Дурман звичайний

Дурман звичайний
Дурман звичайний

Хімічний склад дурману звичайного,
Дія дурману звичайного,
Способи застосування дурману звичайного.

Дурман звичайний (Datura stramonium L.) – однорічна трав’яниста рослина з гіллястим стеблом заввишки до 1 м. Належить до родини Solanaceae (пасльонові). Народні назви: дурман вонючий, бісдерево, смердячий дур, дуркомох, бодяк, шалена трава.

Листя дурману звичайного чергові, великі, темно-зелені, черешкові, яйцеподібні, крупно-виїмчасто-зубчасті із загостреною верхівкою і дурманним запахом. Квітки великі, білі, воронкоподібні.

Дурман звичайний
Дурман звичайний, квітка рослини

Плоди – 4-гніздна коробочка з шипами і численним чорним насінням. Цвіте дурман в травні-серпні. Зростає на засмічених місцях, пустирях, городах, на берегах річок, біля доріг.

Дурман звичайний
Дурман звичайний, склад рослини

Поширений в середній і південній смузі Європи, в Середній Азії.

Для лікування використовують листя, верхівки стебел і насіння дурману звичайного. Заготовляють листя і верхівки стебел в період цвітіння, насіння – восени у міру їх дозрівання в суху погоду, сушать в тіні, в добре провітрюваних приміщеннях, під навісами, в сушарках при температурі 30-40°C, окремо від інших рослин.

Після збору і сушки дурману необхідно ретельно мити руки.

Готову сировину зберігають у банках або ящиках, щільно закривають кришками, з дотриманням правил зберігання отруйних речовин. Термін зберігання 2 роки.

Дурман звичайний
Дурман звичайний, насіння рослини

Хімічний склад дурману звичайного. Дурман звичайний (вся рослина Datura stramonium) містить алкалоїди – гіосциамін, атропін, скополамін. У листі дурману звичайного є ефірна олія, каротин, дубильні речовини. В насінні – до 25% жирної олії, до складу якої входять гліцериди лінолевої (до 45%), олеїнової (40%), пальмітинової (12%), лігноцеринової і стеаринової кислот.

Дурман звичайний – рослина дуже отруйна.

Дія дурману звичайного. Дурман звичайний надає заспокійливу дію на центральну нервову систему, а також має протикашльову, спазмолітичну і холінолітичну властивості, знижує секреторну функцію екскреторних залоз.

В медицині препарати з дурману звичайного, астматол і астматин застосовують для лікування бронхіальної астми, при судорожному кашлі і захворюваннях дихальних шляхів, що супроводжуються спазмами мускулатури бронхів. З насіння дурману отримують препарат атропін.

У гомеопатії препарати дурману корисні при лікуванні коклюшу, менінгіту, правця, епілепсії.

У народній медицині листя дурману застосовують у вигляді теплого настою для вдихання при астмі, у вигляді цигарок з сухого листя для куріння при кашлюку, задишці.

Способи застосування дурману звичайного:

– при астмі, кашлі у вигляді інгаляцій використовувати настій: 20 г листя дурману звичайного залити 1 склянкою окропу, вдихати через ніс протягом 15-20 хвилин;

– при бронхіальній астмі та інших хворобах приймати настоянку (20 г (1 частину) товченого насіння дурману звичайного залити 5 частинами 70% -го спирту, настоювати 7 днів, процідити) по 2 краплі на 2 столові ложки води 4-5 разів на день;

– при бронхіальній астмі вдихати пари настоянки дурману звичайного, приготовленої за попереднім рецептом, через 15-20 хвилин;

– при випаданні матки, товстої кишки, ревматизмі застосовувати лікувальні ванни: 20 г листя дурману звичайного на 1 відро гарячої води;

– при нападі бронхіальної астми спалити 1/2 чайної ложки порошку аптечного Asthmatoli, вдихати лікарський засіб разом з димом;

– при нападі бронхіальної астми вдихати дим від спаленої 1/2 чайної ложки суміші: 40 г листя дурману звичайного, 40 г листя блекоти, 40 г беладони, 40 г трави лобелії, 4 мл розчину калію нітриту.

Залишити коментар