрита для альпінізму, але подальші погіршення природного стану заповідника призвели до її закриття для всіх користувачів.

В 1980 р. був створений Парк Санджай Ганді (постановою 3912/XIV 3-35-80). Випас худоби та альпінізм зупинився.

В 1980 р. Долина квітів за наказом уряду 4278/XIV-3-66-80 відповідно до положень Закону про захист дикої природи 1972 з метою збереження її флори була оголошена Національним парком. В 1982 р. парк перейменовано в Нанда-Деві, а 1988 – рік створення Нанда Деві Національного біосферного заповідника (223 674 га) з національним парком в якості основної зони (62 462 га) і буферної зони (514 857 га) навколо обох вузлів. Також були введені обмеження на права довколишніх сіл.

Протягом десяти років, починаючи з 1993, професор Чандра Пракаш Кала (ботанік з Інституту дикої природи Індії) проводив аналітичне дослідження по флористиці і збереженню долини. Він зробив інвентаризацію 520 видів високогірних рослин (покритонасінних, голонасінних і папоротінасінних), з яких 498 це квіткові рослини, які зростають виключно в цьому Національному парку.

Також Чандра Пракаш Кала став автором двох важливих книг: «Долина квітів – міф і реальність» і «Екологія та охорона Долини квітів Національного парку Гархвал в Гімалаях».

В 2000 році за розпорядженням уряду біосферний заповідник (586 069 га) і Долина Квітів були додані в якості другої основної зони (62 462 га і 8 750 га). В 2004 дві основних і буферна зона позначені як резерв UNESCO MAB. Парк знаходиться під управлінням Державного лісового господарства Уттаракханда Національного міністерства охорони навколишнього середовища та лісового господарства Індії.

На території Національного парку немає поселень. Випасання худоби в регіоні було заборонено з 1983 року. Парк відкритий тільки в літній період з червня по жовтень. В іншу частину року парк вкривається рясним снігом.

Долина квітів (Індія)
Національний парк в Долині квітів

Будучи внутрішнім гімалайським басейном Деві Нанда, Долина Квітів має характерний мікроклімат. Кліматичні умови, як правило, сухі, з низькою річною кількістю опадів. З кінця червня і до початку вересня ідуть сильні мусонні дощі. Переважно туман і низька хмарність під час мусонів тримає ґрунт вологим, тому рослинність в цей час пишніша, ніж зазвичай в інших сухих внутрішніх гімалайських долинах. Температура повітря з середини квітня по червень коливається від помірної до охолодження (максимум 19 °C).

Мікроклімат на південному заході по південному хребту Гімалаїв в закритій гімалайській Долині квітів захищений від повного впливу літнього мусону. Тут часто спостерігається густий туман і дощ, особливо наприкінці літнього мусону. Обидва, басейн і долина, як правило, засніжені протягом шести – семи місяців. В період з кінця жовтня і до кінця березня накопичення снігу глибше на більш низьких висотах тіньової південної сторони, ніж на північній стороні долини.

Долина квітів (Індія)
Дерево клен Acer caesium

Долина має три субвисокогірні межі: межу для дерев (3200 – 3500 м), нижню високогірну межу (3500 – 3700 м) та вищу високогірну межу (вище 3700 м).

Середовище проживання включає дно долини, річки, невеликі ліси, луки, ерозії, низькорослі та стабільні схили, морени, плата, болота, кам’яні пустелі і печери. Нижні навколишні пагорби в буферній зоні густо вкриті лісом. Частина території парку вкрита березою субвисокогірного лісу і рододендроном. Квіти в основному орхідеї, маки, примули, календули, ромашки і килим з земельної анемони.

Науково-дослідний Forest Research Institute в 1992 році в цій долині і в оточенні дослідив і зареєстрував 600 видів покритонасінних і 30 птерідофітів, відкрив 58 нових документів, чотири з яких були новими для гімалайського штату Уттар-Прадеш. З цих рослин 5 з 6 видів знаходяться під загрозою зникнення. В іншому місці в Нанда-Деві в Уттаракханді не знайшли: Aconitum falconeri, Aconitum balfouri, гімалайський клен Acer caesium, синій гімалайський мак (Meconopsis aculeata) і Saussurea atkinsoni.

Долина квітів (Індія)
Блакитні маки в Долині квітів

В 1998 році в рамках Національного парку було класифіковано 31 вид рідкісних категорій рослин і категорій, що перебувають під загрозою зникнення. Цим дослідженням встановлено 62 види айстрових (Asteraceae), родини яких домінують в Долині квітів. 45 видів лікарських рослин використовується місцевими жителями і кілька видів Saussurea obvallata (brahmakamal) збирають в якості релігійних підношень богиням Нанда-Деві і Сунанда Деві.

Це місце призначене бути Центром розмаїття рослин. Для субвисокогірної зони характерні високогірні ліси, які допомагають утримувати вологу і сніги, що підтримує велику кількість видів флори і фауни. Домінує в цих висогірних лісах рідкісний гімалайський клен Acer caesium (VU), гімалайська ялина Abies pindrow, гімалайська біла береза Betula utilis Rhododendron campanulatum гімалайських тисових Taxus wallichiana, бузок Syringa emodi і горобина Sorbus lanata.

Долина квітів (Індія)
Шишки пихти Abies pindrow

Деякі із звичайних трав: Arisaema jacquemontii, Boschniakia himalaica, Corydalis cashmeriana, Polemonium caerulium, Polygonum polystachyum (загрозливий високий бур’ян), бальзамін типчак (Impatiens sulcata), Geranium wallichianum, Galium aparine, морина довголиста (Morina longifolia), дивосил великоквітковий (Inula grandiflora), Nomochoris oxypetala, Anemone rivularis, ялина Pedicularis pectinata, Pedicularis bicornuta, примула зубчаста (Primula denticulate) та Trillidium govanianum. В зонах нестримних бур’янів розрісся гімалайський горець (Polygonum polystachium), це затоптані виснажені райони, де в минулому випасалася домашня худоба.

Обстеження та інвентаризацію флори було проведено в 1987 році Ботанічною службою Botanical Survey в Індії, в 1992 р. Науково-дослідницьким інститутом лісового господарства Forest Research Institute і в 1997-му Інститутом дикої природи Wildlife Institute в Індії, які виявили п’ять нових для науки видів рослин.

Для поширення цінних лікарських трав і рідкісних рослин в Мусадхарі (Musadhar) було створено Банк розмноження (насінням – кореневищем – бульбами) рослин. Стали предметом спеціальних програм рідкісні та цінні лікарські рослини: Aconitum heterophyllum, Aconitum falconeri, Arnebia benthamii, Dactylorhiza hatagirea, билинець Gymnadenia Megacarpaea orchides, Megacarpaea polyandra, Picrorhiza kurrooa, Podophyllum haxandrum і Taxus wallichiana.

Парк має безліч видів лікарських рослин, включаючи Dactylorhiza hatagirea, Picrorhiza kurrooa, Aconitum violaceum, Polygonatum Multiflorum, Fritillaria roylei і Podophyllum hexandrum.

Щоб визначити найкращий спосіб боротьби з поширенням високогірного гімалайського споришу, не пошкоджуючи інших рослин або поверхні ґрунту, було створено науково-дослідні ділянки. Перше вивчення було проведено в 2004 році і проводиться щорічно.

Долина квітів (Індія)
Тварина мошиола індійська

Щільність диких тварин в долині не є високою, але всі знайдені види тварин належать до рідкісних або до тих, що зникають. В цілому в парку і його околицях Chandra Prakash Kala (еколог і професор етноботаніки і лікарських ароматичних рослин) зареєстрував 13 видів ссавців, хоча він сам безпосередньо побачив тільки 9 видів: на північній рівнині сірий гульман або лангур (Semnopithecus entellus), білка-летяга (Petaurista petaurista), гімалайський чорний ведмідь (Ursus thibetanus (VU)), червона лисиця (Vulpes Vulpes), гімалайська ласка (Mustela sibirica) і гімалайська жовто-горла харза або куниця (Martes flavigula), гімалайський горал (Naemorhedus Goral), гімалайська кабарга (Мосх leucogaster), мошиола індійська (Moschiola indica), гімалайський тар (Hemitragus jemlahicus) і козеріг (Capricornis sumatraensis).

Поширеними є звичайний тар, козеріг (serow), горал, кабарга. Нахур (bharal) або блакитний баран (Pseudois nayaur) є рідкісними. Леопард звичайний (Panthera Pardus) мешкає в нижній частині долини. Місцеві жителі повідомили про бурого ведмедя (Ursus Arctos) і блакитного барана. Під час дослідження фауни в жовтні 2004 року в Національному парку було встановлено наявність сніжного барса (Panthera UNCIA).

Долина квітів (Індія)
Гімалайська кабарга

Долина квітів, що знаходиться в межах Західно-Гімалайської області, є ареалом мешкання ендемічних птахів, але не було жодного дослідження, характерного для долини.

В 1993 році в Нанда Деві парку було помічено 114 видів гімалайських ендемічних птахів, включаючи бороданя (Gypaetus barbatus), гімалайського грифа (Gyps himalayensis), жовту і червону клушицю (Pyrrhocorax graculus і Pyrrhocorax Pyrrhocorax), кокласс фазана (Pucrasia macrolopha), гімалайського монал-фазана (Lophophorus impejanus), знайдено дятлів з жовтою потилицею (Picus squamatus і Picus flavinucha), великих і блакитно-горлих барбетів (Megalaima Virens і Megalaima asiatica), снігового голуба (Columba leuconota) і голуба Stigmatopelia Chinensis.

Долина квітів (Індія)
Монал-фазан

Область Долини квітів відносно бідна на рептилії. Найбільш часто бачили тут висотну ящірку Agama tuberculata, гімалайську земельну сцинкову ящірку (Leiolopisma himalayana) і гримучу змію гімалайський щитомордник (Gloydius himalayanus).

Поряд з квітами – дикі бджоли і багато видів метеликів, які ще недостатньо вивчені. Найбільш поширені деякі види стеклярусних метеликів (наприклад, Papilio demoleus demoleus), звичайний жовтий ластівчин хвіст (Papilio machaon), звичайний мормон (Papilio polytes romulus), стеклярусний (Papilio protenor protenor) і звичайний синій аполлон (Parnassius hardwickei).

Долина квітів (Індія)
Гімалайський блакитний баран

Щоб дістатися до Долини квітів потрібно пройти пішки близько 17 км. Найближче велике місто Джошімат, до якого легко доїхати з Харідвару або Деградуна (270 км від Джошімата). З Делі можна сісти на поїзд до Харідвару, а потім відправитися на автобусі в Говіндхат через Рішікеш.

Говіндхат (Govindgha) – приблизно в 16 км від іншого важливого пункту призначення Бадрінатхе. Також можна проїхати з Делі до Говіндхату (відстань близько 500 км). Відстань Говіндхат – Джошімат (де починається похід) становить близько однієї години.

З Джошімату дорога в 14 км приводить треккінгістів до Гхангарії (Ghangaria) – невелике селище, розташоване приблизно в 3 км від Долини квітів. Похід з Говіндхат в Гхангарію є загальним для храму сикхів у Хемкунді (Hemkund), тому треккер знайде на маршруті багато сикхських паломників.

Гхангарія зустрічає мандрівників ароматом диких квітів, кущами дикої троянди та з боків шляху дикими полуницями. Відвідувачам Долини квітів потрібно отримати дозвіл від Лісового департаменту Гхангарії, який буде дійсним протягом трьох днів. Відвідування та екскурсії дозволяються тільки в денний час. Вночі відвідувачам не дозволяється залишатися на території Національного парку, розміститися можна в Гхангарії. Найкращий час для відвідування Долини квітів в серпні та вересні, коли долина відразу після початку мусонів сповнена квітами.

Залишити коментар