Екологічна катастрофа на Камчатці

Екологічна катастрофа на Камчатці
Наслідки катастрофи

Біля узбережжя Камчатки загинуло понад 90% морських мешканців (риба, восьминоги, морські їжаки, краби), якими тепер густо вкрито берег Халактирського пляжу.

Камчатка – півострів в північно-східній частині Євразії. Омивається із заходу Охотським морем, зі сходу – Беринговим морем та Тихим океаном. Ще у вересні місцеві серфінгісти почали скаржитися на погіршення самопочуття після запливів. Скарги включали печіння і біль в очах, біль в горлі, блювоту і лихоманки. Симптоми виникали одразу після занурення в воду. Фахівці Greenpeace пізніше взяли проби води, аналіз яких виявив перевищення допустимого рівня нафтопродуктів в чотири рази, перевищення рівню фенолів в 2,5 рази. В якості можливих причин катастрофи адміністрація Камчатки розглядає техногенне забруднення, природне явище або навіть землетрус і виверження вулкана.

Авачинська бухта – велика незамерзаюча бухта Тихого океану біля південно-східного узбережжя півострова Камчатка.

Що сталося на Камчатці? Вчені попереджають, що забруднення навколишнього середовища привело до масового вимирання морської флори і фауни біля берегів Далекосхідного півострова Камчатка. Команда водолазів знайшла «масову загибель» морських мешканців на глибині 10-15 метрів в Авачинській бухті – про це 6 жовтня повідомив Іван Уастів з Кроноцького заповідника, додавши, що «загинуло майже 95% морських мешканців». Відео із загиблими морськими тваринами місцеві жителі почали публікувати в кінці вересня.

«Залишилося трохи великої риби, креветок і крабів, але дуже мало», – сказав Уастів. В кінці вересня місцеві жителі повідомили, що серфери скаржилися на подразнення очей і шкіри після контакту з водою і розмістили в соціальних мережах відеоролики, на яких відображені мертві тюлені, риба та інші морські істоти на щонайменше трьох пляжах в Авачинській затоці.

Природоохоронна організація WWF РФ заявила 6 жовтня, що забруднювачем виявилася не нафта, а високотоксична прозора речовина, яка розчиняється у воді.

Відзначимо, що на час написання статті точна причина масової загибелі морських тварин невідома. Проте вже сьогодні масштаби екологічної катастрофи вражають. Зараз дослідники працюють над виявленням джерела забруднення, приділяючи особливу увагу потенційним техногенним причинам.

«Найбільш очевидна відповідь, де може бути джерело забруднення, – це Козельський полігон отрутохімікатів», – повідомив губернатор. Як повідомив в Telegram російський Greenpeace, на Козельському полігоні зберігається близько 108 тонн пестицидів і сільськогосподарських отрутохімікатів.

«У 2010 році полігон закрили мембраною і засипали землею, а в 2018 мембрана з одного краю оголилася. Охорони там не було ніколи, – пише експерт організації Іван Блоків (група охорони живої природи направила свою власну команду на місце події, щоб стежити за ситуацією). – На березі ми також не знайшли жодного великого мертвого морського звіра чи птаха, однак при зануренні виявили, що відбувається масова загибель живих організмів на глибині від 10 до 15 метрів, 95% з них гинуть. Деякі великі риби, креветки і краби вижили, але в дуже невеликій кількості».

Вчені з Кроноцького заповідника Камчатського науково-дослідного інституту рибного господарства і океанографії і Камчатської філії Тихоокеанського інституту географії попереджають, що загибель цих організмів також вб’є тварин, які ними харчуються. Зараз під загрозою знаходяться калани – тварини, занесені до Червоної книги РФ. Калани можуть залишитися без їжі, адже вони їдять морських їжаків, які вже загинули.

В природі все взаємопов’язане – екосистема Камчатки значно підірвана, що буде мати довгострокові наслідки.
масштаби катастрофи

На думку вчених, забруднена територія набагато більша, ніж ті регіони, які вони досліджували. У планах спеціальної комісії дослідити акваторії поблизу Козельського і Радигінського військових полігонів, розташованих неподалік від Петропавловська-Камчатська. Що дозволить встановити точно, чи став витік пестицидів причиною масової загибелі тварин.

Дослідники також відзначають, що вірогідність високотоксичного забруднення розчинною речовиною дуже висока. Велика кількість морських організмів постраждали на морському дні. Природоохоронна група WWF також заявила, що незрозуміле токсичне забруднення у далекосхідного узбережжя РФ, скоріше за все, викликано розчинною речовиною.

Сивуч – найбільша тварина з підродини морських левів, яка відноситься до сімейства вухатих тюленів.

Нагадаємо, в пробах води, які взяли фахівці Greenpeace раніше, було виявлено перевищення допустимого рівня нафтопродуктів в чотири рази, а рівень фенолів у воді перевищений в 2,5 рази. Такі дані узгоджуються зі станом екологічної катастрофи в регіоні. Як повідомляє експедиція Greenpeace, зараз забруднення рухається на південь.

Вчені Далекосхідного федерального університету провели аерознімки смуги забруднення в районі прибережних акваторій від півночі Халактирського пляжу до бухти Лиственична на Камчатці. Ширина плями, яка поступово зміщується на південь до Курильської гряди, досягає 100 метрів, інформує прес-служба ВНЗ. За словами дослідників, забруднення візуально відрізняється на вигляд від нормальної поверхні океану і добре помітне завдяки незвичній піні на хвилях і помутнінням темно-зеленого відтінку. Його довжина майже 40 км. Що стало причиною екологічної катастрофи на Камчатці, в результаті якої понад 90% донної живності загинуло, дотепер невідомо.

Exit mobile version