Категорії
Різне

Про що думають гриби?

Гриби у природних умовах ростуть симетричною мережею павутинок, проте в експерименті японського вченого Тошукі Накагакі Physarum polycephalum повів себе дуже дивно.

У 2000 році Тошукі Накагакі спорудив невеличкий лабіринт на зразок тих лабірінтів, в які запускають піддослідних гризунів, коли вивчають можливості їх пам’яті і інтелекту.

На вході в лабіринт професор помістив маленький шматочок звичайних цвілевих грибів, а на виході кубик рафінованого цукру.

Здалеку відчувши наявність цукру, гриби починають пускати по лабіринту паростки. На перехрестях лабіринту друзи грибів роздвоювалися і заповнювали собою простір лабіринту.

Відростки, які потрапляли в глухий кут, поверталися і починали відшукувати інший напрямок.

Через 4 години друзи грибів заповнили всі коридори лабіринту, ще через кілька годин одна з них знайшла шлях до солодкого.

На 2-му етапі експерименту Тошукі Накагакі від піддослідного гриба відщипнув крихітний шматок павутинки і помістив його в початок лабіринту з солодким цукром на виході. Відразу почалися дива.

Миттєво павутинка пустила два відростки, що стрімко зростали: рух першого відбувався в напрямку до солодкого без єдиного зайвого повороту, другий відросток просто видерся на стелю лабіринту і, не втрачаючи часу на блукання, перетнув шлях по прямій лінії до мети.

Експеримент Тошукі Накагакі повторював багато разів, використовував різні лабіринти, але результат був однаковий. Гриби не тільки на рівні інстинктів робили свій вибір, а усвідомлено запам’ятовували оптимальний шлях до мети і нетривіально вирішували завдання. Це свідчить про інтелектуальні особливі здібності представників царства грибів.

Свого часу результат експерименту публікувався в авторитетних виданнях, включаючи «Nature», і наробили багато шереху серед науковців. Але професор Тошукі не зупинився на досягнутому.

Близько року тому японський науковець довів, що гриби здатні ефективніше за професійних інженерів планувати транспортні маршрути. Тошукі Накагакі на карті Японії позначив шматочками їжі великі міста країни. Гриби посадив на столиці Японії. Менше ніж за добу піддослідні гриби відтворили точну копію мережі «залізниць» навколо Токіо.

Професор Тошукі Накагакі не перестає нахвалювати можливості грибів, пояснює, що з’єднати між собою кілька десятків пунктів не дуже складно, а ось з’єднати їх найбільш економно і ефективно дуже непросто.

Гриби на відмінно впоралися із завданням.

Пізніше вчені проводили алогічні експерименти на картах Англії та Іспанії, і на виході отримали точну модель мережі шосейних доріг, яка в деяких випадках містила розширення і зміни, які останнім часом були зроблені через неоптимальне початкове планування.

Сьогодні Тошукі Накагакі продовжує вивчати можливості і дивовижний інтелект грибів. Він намагається перенести здібності грибів у комп’ютерний світ.

Вчений вірить, що результати цього експерименту зможуть допомогти в майбутньому побудувати ефективніші інформаційні мережі.

Залишити відповідь