Екс-президент Польщі шукає роботу

77-річний колишній президент Польщі Лех Валенса змушений шукати роботу.

Причиною фінансового неблагополуччя екс-президента стала пандемія коронавірусу, через яку він перестав літати з лекціями за кордон, а пенсії в 6000 злотих йому недостатньо. Тому Лех Валенса шукає додаткову роботу і готовий згадати навіть навички електрика.

Народився Лех Валенса 29 вересня 1943 року в родині теслі в селі Попово, яка тоді була у складі німецького Поморського воєводства. Його батька Болеслав Валенса був відправлений у виправно-трудовий табір ще до народження Леха. Незадовго до закінчення війни додому повернувся тяжко хворим і вже 16 червня 1945 року помер.

У 1961 році Лех Валенса закінчив професійне училище, після якого працював автомеханіком, а з липня 1967-го вже був електриком на Гданській судноверфі.

У 1980 р. створив першу у Східній Європі непідконтрольну державі профспілку – Солідарність.

На президентських виборах 1990 року Валенса, набравши 74,25% голосів, був обраний президентом Польщі у другому турі. У 1995 р. програв вибори Олександру Кваснєвському.

18 лютого 2016-го польський державний Інститут національної пам’яті (ІНП) заявив про виявлений пакет з документами, що підтверджували співпрацю Валенси зі Службою безпеки ПНР. Документи 1970-1976 років були передані ІНП вдовою недавно померлого колишнього міністра внутрішніх справ Польської Народної республіки генерала Чеслава Кищака. Досьє складалося із двох папок: особистої справи на 90 сторінках, що включала написану від руки згоду на співпрацю зі Службою безпеки, підписану Лехом Валенсою – «Болек» і рукописні розписки в отриманні грошей, а також «звіти про роботу» на 279 сторінках.

Сам Валенса заперечував будь-яке співробітництво зі спецслужбами, а в 2000 р. Варшавський суд заявив, що звинувачення у співпраці Валенси зі спецслужбами безпідставні.

22 лютого 2016-го документи особової справи Валенси були виставлені в читальному залі в Інституті національної пам’яті Польщі.

Джерело