Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Дивина прегарна, дивина залізняковидна, дивина ведмежа

Хімічний склад дивини,
Дія дивини,
Способи застосування дивини.

Дивина прегарна (Verbascum speciosum Schrad.) – дворічна трав’яниста рослина з прямим квітконосним стеблом. Стебло дивини прегарної густо вкрито листками з цільним краєм. Вся рослина покрита сіруватим або жовтуватим повстяним опушенням. Квітки жовті, зовні зірчасто – золотисті, зібрані в густі багатоквіткові пучки.

Дивина прегарна
Дивина прегарна
Дивина ведмежа
Дивина ведмежа (Verbascum thapsus L.), склад рослини

Дивина залізняковидна (Verbascum phlomoides L.) – дворічна трав’яниста рослина з повстяним опушенням. Стебла прості, прямі. Листя спадаючі, сидячі, стеблообгортні, з серцеподібною основою. Квітки дивини залізняковидної жовті, без прозорих крапочок, з вільними квітконіжками, зібрані в суцвіття – густі колосовидні китиці.

Дивина ведмежа
Дивина ведмежа

Дивина ведмежа (Verbascum thapsus L.) – дворічна густо опушена трав’яниста рослина з прямостоячим стеблом висотою 40-160 см. Листки великі, чергові, довгасто-еліптичні, спадаючі. Квітки дивини ведмежої світло-жовті, з прозорими крапочками, зібрані в густе колосоподібне верхівкове суцвіття – китицю. Віночок у квіток опадає в кінці першого дня цвітіння. Дивина ведмежа – хороший медонос.

Народні назви: ведмеже вухо, царська свічка.

Дивина густоквіткова
Дивина густоквіткова (Verbascum densiilorum)

Цвіте дивина ведмежа в червні-серпні. Росте на лісових галявинах, узліссі, просіках, серед чагарників, у луках, на берегах річок, кам’янистих схилах і ярах, на полях.

Дивина ведмежа поширена майже по всій Європі, у Північній Африці та Азії, а також в Північній і Південній Америці та Австралії. Дивина прегарна – по всьому Кавказу, в Молдові. Дивина залізняковидна – в південних регіонах Східної Європи. Родина Scrophulariaceae (ранникові).

Коров'як скипетровидний
Коров’як скипетровидний (Verbascum Thapsiforme Schrad.), склад рослини

Дивина належить до родини Scrophulariaceae (ранникові). Для лікування використовують віночки квіток всіх видів дивини, а в народній медицині – ще листя і коріння. Заготовляють розквітлі віночки без суцвіть і квітконіжок. Сушать повільно в тіні, у печах, сушарках при температурі 40-50 ° С.

Висушені яскраво-жовті віночки щільно спресовують і зберігають в бляшаних коробках або в скляних банках з притертою пробкою. Термін зберігання 1 рік.

Хімічний склад дивини. Квітки дивини містять слизи, сапоніни, цукри, камедь, кумарин, каротин, ефірну олію, флавоноїди, жовтий барвник.

Дія дивини. Дивина володіє пом’якшувальною, обволікальною, знеболюваною, відхаркувальною, протизапальною, ранозагоювальною, протисудомною властивостями.

У медицині настій з віночків дивини застосовують при лікуванні ларингіту, фарингітів, бронхітів, астми, кашлю, для пом’якшення слизових оболонок порожнини рота, зіву і шлунково-кишкового тракту.

У народній медицині квітки, листя, коріння дивини широко застосовують в різних країнах.

Настій квіток, рідше листя приймають при кашлі, кашлюку, кровохарканні, запальних захворюваннях органів дихання, травлення, астмі, захриплості голосу, задишці, при хворобах печінки, селезінки.

Настоянку квіток дивини використовують для втирання як знеболюючий при ревматизмі, артритах і невралгічних болях.

Порошком квіток присипають тріщини на сосках, рани, попередньо змастивши їх морквяним соком.

Ошпарені квітки або листя дивини прикладають до запалених місць, опіків, ран як протизапальний, ранозагоювальний і знеболюючий засіб.

Настій квіток або листя дивини використовують для полоскань ротової порожнини і горла при запальних процесах.

Відвар коренів застосовують для ванн і обмивань при геморої.

Способи застосування:
– при запальних захворюваннях органів дихання приймати в теплому вигляді настій дивини (1 столову ложку сухих квіток залити 2 склянками окропу, настоювати 2 години, процідити) по ½ склянки 3-4 рази на день з медом або з цукром до їжі;

– як відхаркувальний, обволікаючий засіб приймати настій дивини (1 столову ложку сухих квіток залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці через 2-3 години;

– при запальних захворюваннях органів дихання приймати теплим відвар дивини (3-4 чайні ложки квіток залити 2 склянками гарячого молока або води, кип’ятити 5 хвилин в закритому посуді, настоювати 30 хвилин, процідити, додати за смаком мед або цукор) по 1 склянці на ніч;

– сироп від кашлю для дітей (7,5 г квіток дивини і 7,5 г коренів алтея залити 250 мл окропу, кип’ятити до отримання сиропу) давати по 1 чайній ложці кілька разів на день;

– втирати у хворі місця при подагрі, ревматизмі, невралгії настоянку (50 г квіток дивини залити 0,5 л 70% – го спирту, настоювати 12 днів);

– припарки: 3-4 столові ложки квіток або листя дивини ошпарити окропом, загорнути в марлю і прикладати до хворих місць.

Залишити відповідь