Категорії
Природа Тварини

Двостулкові фільтратори

Дрейссена річкова (лат. Dreissena polymorpha) або тригранка річкова – двостулковий молюск родини Dreissenidae (тригранкові), що мешкає в прісних і солонуватих водах.

Дрейссена річкова має зеленувату або жовтувату трикутної форми раковину з малюнком з поперечних або зигзагоподібних коричневих смуг. Довжина раковини дорослого молюска – 4-5 см.

Двостулкові фільтратори
Дрейссена річкова

Доросла дрейссена річкова через зябра в мантійній порожнині пропускає воду, під час цього водоруху відбувається харчування і дихання молюска.

Цю невелику прісноводну мідію як мешканку річок Дніпра, Уралу і Волги вперше було описано в 1769 році німецьким і російським зоологом Палласом. Зараз, як і раніше, цю мідію знаходять поблизу Понтійського (Чорного) і Каспійського морів. Але сьогодні дрейссена стала інвазивним видом у багатьох різних країнах по всьому світу.

Палеонтологічні дані свідчать, що становлення виду Dreissena polymorpha відбувалося після розпаду Тетіса (океана, що існував в епоху мезозою між континентами Гондвана і Лавразія, назва походить від Τηθύς – грецька богиня моря), споріднені із дрейссеною річковою види виявилися ізольованими один від одного.

Подальша історія Dreissena polymorpha багато в чому була пов’язана з понто-каспійським басейном: в льодовикових епохах вид зберігався лише в солонуватих водах Каспійського і Аральського морів і прісних водах Балканського півострова і басейнів Азовського і Чорного морів.

На початку XIX ст. дрейссена річкова увійшла до числа видів-інтродуцентів, які стрімко поширились по системі річок Центральної Європи (в першу чергу, по Дунаю і Дніпру), і в 1820-х роках цього молюска вже було знайдено в лондонських доках.

У XX столітті ареал виду розширився ще більше: разом з баластними водами личинки дрейссени досягли Північної Америки і, починаючи з 1988 року, дуже швидко заселили систему Великих озер. У 2008 році був зафіксований перший випадок виявлення дрейссени у водоймі в Каліфорнії.

Станом на 2011 рік, дрейссена річкова зустрічається у багатьох прісноводних водоймах Сполучених Штатів і Канади і, нарівні зі своїм близьким родичем Dreissena bugensis (англ. Quagga mussel) вважається дуже шкідливим інвазивним видом.

За деякими оцінками за 20 років з досягнення Північної Америки ці два види дрейссени заподіяли шкоду північноамериканській економіці, що вимірюється в сотнях мільйонів доларів. Як і для всіх прісноводних молюсків, одним з найбільш істотних факторів для дрейссени річкової виявляється розчинений кальцій, який необхідний для побудови раковини.

Крім того, дорослі особини ведуть практично нерухомий спосіб життя, тому планктонним личинкам необхідно прикріпитися до якого-небудь твердого субстрату, в якості якого може виступати камінь, раковина того ж або іншого виду молюсків, наприклад, Unionidae.

Нарешті, оскільки основним джерелом їжі для дрейссен виявляються планктонні мікроорганізми, значного багатства їхньої популяції досягають, як правило, в евтрофованих водоймах. У них щільність поселення молюсків може досягати 10 000 особин на 1 м², а біомаса 7 кг на ту ж площу.

Дрейссени річкові – дуже активні фільтратори. У випадках, коли їх поселення виявляються досить великими, вони здатні істотно збіднити планктонні співтовариства, що також може бути однією з причин скорочення чисельності інших прісноводних двостулкових молюсків. Крім того, фекалії, що виділяють ці молюски, містять значну кількість біогенних елементів (азоту і фосфору), що, в свою чергу, призводить до спалахів зростання донних водоростей.

Беззубки (Anodonta) – пластинчастозяброві двустворки класу Lamellibranchiata родини Unionidae. Розмір мушлі досягає 8 – 20 см. Напівзариті у ґрунт ці двостулкові ракушки мешкають на дні стоячих і повільно поточних водойм. У наших водах поширена Anodonta cygnea L. (Anodonta mutabilis Cless.).

Двостулкові фільтратори
Беззубки (Anodonta)

В залежності від екологічних умов існує декілька представників цього виду:
– Anodonta cygnea L. (беззубка лебедина) – найбільша з усіх беззубок, яйцевидної форми, сильно роздута, 16-20 см в довжину;

– Anodonta piscinalis Nils. (беззубка риб’яча) – мушля жовто-сірого кольору з гострим заднім краєм і майже прямим спинним, довжиною до 120 мм, висота до 60 і опуклість до 35 мм;

– Anodonta anatina L. (беззубка качина) – мушля подовжено-овальна (висота становить 0,42 довжини), асиметрична, досить опукла, тонкостінна, з епідермісом світло-оливкового, оливково-коричневого або темно-коричневого кольору, внутрішня поверхня стулок гладка, перламутр блакитний або блакитно-сірий, з вираженими радіальними променями, довжина раковини 73-83 мм, висота 39-47 мм, опуклість 25-27 мм;

– Anodonta cellensis Gm. (беззубка подовжена) – Дуже витягнута, причому задня частина утворює довгий вузький дзьоб довжиною 12-16 см. Рідше зустрічається дрібний вид, що досягає не більше 7 см в довжину;

– Anodonta complanata Rossm. (беззубка гладка) – яйцевидної форми з тонкостінною стислою раковиною.

Раковина беззубки складається з двох опуклих стулок, які прикривають ніжне м’яке тіло молюска. Стулки з’єднані між собою замковою зв’язкою на спинному краю раковини. Протилежний край називають черевним.

Тупий округлий край раковини – її передній кінець; задній кінець – більш гострий, подовжений. Зверху раковина буро-зеленого або буро-жовтого кольору; колір залежить від рогової речовини, що покриває мушлю зовні. Якщо поскоблити раковину беззубки ножем, видно білий фарфоровий шар.

Зсередини раковина беззубки вистелена блискучим шаром перламутру. Стулки замикають м’язи на передньому і задньому кінцях раковини. Мантія, що покриває зсередини стулки раковини беззубки, жовта слизова.

Пересувається і закопується в пісок молюск беззубка за допомогою ноги – тупого відростка, який можна побачити, якщо залишити мушлю в спокої. Швидкість пересування – 20-30 см за годину.

На мілководді можна спостерігати дихання беззубки – в спокої тварина відкриває дві короткі трубки, утворені краєм мантії: вступний сифон, з чорними торочкуватими краями, через який вода надходить в зяброву порожнину молюска, омиває зябра, і вивідний сифон, через який витісняється відпрацьована вода (в розкриту щілину можна побачити нижні поперечносмугасті зяброві платівки буро-жовтого кольору, по парі з кожного боку тіла).

Харчування беззубки здійснюється одночасно з її диханням, зі струмом води, що захоплюється в зяброву порожнину, надходять дрібні зважені у воді живі істоти. Молюск заковтує їх у ротовий отвір за допомого двох пар м’яких виростів – ротових лопатей.

Розмноження беззубки. Зяброві пластинки зрілої самки значно збільшені – в порожнині зовнішнього зябра самки розвиваються личинки беззубки – глохидії. Із зябрової порожнини самки зрілі глохидії викидаються зі струменем води з вивідного сифона і незабаром чіпляються до різних риб, на яких обростають епітелієм і опиняються всередині особливих пухлин.

На тілі господаря живуть вони подібно паразитам кілька тижнів і здійснюють своє подальше перетворення. Потім здатні до самостійного життя особини залишають господаря і падають на дно у вигляді крихітних беззубок.

Перлівниця (Unio – дуже схожий на беззубку двостулковий молюск родини Unionidae, відрізняється подовженою і більш товстостінної раковиною і присутністю зубців поблизу замкової зв’язки (цих зубців у беззубки немає, звідси і назва).

Двостулкові фільтратори
Перлівниця (Unio)

Живуть перлівниці переважно в проточній воді, у водоймах з піщаним ґрунтом, в той час як беззубки зазвичай селяться в стоячих водах з мулистим ґрунтом.

Відомо кілька представників цього виду:
– Unio pictorum – перлівниця живописців;
– Unio crassus – перлівниця товста;
– Unio tumidus – перлівниця роздута.

Перлівниця дає матеріал для виробництва перламутрових ґудзиків. Для промислових цілей придатна тільки жива мушля (стулки загиблих тварин не придатні) завдовжки не менше 7-8 см, причому дорожче цінується раковина з більш товстими стінками.

Перлівницю на місці лову занурюють на деякий час в котли з гарячою водою, раковина відкривається, у щілину вводять лезо ножа, яким видаляють м’які частини (останні іноді застосовують для відгодівлі свиней).

Очищену мушлю пакують в ящики або кошики і доставляють на фабрики, де на верстатах із стулок формують перламутрові заготівки за розміром майбутніх ґудзиків.

Різьба проводиться швидко сталевими патронами із зубчастою нарізкою по периферії, потім їх зачищають з обох сторін до однакової товщини і для зняття темного шару, фарбують і свердлять отвори для ниток.

Треба враховувати, що перлівниця зростає дуже повільно і потрібної для виробництва величини досягає через 8-10 років. В зимовий період зростання раковини призупиняється, в цей час на зовнішній поверхні стулок утворюється дугоподібний малюнок. Кількість дуг відповідає числу років, прожитих молюском.

Існує спеціальний метод підрахунку, рахують лише ті дуги, що оперізують всю стулку, а не представлені короткими відрізками. У дорослої перлівниці ці лінії виступають дуже чітко.

Були досліди вживань беззубок і перлівниць в їжу людини, але ця їжа виявилася неприємною через запах багна, хоча молюски ніякої шкоди здоров’ю заподіяти не можуть.

Ряд тварин охоче живиться цими молодими молюсками, коли стулки ще тонкі: гуси, качки, багато видів риб, ондатра, хохуля та ін.

Кулька або сферіум (Sphaerium) – круглий, завбільшки з лісовий горіх, двостулковий молюск жовтуватого або жовто-бурого кольору. Молюск Кулька належить до класу пластинчатозябрових (Lamellibranchiata) родини Sphaenidae (кулькових).

Двостулкові фільтратори
Кулька або сферіум (Sphaerium)

– Sphaerium corneum L. – кулька рогова (раковина тонкостінна, має посередині у замку сильно роздуту верхівку, довжина 1,5 см, ширина 1,1 см);
– Sphaerium rivicolum L. – кулька струмкова (довжина 1,2 см, ширина 1,7 см).

Кулька або сферіум в стривоженому стані щільно замикає свою раковину. У спокої із раковини повільно висувається довга загострена нога, за допомогою якої молюск повільно повзає по дну водойми.

Внизу зі виставленою ногою і двома сифонами з протилежного боку в щілину між стулками раковини висувається пара досить довгих трубок – сифонів; в одну з цих трубок втягується вода в порожнину раковини, а з іншої виштовхується назад.

При цьому омиваються приховані зяброві платівки, за допомогою яких молюск дихає; вода захоплює в своєму потоці і різні дрібні організми, які сферіум поглинає в якості їжі.

Розмноження. Кульки живородні. Ікру молюск виношує в зябровій порожнині, де проходять свій розвиток і личинки Sphaerium.

Вони залишають материнський організм у вигляді цілком сформованих крихітних молюсків, які здатні до самостійного способу життя.
Всі сферіуми – гермафродити.

Двостулкові фільтратори
Горошинки (Pisidium)

Горошинки (Pisidium) – двостулкові молюски, за образом життя і особливостями будови вельми схожі на сферіумів, але вони набагато дрібніші (3-5 мм).

Залишити відповідь