Джамбоза

Джамбоза
Рослина джамбоза

Хімічний склад джамбози,
Способи застосування джамбози.

Джамбоза (Syzygium jambos) – вічнозелена рослина (дерево, кущ) родини Myrtaceae (миртові). Інші назви: Eugenia jambos, Jambosa jambos, Jambosa vulgaris, Myrtus jambos, Malabar Plum, champakka, гірське яблуко (champoo, chom pu або chom-phu), Pannerale (Paneer hannu), Nerale, сливова троянда, водяне яблуко, воскове яблуко, малайське яблуко, помароза або рожеве яблуко.

Джамбоза
Джамбоза

Джамбоза – фруктове дерево висотою 7,5-12 м з щільною кроною. Утворює сади, чагарники. Листя та гілочки джамбози голі, темно-коричнева кора досить гладка, з невеликим рельєфом або текстурою. Листя рослини ланцетоподібне або еліптичне, загострене, глянцеве, шкірясте, темно-зелене, 10-22 см завдовжки і 2,5-6,25 см шириною. Молоде листя джамбози рожевого кольору.

Квітка джамбози кремово-біла або зеленувато-біла, 5-10 см шириною, з 300 яскравими тичинками до 4 см завдовжки. Чашечка квітки з чотирма біло-зеленими увігнутими пелюстками.

Джамбоза
Джамбоза, плід рослини

Плоди джамбози за формою схожі з деякими видами плодів гуави, але відрізняються за текстурою і ароматом. Плід овальний, круглий або злегка грушоподібний, довжиною 4-5 см, зверху накритий зеленою жорсткою чашкою. Шкірка плоду дуже тонка і воскова. Під тонкою гладкою блідо-жовтою або білою шкіркою з рожевим нальотом міститься хрустка пухка солодка м’якоть з ароматом троянди. У порожній серцевині розташоване коричневе насіння (1-4 штуки) 1-1,6 см завдовжки. Достигле насіння лежить в пухкій порожнині. Якщо плід трухнути і відчувається торохкотіння, то фрукт стиглий.

Рідною для джамбози є Південно-Східна Азія, рослина натуралізована в Індії (особливо в штаті Керала), звідки вона потрапила на Шрі-Ланку, в Індокитай і на тихоокеанські острови. У 1762 році джамбозу завезли на Ямайку, і поширилася вона на Антильських, Багамських, Бермудських островах і на рівнинній частині Центральної та Південної Америки (від Південної Мексики до Перу). З кінця дев’ятнадцятого століття джамбозу культивують в тропічній Африці, на островах Пембе, Занзібарі, Реюньоне і в Австралії.

Джамбоза
Джамбоза, листя рослини

Існує безліч сортів джамбози. У Таїланді найпоширенішим культурним сортом є блідо-зелений фрукт, малайзійські сорти зазвичай червоні. У багатьох регіонах плід з блідо-жовтим відтінком, найчастіше з невеликим почервонінням. Шкірка має тонкий і восковий характер, а порожній сердечник містить невелику кількість незначного пуху. Тіло плоду є чітким і водянистим, з характерним смаком.

Сьогодні в кількох регіонах джамбоза є інвазивною. Була висловлена занепокоєність з приводу загрози для кількох екосистем, включаючи ті, що існують на декількох Гавайських островах, Реюньйоні, Галапагоських островах, частинах Австралії та в теплих районах Північної і Південної Америки. Проте, на Гаваях вона була майже знищена іржею Puccinia psidii (патогенез рослинних).

Джамбоза
Джамбоза, квітка рослини

Способи застосування джамбози. Плоди джамбози їдять в свіжому вигляді, тушкують з цукром, використовуватися в різних регіональних рецептах. З фруктів виготовляють джеми, желе, сиропи і соуси. З листя витягується ефірна олія. Кора дерева багата таніном, володіє антимікробними властивостями. Деревина щільна і відповідно використовується як джерело деревного вугілля.

Джамбоза
Джамбоза, Водяне яблуко

Хімічний склад джамбози. Харчова цінність у 100 г продукту:
вуглеводів – до 5,7 г, олій – до 0,3 г, протеїнів – біля 0,6 г.

Вітаміни:
– вітамін А в еквіваленті (2%) – 17 мкг,
– тіамін (B1) (2%) – 0,02 мг,
– рибофлавін (B2) (3%) – 0,03 мг,
– ніацин (B3) (5%) – 0,8 мг,
– вітамін C (27%) – 22,3 мг;

Мінерали:
– кальцій (3%) – 29 мг,
– залізо (1%) – 0,07 мг,
– магній (1%) – 5 мг,
– марганець (1%) – 0,029 мг,
– фосфор (1%) – 8 мг,
– калій (3%) – 123 мг,
– цинк (1%) – 0,06 мг.

Енергія: 25 ккал.

Залишити коментар