Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)

Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)
Масдар-Сіті (ОАЕ)

Ось уже кілька років в Об’єднаних Арабських Еміратах будується Масдар-Сіті – «розумне» місто без машин, без відходів, без шкідливого парникового газу. За задумом архітекторів воно повинно стати справжнім оазисом в центрі арабської пустелі.

Після кризи 2008 року завершення будівництва довелося відкласти майже на десять років, проте все ж таки будівництво планується довести до кінця і до 2025 року Масдар буде побудований і повністю заселений.
Будівництво Масдар-Сіті ведеться на площі 600 га, всього в парі десятків кілометрів від міжнародного аеропорту Абу-Дабі. Проект екоміста розробляла британська архітектурна компанія Foster and Partners.

Головні вулиці Масдара будуть не ширше 10 м, будинки – не вище чотирьох-шести поверхів. Виняток зроблять для офісних будівель, таких як Pearl River Tower висотою в 71 поверх, для будівництва якого знадобився цілий комплекс енергозберігаючих технологій. Наприклад, у ньому для забезпечення енергією приміщень використовується тепло від сонця, а рідкісна в умовах Емірат дощова вода скупчується і очищується з метою повторного використання для технічних потреб.

Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)
Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)

Зверху для захисту від сонця місто вже зараз накрито спеціально розробленою ажурною конструкцією. Крім цього його також планується обнести високою стіною. Кажуть, архітекторів на подібне планування надихнули заховані за високими стінами від піщаних бур традиційні близькосхідні міста з їх вузькими вуличками «доавтомобільної ери», де все необхідне для повсякденного життя знаходилося на відстані буквально витягнутої руки. Назва міста – Masdar в перекладі з арабської означає «джерело».

Потрапити в Масдар можна на поїзді. Тим, хто вибрав автомобіль на бензиновому двигуні, доведеться залишити його біля в’їзду в місто. Замість цього доведеться пересісти в маленьку персональну кабінку так званої системи Personal Rapid Transit – приватне таксі без водія, яке працює на електриці і автоматично рухається по магнітних рейках міста. Швидкість – максимум 40 км / год., але навіть на найдовший маршрут має піти не більше 10 хвилин.
Головний принцип Масдара – екологічність.

Планується, що це буде перше місто, яке використовує сонячну енергію та інші поновлювані джерела. Енергія Сонця буде перетворюватися на звичайну за допомогою спеціальних фотоелектричних панелей, що покривають стіни міста і дахи будинків. Ці панелі також призначені для того, щоб затінювати вулиці. Крім цього, електроенергію будуть поставляти і вітряні станції, розташовані за межами міста. Очікується, що екомісту Masdar буде потрібно на 75% менше електрики, ніж містам схожих за розмірами.

Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)
Зелене місто Масдар-Сіті (ОАЕ)

Планується, що до 2025 року в місті буде жити трохи більше 30 тис. Осіб, ще 36 тис. Щодня  в Масдар-Сіті стануть приїжджати для роботи на більш ніж 1500 підприємствах. Поки перші його постійні жителі – це 119 студентів Масдарського інституту науки і технологій, створеного за підтримки Массачусетського технологічного інституту. Їх кампус, відкритий в 2010 році, складається з головної будівлі, інформаційного центру та квартир для студентів. Є також спортивний і тренажерні зали, їдальня, кафе, меджліс (місце зустрічей) і кілька зон ландшафтного дизайну. Студентське містечко продовжує розширюватися, і надалі в ньому буде жити 600-800 чоловік.

Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)
Масдар-Сіті

Загальний бюджет проекту складає 22 млрд. доларів США, з них 15 млрд. виділяє влада Емірату Абу-Дабі. Решту суми
Масдар-Сіті заробить на торгівлі емісійними квотами, які належать ОАЕ в рамках Кіотського протоколу, а також на комерціалізації розробок своїх науково-дослідних підрозділів та компаній. Наприклад, тут вже заплановано будівництво заводу з виробництва сонячних батарей.

За оцінками експертів, завдяки використанню інноваційних енергетичних технологій і прогресивному міському дизайну протягом наступної чверті століття Масдар-Сіті заощадить нафти на 2 млрд. доларів при нинішніх цінах. За цей же час місто створить понад 70 тис. робочих місць, на яких буде вироблятися близько 2% щорічного ВВП Емірату.
Екополіс зводиться в вільній економічній зоні з застосуванням «чистих» технологій та відновлюваних джерел енергії.

Екомісто Масдар-Сіті (ОАЕ)
Кампус інституту науки і технологій Масдар

За задумом розробників проекту місто стане технологічним кластером, де будуть продемонстровані, протестовані і впроваджені всі останні досягнення наукової думки. В цілому, як вважають у Foster and Partners, план розвитку міста повинен бути достатньо гнучким, щоб його архітектори змогли при використанні нових технологій виключити помилки, допущені на початкових стадіях. Незважаючи на те що дизайн Масдар-Сіті став можливим саме в умовах жаркого арабського клімату, застосовані основні принципи енергоефективного будівництва, які використовують при будівництві будівель у всьому світі.

Залишити коментар