Доступні факти про коронавірус

Доступні факти про коронавірус
Штам nCoV-2019 вперше було виявлено в грудні 2019 року в результаті аналізу нуклеїнової кислоти у пацієнта з пневмонією.

COVID-19 – це інфекційне захворювання, викликане коронавірусом, який раніше у людей не виявлявся.

Вплив даного коронавірусу призводить до розвитку грипоподібних симптомів (нежить, кашель, лихоманка і т.п.), іноді пневмонії, в більш важких випадках нова коронавірусна пневмонія симптомами нагадує легеневу чуму – температура до 38-41 градусів,відчуття стиснення в грудях, утрудненість дихання, неспокій, прискорений і часто аритмічний пульс, задишка, виражена адинамія, слабкий кашель, мокрота з прожилками крові або мокрота відсутня зовсім. Здебільшого новий коронавірус передається контактно-побутовим або повітряно-крапельним шляхом. Тому до вашої уваги 80 відомих фактів про нову хворобу. Можливо ця добірка буде вам корисною і допоможе розібратися у деяких питаннях під час пандемії.

1. Covid-19 і SARS-CoV-2 – не одне й те саме. Covid-19 – це захворювання (D – скорочення від disease – хвороба), викликане новим коронавірусом. SARS-CoV-2 – назва вірусу.

2. CoV – скорочення від CoronaVirus – це родина вірусів (загалом їх близько 40), які зовні відростками у вигляді шипів нагадують сонячну корону.

3. Коронавірус – паразит, шипи корони якого імітують частину корисної білкової молекули, тому рецептори клітини самі затягують його у себе, після чого за шипом до клітини потрапляє і весь вірус. Так відбувається зараження.

4. Novel або nCoV – термін «новий коронавірус» означає, що раніше його не досліджували не лише вчені, але і наші клітини.

5. Біоінформатики виявили ділянки білків нового коронавірусу, подібні з ділянками білків вірусу імунодефіциту людини. Природне походження цих ділянок, вважають вчені, важко уявити.

Доступні факти про коронавірус
Вчені виявили 4 вставки в білку глікопротеїну коронавірусу, які є унікальними для 2019 nCoV і відсутні у інших коронавірусів. Більш того, амінокислотні залишки в усіх 4 вставках мають ідентичність або схожість із залишками в білках gp120 ВІЛ-1 або Gag ВІЛ-1 – ключових структурних білках вірусу імунодефіциту людини. Цікаво, що, незважаючи на те, що вставки є переривчастими по первинній амінокислотній послідовності, 3D-моделювання коронавірусу передбачає, що вони сходяться, утворюючи сайт зв’язування рецептора. Тобто вони найімовірніше знаходяться саме в тому місці, яким коронавірус атакує клітини організму.

6. Індійські дослідники порівняли методами біоінформатики білки різних вірусів і з’ясували, що найбільшу схожість 2019 nCoV має з вірусом атипової пневмонії (SARS).

7. Потрапивши до клітини, вірус починає контролювати роботу клітини і змушує її невпинно виробляти власні копії. Починається ланцюгова реакція. Зрештою клітина гине, а носій інфекції стає заразним.

8. На початковому етапі зараження новий коронавірус активно розмножується в верхніх дихальних шляхах. Потім інфекція опускається нижче і може дістатись легень, викликавши запалення.

9. У 30% пацієнтів в місті Ухань (Китай) температура на момент прибуття до лікарні була нормальною.

10. Майже у кожного п’ятого інфікованого (18%) відсутній кашель і хвороба взагалі перебігає без симптомів – людина може навіть не підозрювати, що вже є хворою.

11. Безсимптомний хворий може бути активним носієм інфекції.

12. Симптоми легкої форми Covid-19 нагадують звичайний сезонний грип: сухий кашель, температура, загальна слабкість, головний біль і біль у м’язах.

Доступні факти про коронавірус
Симптоми коронавірусу

13. Лікування легкої форми Covid-19 є симптоматичним.

14. Одним з симптомів, характерних для коронавірусної атаки, є втрата смаку і нюху. Це не 100-відсотковий показних інфікування, але вартий насторожити.

15. Носій нового коронавірусу стає небезпечним для оточення одразу після зараження – тобто задовго до того, як у нього з’являться або не з’являться перші симптоми.

16. Термін в 14 днів можна вважати достатнім для моніторингу та відстеження попередніх контактів в разі виявлення хворого.

17. Більш смертоносний вірус гірше поширюється – вбивши свого господаря, вірус вже не може інфікувати інших, тому вірус рідко мутує у смертоносну форму.

18. Вірус SARS-CoV-2 робить свого господаря розносником зарази, але проявляється не одразу або не виявляється взагалі.

19. У середньому до виявлення кожен носій нового коронавірусу встигає заразити від 2 до 4 здорових людей, що є вищим, ніж у сезонного грипу (1 – 3 інфікованих) і нижчим, ніж у кору (до 12 і більше).

20. У нового коронавірусу SARS-CoV-2 вже є суперпоширювачі-носії, які заражають незрівнянно велику кількість людей: сотні, а то й тисячі.

21. Розповсюдження інфекції в Південній Кореї вдавалося стримувати, поки кількість хворих не сягнула 30 – жінка, яка отримала кодову назву Пацієнт-31, заразила близько 1200 людей – попри заборону вона продовжувала ходити до церкви, ігноруючи розпорядження влади. Через 10 днів кількість інфікованих у Південній Кореї зросла до 5000.

22. Рівень смертності від Covid-19 поки що складно точно визначити, але більшість досліджень оцінюють його на рівні 1-3%, що приблизно у 20 разів вище, ніж від сезонного грипу, але навіть близько не дотягує до попередників коронавірусу – SARS (10%) і MERS (25%).

23. Смертність від Covid-19 залежить від загального навантаження на систему охорони здоров’я і швидкості надання допомоги: у Німеччині це лише 0,3%, в Італії – майже 9%.

24. В віковій групі 70+ показник смертності перевищує 5%, після 80 років від вірусу помирає майже кожен десятий.

25. Завдання для влади по всьому світу – не дати великій кількості людей захворіти одночасно на Covid-19.

26. Пандемія розповсюджується з прискоренням: від 1-го діагнозу до 100 тисячі хворих минуло 67 днів, через 11 днів вже захворіли другі 100 тисяч, ще через 4 дні інфікованими були треті 100 тисяч людей.

27. Кількість інфікованих щодоби збільшується приблизно на третину.

28. Пандемія вже дісталася острова Пасхи, де 24 березня офіційно підтвердили 1-ий випадок коронавірусу – захворів 42-річний чоловік.

29. Експерти попереджають: необхідно заздалегідь психологічно підготуватися, що кількість інфікованих може досягти десятків мільйонів.

30. SARS-CoV-1 є попередником SARS-CoV-2.

31. Під час вірусної атаки SARS-CoV-1 в 2002-2003 роках пандемія не відбулася – спалахи оперативно ліквідували інтенсивним відстеженням контактів хворих і ізоляцією.

32. З 2004 року випадків інфікування SARS-CoV-1 не спостерігалося.

33. Як саме виник SARS-CoV-2, достеменно невідомо, але схожі на нього віруси переносять кажани і панголіни.

34. Припускають, що вірус мутував і перейшов на іншу тварину, а вже від нього передався людині.

35. Чи був вірус вже небезпечним для людини, коли ним інфікувався перший хворий? Чи його вірулентність збільшилася в результаті мутацій, коли він тільки навчився проникати в клітину людини? Відповідей на ці запитання вчені поки що не знайшли.

36. Ще й досі десь у тваринному світі може гуляти первинна форма цього вірусу.

37. Вірус небезпечний під час першого контакту з людиною, але є підтверджені випадки повторного інфікування.

38. Через спалах інфекційного захворювання в Ухані (Китай) насамперед закрили ринки, де продавали несанкціоновану дичину, і запровадили карантин. Зазвичай це допомагає, але не цього разу.

39. Можливість передачі коронавірусу від матері дитині в момент виношування вченими досі не доведена – тільки одне немовля (3,6% з усіх новонароджених) захворіло гострим респіраторним синдромом, і у нього підтвердилися проби на коронавірус.

40. Чи є новий вірус штучним, не доведено.

41. Версію про штучне походження коронавірусу ретельно перевірили відразу кілька команд науковців з різних країн і відкинули як неспроможну.

42. «Аналіз вочевидь показує, що SARS-CoV-2 не було розроблено в лабораторії і він не є вірусом, з яким виконували якісь цілеспрямовані маніпуляції», – цитата дослідників з журнал Nature. Так це чи ні – час покаже.

43. Ще один коронавірусний міф: хірургічні маски не захищають від вірусу, його часточки настільки малі, що легко проходять крізь пори.

44. Щоб уявити розміри вірусу: на вістрі голки можна легко розмістити майже 100 млн його копій.

45. Від інфікованого, який кашляє, розлітаються дрібні краплини слини, в кожній з яких може бути мільярди вірусних часток.

46. Маску має сенс носити, але вона тільки знижує ризик інфікування і не надає 100% захисту.

47. Домашні тварини не поширюють коронавірус – не зареєстровано жодного випадку зараження людини від кішки або собаки.

48. Натомість інфікуватися можна в абсолютно порожньому приміщенні, де до того перебував інфікований.

49. У повітрі коронавірус зберігає свою життєздатність протягом до 3-х годин.

50. На пластикових і сталевих поверхнях SARS-CoV-2 залишається небезпечним до 3-х днів, на картоні або папері – до доби, на мідній поверхні – до 4-х годин.

51. Найнадійніший засіб профілактики – найчастіше і ретельно мити руки після контакту з будь-якими поверхнями.

52. Технологію правильного миття рук можна побачити на цьому відео:

53. Якщо поблизу немає умивальника, можна скористатись гелем-антисептиком для рук. Але краще все-таки руки мити.

54. Антисептик в домашніх умовах можна зробити з використанням будь-якого питного або технічного спирту.

55. Для дезінфекції можна використати мірамістин або хлоргексидин – засоби, які вдало знищують не лише бактерії, але й віруси.

56. Антибіотики не діють проти коронавірусу.

57. Карантинні та інші обмежувальні заходи можуть тривати з невеликими перервами, доки не буде знайдено вакцину або ефективне лікування від Covid-19.

58. За прогнозами дієва вакцина від коронавірусу з’явиться в середині-кінці 2021 року. До цього моменту більшість, кому загрожує інфікування, найімовірніше вже перехворіють.

59. Але можливо, вакцина не з’явиться взагалі. Вакцину від ВІЛ намагаються розробити вже 35 років і поки що безрезультатно, хоча є вже пігулки для ефективної профілактики.

60. Спеціалізованої терапії від SARS-CoV-2 немає, застосовують симптоматичне лікування.

61. Понад 100 000 людей, у яких діагностували Covid-19, одужали.

62. Більшості хворим (понад 80%), які лікувалися вдома засобами від звичайного грипу і одужали десь через тиждень, допомога була не потрібна.

63. Госпіталізували приблизно кожного п’ятого-шостого хворого – здебільшого це люди похилого віку або ті, що страждають від хронічних захворювань.

64. У важких випадках (біля 4%) застосовують апарат штучної вентиляції легень. Сьогодні деякі автомобільні компанії перейшли на виробництво апаратів ШВЛ.

65. Нестача апаратів штучної вентиляції легень під час пікового навантаження на лікарні – одна з перших причин високої смертності в Італії.

66. На 10 300 італійців, що одужали від Covid-19, припадає понад 8 000 загиблих від вірусу. Досі ще хворіють 62 тисячі людей (дані на 27 березня).

67. Паралельно тривають пошуки ліків у боротьбі з SARS-CoV-2.

68. У лютому китайські лікарі почали застосовувати хлорохин – антималярійний препарат. Відтоді його ефективність в боротьбі з Covid-19 підтвердили ще кілька досліджень.

69. Лопінавір – препарат, яким лікують хворих на ВІЛ, і ремдесивір (від лихоманки Ебола та вірусу Марбурга) успішно проходять тестування.

70. Популярний в Японії антивірусний препарат авіган (фавіпіравір) – засіб від грипу, спеціально розроблений для боротьби з РНК-вірусами.

71. Заражені коронавірусом пацієнти в Ухані, які отримували авіган, видужували в середньому за чотири дні.

72. Також інфікованим пацієнтам у Китаї разом зі звичними ліками призначали препарати традиційної китайської медицини.

73. Формулу лікування з застосуванням рецептів традиційної китайської медицини розробили у Восьмій народній лікарні у Гуанчжоу.

74. За даними агентства Сіньхуа, разом з основною терапією спостерігаються позитивні результати у лікуванні хворих на Covid-19 мікстурою Цінфей пайду (Qingfei Paidu).

75. Мікстуру Цінфей пайду готують на основі лікарських рослин, серед яких – ефедра китайська та корінь солодки.

76. Важкохворим на Covid-19 переливають плазму крові від людей, які одужали – з антитілами проти вірусу. Ця практика зарекомендувала себе під час спалахів SARS, MERS та вірусу Ебола і була офіційно рекомендована ВООЗ.

77. Чхання не є симптомом коронавірусу.

78. SARS-CoV-2 продовжує мутувати – з грудня по березень геном змінився вже 14 разів.

79. Загалом генетичних модифікацій вірусу вже налічується понад 1200.

80. Вірус, вивчений науковцями Петербурзького інституту грипу, генетично виявився найближчим до європейських видів.