Категорії
Психологія

Дзеркальні нейрони і свідомість

Людський мозок – це мережа приблизно зі ста мільярдів нейронів. Різні відчуття формують нервові зв’язки, які відтворюють різні емоції. Залежно від стимуляції нейронів, одні зв’язки стають ефективнішими і міцнішими, а інші слабшають.

Це називається нейропластичністю. Через навчання можна розвинути практично будь-який талант або навичку. Наприклад, людина, яка навчається музиці, створює більш сильні нервові зв’язки між двома півкулями головного мозку.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Нейропластичність мозку

Рудігер Гамм вважав себе безнадійним студентом і не справлявся навіть з елементарною математикою. Він став розвивати свої здібності і перетворився в «людський калькулятор», здатний на надзвичайно складні обчислення.

Раціональність і емоційна стійкість працюють так само. Нервові зв’язки можна зміцнювати. Коли ви чим-небудь займаєтесь для досягнення кращих результатів, ви фізично змінюєте свій мозок. Так як це є головним і основним механізмом мозку, самосвідомість може значно збагатити наш життєвий досвід.

Особливі нейрони і нейромедіатори, такі як норепінефрин, викликають захисний механізм, коли ми відчуваємо, що наші думки необхідно захистити від впливу ззовні. Якщо чиясь думка відрізняється від нашої, в мозок надходять ті ж самі хімічні речовини, які забезпечують наше виживання в небезпечних ситуаціях. У цьому захисному стані більш примітивна частина мозку втручається в раціональне мислення, а лімбічна система може навіть блокувати нашу робочу пам’ять, фізично викликаючи обмеженість мислення.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Норепінефрин

Це можна бачити при залякуванні, або при грі в покер, або коли хтось проявляє впертість у суперечці. Якою цінною не була б ідея, в такому стані мозок не здатний її обробити. На нейронному рівні він сприймає її як загрозу, навіть якщо це нешкідливі думки або факти, з якими в іншому випадку ми могли б погодитися.

Але коли ми висловлюємося і наші погляди цінуються, рівень захисних речовин у мозку знижується, передача дофаміну активує нейрони заохочення, і ми відчуваємо свою силу і впевненість. Наші переконання суттєво впливають на хімію нашого тіла. Саме на цьому заснований ефект плацебо.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Ефект плацебо

Самооцінка і впевненість пов’язані з нейромедіатором серотоніном. Сильна нестача його часто призводить до депресій, до саморуйнівної поведінки і навіть до самогубства. Коли суспільство нас цінує, це підвищує рівень дофаміну і серотоніну в мозку і дозволяє звільнитися від емоційної фіксації та підвищити рівень самосвідомості.

Соціальна психологія часто звертається до базової потреби людини «знайти своє місце» і називає це нормативним соціальним впливом. У міру дорослішання наш моральний і етичний компас майже повністю формується зовнішнім середовищем. Таким чином, наші дії часто виходять з того, як нас оцінює суспільство.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Самооцінка і впевненість пов’язані з нейромедіатором серотоніном

Але нові неврологічні дослідження підтвердили існування емпатичних дзеркальних нейронів. Коли ми відчуваємо емоції або виконуємо дії, спрацьовують певні нейрони. Але коли ми бачимо, як це робить хтось інший або уявляємо собі це, спрацьовують багато тих самих нейронів, немов це ми робимо самі. Ці емпатичні нейрони пов’язують нас з іншими людьми і дозволяють відчувати те, що відчувають інші. Так само як ці нейрони реагують на нашу уяву, ми отримуємо від них емоційну віддачу, як від іншої людини.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Дзеркальні нейрони

Ця система дає нам можливість для самоаналізу. Дзеркальні нейрони не роблять різниці між собою та іншими. Тому ми так залежимо від оцінки оточуючих і від бажання відповідати вимогам. Ми весь час схильні до подвійності між тим, як ми бачимо себе, і як нас сприймають інші. Це може заважати нашій індивідуальності і самооцінці.

Знімки мозку показують, що ми відчуваємо ці негативні емоції ще до того, як їх усвідомлюємо. Але якщо ми володіємо самосвідомістю, ми можемо змінити неправильні емоції або контролювати свої думки, які викликають їх. Це нейрохімічний наслідок того, як спогади слабшають, і як вони відновлюються через синтез білків.

Самоаналіз сильно впливає на те, як працює мозок. Він активізує неокортикальні області саморегуляції, які дозволяють нам чітко контролювати власні почуття. Кожен раз, коли ми це робимо, наша раціональність і емоційна стабільність посилюються. Без самоконтролю більшість наших думок і дій імпульсивні, і те, що ми реагуємо випадково і не робимо свідомий вибір, інстинктивно дратує нас.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Нейронна мережа

Щоб це усунути, мозок прагне виправдати нашу поведінку і фізично переписує спогади через реконсолідацію пам’яті, змушуючи нас вірити, що ми контролювали свої дії. Це називається ретроспективною раціоналізацією. Ретроспективна раціоналізація залишає більшість наших негативних емоцій невирішеними, і вони можуть спалахнути в будь-який час. Вони живлять внутрішній дискомфорт, в той час як мозок продовжує виправдовувати нашу ірраціональну поведінку. Все це є складною і майже шизофренічною поведінкою підсвідомості – роботою паралельно розподілених систем нашого мозку.

Свідомість не має певного центру. Видиму єдність пов’язано з тим, що кожен окремий ланцюг активується і проявляє себе в конкретний момент часу. Наш досвід постійно змінює наші нервові зв’язки, фізично змінюючи паралельну систему нашої свідомості. Пряме втручання в це може мати сюрреалістичні ефекти, що піднімає питання про те, що таке свідомість і де вона розташована.

Якщо ліву півкулю мозку відокремити від правої (як у випадку з пацієнтами, що перенесли поділ мозку), такий пацієнт збереже здатність говорити і думати за допомогою лівої півкулі, тоді як пізнавальні здібності правої півкулі будуть сильно обмежені. Ліва півкуля не страждатиме від відсутності правої, хоча це серйозно змінить сприйняття пацієнта.

Наприклад, він не зможете описати праву сторону чийогось обличчя, але він і не помітить цього і навіть не зрозуміє, що щось змінилося. Так як це зачіпає не тільки сприйняття реального світу, але і уявні образи, це не просто проблема сприйняття, а фундаментальна зміна свідомості.

Кожен нейрон має електричну напругу, яка змінюється, коли іони проникають у клітину або залишають її. Коли напруга досягає певного рівня, нейрон спрямовує електросигнал в інші клітини, де процес повторюється. Коли багато нейронів випускають сигнал одночасно, це можна виміряти у вигляді хвилі. Мозкові хвилі відповідають майже за все, що відбувається в нашому мозку, включаючи пам’ять, увагу і навіть інтелект.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Електрони мозку, передача інформації по нейронних мережах

Коливання різної частоти класифікуються як альфа-, бета- і гамма-хвилі. Кожен тип хвиль пов’язаний з різними завданнями. Хвилі дозволяють клітинам мозку налаштуватися на частоту, відповідну завданню, ігноруючи сторонні сигнали.

Так само, як радіоприймач налаштовується на хвилю радіостанції. Передача інформації між нейронами стає оптимальною, коли їх діяльність синхронізована.

Ось чому ми відчуваємо когнітивний дисонанс – роздратування, викликане двома несумісними ідеями.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Когнітивний дисонанс

Воля – це прагнення зменшити дисонанс між кожною з активних нейронних ланцюгів. Еволюція може розглядатися як такий же процес, де природа намагається адаптуватися – тобто, резонувати з навколишнім середовищем. Так вона розвинулася до рівня, де знайшла самосвідомість і почала замислюватися про власне існування.

Коли людина стикається з прагненням до мети і з думкою, що існування безглуздо, відбувається когнітивний дисонанс. Тому багато людей звертаються до духовності і релігії, відкидаючи науку, яка не здатна дати відповідь на екзистенційні питання: «Хто я? І для чого я існую?»

Дзеркальні нейрони не роблять різниці між собою та іншими. Ліва півкуля багато в чому відповідає за створення стрункої системи переконань, що підтримує відчуття безперервності нашого життя.

Новий досвід порівнюється з існуючою системою переконань, і якщо не вписується в неї, то просто відкидається. Балансом виступає права півкуля мозку, яка грає протилежну роль.

У той час як ліва півкуля прагне до збереження моделі, права – безперервно піддає сумніву статус-кво. Якщо розбіжності занадто великі, права півкуля змушує переглянути наш світогляд. Але якщо наші переконання занадто сильні, права півкуля може не подолати нашої відмови. Це може створити великі складнощі при відображенні інших.

Коли нервові зв’язки, що визначають наші переконання, не розвинені або не активні, наша свідомість (єдність усіх активних ланцюгів) заповнюється діяльністю дзеркальних нейронів, так само, як під час відчуття голоду, наша свідомість заповнюється нейронними процесами, пов’язаними з харчуванням.

Це не результат центрального «Я», що віддає команди різним областям мозку. Всі частини мозку можуть бути активними і неактивними і взаємодіяти без центрального ядра. Так само, як пікселі на екрані можуть скластися в впізнаваний образ, група нейронних взаємодій може виразити себе як свідомість.

У будь-який момент ми собою представляємо інший образ, коли ми відображаємо інших, коли ми голодні, коли ми дивимося фільм. Кожну секунду ми стаємо іншою людиною, проходячи через різні стани.

Коли ми дивимося на себе через дзеркальні нейрони, ми створюємо ідею індивідуальності. Але коли ми робимо це з науковим розумінням, ми бачимо щось зовсім інше: нейронні взаємодії, що створюють нашу свідомість, виходять далеко за межі наших нейронів.

Ми – результат електрохімічних взаємодій. Між півкулями мозку і нашими почуттями, що зв’язують наші нейрони з іншими нейронами в нашому середовищі, немає нічого зовнішнього.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Емпатичні дзеркальні нейрони пов’язують нас з іншими людьми і дозволяють відчувати те, що відчувають інші

Це не гіпотетична філософія, це основна властивість дзеркальних нейронів, яка дозволяє нам зрозуміти самих себе через інших. Вважати цю нейронну діяльність своєю власною, виключаючи оточення, було б неправильно.

Еволюція також відображає наші сторони надорганізму, де наше виживання залежало від колективних здібностей. Мозок діє найбільш ефективно, коли немає дисонансу між просунутими областями мозку і більш старими і примітивними. Те, що ми називаємо «егоїстичними нахилами» – лише обмежене тлумачення поведінки, коли характеристика людини сприймається через невірну парадигму індивідуальності, замість наукового погляду на те, хто ми є – миттєвий вічно мінливий образ єдиного цілого, який не має центру.

Психологічним наслідком цієї системи переконань є самосвідомість без прив’язки до уявного «Я», яка призводить до підвищення ясності розуму, суспільної свідомості, самоконтролю і до того, що часто називають «бути тут і зараз».

Існує думка, що нам необхідна історія, хронологічний погляд на наше життя, щоб формувати моральні цінності. Але наше сучасне розуміння емпатичної і соціальної природи мозку показує, що чисто науковий погляд, без прив’язки до індивідуальності і історії, дає набагато більш точну, конструктивно етичну систему понять, ніж наші розрізнені цінності.

Це можна назвати логічним, тому що наша звичайна схильність визначати себе як уявну індивідуальну константу штовхає мозок до когнітивних розладів, таких як нав’язливі стереотипи і сподівання на очікування.

Прагнення класифікувати лежить в основі всіх наших форм взаємодії. Класифікуючи его людини як внутрішнє, а середу – як зовнішнє, ми обмежуємо власні нейрохімічні процеси і відчуваємо уявне почуття роз’єднаності.

Дзеркальні нейрони і свідомість
Мозок людини являє собою мережу з близько ста мільярдів нейронів. Різні переживання створюють різні нервові зв’язки

Особистісний ріст і його побічні ефекти, такі як щастя і задоволення, стимулюються, коли ми не схильні до стереотипів в нашій взаємодії.

Ми можемо мати різні погляди і не погоджуватися один з одним, але взаємодії, які приймають нас такими, як є (без осуду) стають нейропсихологічними каталізаторами, які стимулюють мозок приймати інших і приймати раціонально доказові системи переконань без когнітивного дисонансу.

Стимуляція та взаємодії цієї нейронної діяльності звільняють від потреби в відволікаючих факторах і розвагах і створюють цикли конструктивної поведінки в нашому середовищі. Соціологи виявили, що такі явища, як куріння та переїдання, емоції та ідеї поширюються в суспільстві так само, як передаються електричні сигнали нейронів, коли їх діяльність синхронізована.

Ми – глобальна мережа нейрохімічних реакцій. Цикл оцінки та визнання – це ланцюгова реакція, яка в кінцевому підсумку визначає нашу колективну здатність подолати уявні розбіжності і поглянути на життя в його вселенській структурі.

Залишити відповідь