Категорії
Міста, країни, люди

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної

У 2017 році людство суттєво просунулося в пізнанні самого себе. Довгий час вважалося, що Homo sapiens, які нині живуть, виділилися з найдавнішого роду людей близько 200 000 років десь в Східній Африці. Більшість відомих на сьогодні антропологічних та археологічних даних підтверджували цю версію.

Але влітку в журналі Nature була опублікована стаття міжнародного колективу вчених, які виявили останки людей, яким більше 300 000 років. І жили вони зовсім в іншій частині африканського континенту. Дослідники стверджують, що якщо одягнути їх в сучасний одяг і випустити в натовп, то вони зовсім не відрізнялися би від нас. Це відкриття повністю довело неспроможність усталеної теорії про походження людини, в якій вчені мають розбиратися заново.

На околиці Пекіна є невелика вапнякова гора під назвою Dragon Bone Hill, яка піднімається над навколишнім краєвидом. По північній стороні є дорога, що веде до певних огороджених печер, які щороку притягують туди понад 150 тисяч відвідувачів, від школярів до сивих пенсіонерів. Саме тут в 1929 році дослідники виявили майже цілий древній череп, якому близько півмільйона років. Назвали його пекінською людиною. Це одні з найстаріших людських останків, які коли-небудь були виявлені, що допомогло багатьом дослідникам переконатися, що історія людства починалася з Азії.

Відтоді про пекінську людину майже забули. Сучасний метод знайомств з історією людства був затьмарений відкриттями в Африці, які пов’язують зі зразками, яким понад 780 тисяч років. Такі знахідки закріпили статус Африки як колиски людства – місця, з якого людина сучасна та її попередники розповсюдилися по всьому світу.

Але легенда про пекінську людину переслідувала не одне покоління китайських дослідників, які намагалися зрозуміти її відношення до сучасних людей. «Ця історія без кінця», – говорить Ву Сіньчі, палеонтолог Інституту палеонтології та палеоантропології (IVPP) китайської академії наук «Палеонтологія і палеоантропологія» (IVPP) в Пекіні. Китайські науковці задаються питанням, чи вимерли нащадки пекінської людини і представники виду Homo erectus, чи перетворилися на більш сучасний вид і цим вплинули сьогодні на генофонд Китаю.

Прагнучи дослідити історію свого народу, Китай протягом останнього десятиліття по всій країні активізував зусилля по винайденню доказів виникнення первісної людини в Китаї. Тепер досліджують старі копалини і витрачається десятки мільйонів доларів на рік на ці пошуки. Урядом було витрачено 1,1 мільйона доларів США на лабораторію по дослідженню древніх ДНК в IVPP (Інститут палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук).

Завдяки інвестиціям палеоантропологи з усього світу починають приділяти більше уваги азійським скам’янілостям і тому, як вони пов’язані з ранніми гомінітами – істотами, які ближче знаходяться до людини, ніж до шимпанзе. Знахідки в Китаї та інших частинах Азії дали зрозуміти, що колись по континенту ходило різноманіття видів Homo. Тому звичайні уявлення про еволюційну історію людства тепер ставляться під сумнів.

«Багато західних вчених схильні бачити азійські скам’янілості та артефакти через призму того, що відбувалося в Африці та Європі, – говорить Ву. – Ці інші континенти історично привернулися більше до досліджень людської еволюції через античні знахідки там і тому, що вони ближче до основних дослідницьких інститутів палеоантропології. Але сьогодні все більш зрозуміло, що багато азійських матеріалів ніяк не вписуються в традиційну історію людської еволюції».

Кріс Стрінгер (палеоантрополог з Музею природознавства в Лондоні) погоджується з азійськими колегами. «Азія була забутим континентом, – говорить він. – Тому її роль в еволюції людини може бути значною мірою недооцінена».

У своєму типовому вигляді історія Homo sapiens починається в Африці. Точні деталі змінюються від одного до іншого, але ключові символи та події зазвичай залишаються незмінними.

У цьому стандартному погляді на людську еволюцію, Homo erectus вперше еволюціонував більше 2 мільйонів років тому (див. «Два шляхи для людської еволюції»). Потім, десь 600 000 років тому, з’явився вид Homo heidelbergensis, найстаріший з яких був знайдений в Ефіопії. Близько 400 тисяч років тому деякі члени Homo heidelbergensis залишили Африку і розкололися на дві гілки: одна вирушила на Близький Схід і Європу, де перетворилася на неандертальців; інші рушили на схід, останки яких назвали денисівськими, вперше виявлені ​​в Сибіру в 2010 році. Решта популяції Homo heidelbergensis в Африці згодом (близько 200 тисяч років тому) перетворилася на власний вид Homo sapiens. Потім (60 000 років тому) ці перші люди розширили свій діапазон до Євразії, де відбулося схрещування з мізерною кількістю місцевих гомінінів.

Характерною рисою Homo heidelbergensis – потенційного спільного предка неандертальців, денисівців і людини сучасної – є те, що індивіди мають суміш примітивних і сучасних рис. Як і більш архаїчні лінії, Homo heidelbergensis має масивний хребет, брови і відсутність підборіддя. Але він також нагадує Homo sapiens своїми меншими зубами і більшою мозковою оболонкою. Більшість дослідників розглядали Homo heidelbergensis – або щось подібне – як перехідну форму між Homo erectus і Homo sapiens.

На жаль, скам’янілі свідоцтва цього періоду, світанку людського роду, часто неоднозначні. «Це найменш зрозумілий епізод в еволюції людини, – говорить Рассел Чьохон, палеоантрополог з Університету Айови в Айова-Сіті. – Але це не можливо виключити з нашого розуміння кінцевого походження людства».

Історія з китайськими скам’янілостями, більш детально проаналізованими за останні чотири десятиліття, ставить під сумнів лінійну прогресію від африканської Homo erectus до сучасної людини. Вчені дізналися, що приблизно між 900 тис. і 125 тис. роками тому Східна Азія була переповнена гомінінами, наділеними особливостями, які могли б помістити десь між Homo erectus і Homo sapiens (див. «Стародавні людські місця»).

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної
Реконструйований череп пекінської людини

«Ці скам’янілості є великою таємницею, – говорить Ciochon. – Вони явно являють собою більш просунуті види, ніж Homo erectus, але ніхто не знає про їх існування, оскільки вони, здається, не вписуються в якісь категорії, які ми знаємо».

Оскільки найдавніші з цих форм (два черепи, що виявлені в провінції Хуньйе і в провінції Хунеї) датуються 900 000 роками, Стрингер навіть припускає, що Homo heidelbergensis міг виникнути в Азії, а потім поширитися на інші континенти.

Але багато дослідників, включаючи більшість китайських палеонтологів, стверджують, що матеріали з Китаю відрізняються від європейських та африканських скам’янілостей Homo heidelbergensis, незважаючи на деякі очевидні подібності. Один майже повний череп, знайдений в Далі в провінції Шеньсі і датований 250 тис. роками тому, має більшу ніж у більшості зразків Homo heidelbergensis мозкову оболонку, коротше обличчя і нижню вилицю, що свідчить про те, що цей вид був більш розвинений.

Такі перехідні форми зберігалися в Китаї сотні тисяч років, поки не з’явилися види з такими сучасними рисами, які деякі дослідники класифікували як Homo sapiens. Один з найостанніших з них представлений двома зубами і нижньою щелепою, що датується приблизно 100 тис. роками тому, витягнутий в 2007 році палеоантропологом ІВПП Лю Ву та його колегами. Виявлений він ​​в Zhirendong (печера в провінції Гуансі), його щелепа має класичний сучасний зовнішній вигляд, але зберігає деякі архаїчні риси пекінської людини, такі як більш міцна збірка і менш виступаюче підборіддя.

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної
Щелепа австралопітека deyiremeda

Більшість китайських палеонтологів і кілька палких прихильників із Заходу вважають, що перехідні скам’янілості є доказом того, що пекінська людина була родоначальником сучасних азійських людей. «В цій моделі, відомій як мультирегіоналізм або спадкоємність з гібридизацією, гомініни, що походять від Homo erectus в Азії, перепліталися з вхідними групами з Африки та інших частин Євразії, а їхнє потомство породило предків сучасних східних азіатів», – припускає Ву.

Підтримка цієї ідеї також походить від артефактів у Китаї. У Європі та Африці кам’яні інструменти помітно змінилися з часом, але гомініни в Китаї використовували один і той же тип простих кам’яних інструментів приблизно від 1,7 мільйонів років тому до 10000 років тому. За словами Гао Сінга, археолога IVPP, це свідчить про те, що безперервний розвиток місцевих гомінінів відбувався з невеликим впливом зовнішніх популяцій.

Деякі західні дослідники також припускають, що в китайській палеонтологічній підтримці безперервності є натяк на націоналізм. «Китайці не сприймають думку про те, що Homo sapiens розвивався в Африці, – говорить один з дослідників. – Але вони хочуть, щоб все прийшло з Китаю».

Китайські дослідники відкидають такі твердження. «Це не має нічого спільного з націоналізмом, – говорить Ву про докази – перехідні скам’янілості та археологічні артефакти. – Це вказує на безперервну еволюцію в Китаї від Homo erectus до сучасної людини».

Але моделі безперервності з гібридизацією протиставляються переважними генетичними даними, які вказують на Африку як джерело сучасної людини. Дослідження китайських популяцій показують, що 97,4% їхнього генетичного складу складають предки сучасних людей з Африки, а решта походить з вимерлих форм, таких як неандертальці та денисівська людина. «Якщо б був значний внесок китайської Homo erectus, вони б виявилися в генетичних даних, – говорить Лі Хує, генетик з популяцій з Університету Фудань в Шанхаї. А Ву стверджує, що генетичний внесок від архаїчних гомінінів у Китаї можна було б пропустити, оскільки їхнього ДНК ще не було виявлено.

Багато дослідників кажуть, що існують способи пояснити існуючі азійські скам’янілості, не вдаючись до безперервності гібридизації. «Гомініни Zhirendong, наприклад, могли представляти вихід ранніх сучасних людей з Африки між 120 000 і 80 000 років тому. Замість того, щоб залишитися на Леванті на Близькому Сході, як вважалося раніше, ці люди могли б розширитися в Східну Азію», – каже Майкл Петраглі, археолог з Університету Оксфорда, Великобританія.

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної
Зуби з печери в Даосянь, Китай

Інші докази підтримують цю гіпотезу: розкопки в печері в Daoxian провінції Хунань в Китаї дали 47 викопних зубів настільки сучасного вигляду, що вони могли б належати сучасній людині. «Є скам’янілості, яким десь 80 000 – 120 000 років», – повідомив Лю і його колеги в минулому році. «Ці ранні мігранти, можливо, перехрестилися з архаїчними популяціями по дорозі або вже в Азії, що могло б пояснити примітивні риси людей у ​​Жирендун», – розповів Петраглія.

Інша можливість полягає в тому, що деякі китайські скам’янілості, включаючи череп Далі, належать до загадкової денисівської людини, ідентифікованої із сибірських скам’янілостей, яким більше 40 тисяч років. Палеонтологи не знають, як виглядали денисівські люди, але дослідження ДНК з їхніх зубів і кісток свідчить про те, що це древнє населення сприяло геномам сучасних людей, особливо австралійських аборигенів, Папуа-Нової Гвінеї і Полінезійців.

Марія Мартінон-Торрес (палеоантрополог з Університетського коледжу в Лондоні) належить до числа тих, хто припустив, що деякі китайські гомініни є денисівськими людьми. Вона з дослідниками з IVPP працювала над аналізом зразків (часткові щелепи і дев’ять зубів віком 125 000 – 100 000 років), опублікованому в минулому році, з Xujiayao в провінції Хебей. «Молярні зуби масивні, з дуже міцним корінням і складними борозенками, нагадують зуби денисівської людини», – каже вона.

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної
Таблиця міграцій первісної людини

Третя ідея виявилася ще більш радикальною, коли Мартінон-Торрес та її колеги порівняли понад 5 тисяч викопаних зубів з усього світу, – команда виявила, що євразійські екземпляри більш схожі один на одного, ніж на африканські. Ця робота та нові інтерпретації викопних черепів свідчить, що євразійські гомініни протягом тривалого часу розвивалися окремо від африканських. Дослідники вважають, що перші гомініни, що залишили Африку десь 1,8 млн років тому, були можливою гілкою людини сучасної. Їхні нащадки в основному оселилися на Близькому Сході, де клімат був сприятливим, а потім під час перехідних хвиль гомінінів поширювалися в інших місцях. Одна євразійська група відправилася в Індонезію, інша породила неандертальців і денисівців, а третя повернулася в Африку, з якої перетворилася на Homo sapiens і потім вже поширилася по всьому світу. У цій моделі сучасні люди розвивалися в Африці, але їхній безпосередній предок виник на Близькому Сході.

«Інтерпретації викопних копій, як відомо, є проблематичними, – говорить Сванте Пяебо, палеогенетик Інституту еволюційної антропології ім. Макса Планка в Лейпцигу, Німеччина. – Але ДНК з євразійських скам’янілостей, починаючи з початку людства, може допомогти з’ясувати, яка саме історія або комбінація є більш правильною. Зараз Китай робить поштовх у цьому напрямку».

Палеогенетик Кіаомей Фу (Qiaomei Fu), яка займалася організацією дослідницької лабораторії для вивчення древніх ДНК в IVPP, однією з безпосередніх цілей прагне визначити, чи належать китайські скам’янілості до загадкової групи денисівської людини.

У 2003 р. на острові Флорес в Індонезії знайшлися залишки невеликого гомініна, якого дослідники латинською назвали Homo floresiensis, а скорочено просто хобітом. Маючи незвичайний асортимент особливостей, істоту все ще можуть прирахувати до гнітючою форми Homo erectus або деякою більш примітивної лінії, яка вийшла з Африки в Південно-Східну Азію і жила там десь 60 000 років тому. У минулому місяці з Флореса з’явилося більше сюрпризів, де дослідники виявили в скелях залишки хобін-подібного гомініна, якому близько 700 000 років.

Дослідження більшої кількості скам’янілостей з усіх частин Азії, безсумнівно, допоможе заповнити прогалини. Багато палеоантропологів також вимагають кращого доступу до вже знайдених матеріалів. Більшість китайських скам’янілостей, включаючи деякі з кращих зразків, таких як черепи Yunxian і Dali, доступні лише для кількох китайських палеонтологів і їхніх співробітників. «Якщо б зробити це доступним для загальних досліджень, з репліками або КТ-сканами, це було б фантастично,- говорить Стрінгер. – До того ж, викопані рештки повинні бути датовані набагато жорсткіше, навіть бажано за допомогою декількох методів».

Доведена неспроможність теорії походження людини розумної
Географія винайдених рештків в Китаї

Незважаючи на різні інтерпретації китайського викопного рекорду, всі погоджуються з тим, що еволюційна історія в Азії набагато цікавіша, ніж її представляли раніше. І тепер вже більше згодних з тим, що найбільший континент – Азія має набагато більше пропозицій з точки зору розгадки людської історії.

Залишити відповідь