Експеримент по охолодженню Землі

В наступному році гарвардські вчені планують провести експеримент по охолодженню Землі. Розмови про подібне дослідження почали ходити в ЗМІ ще минулого місяця. Група вчених з Гарвардського і Єльського університетів запропонувала «обдурити» Сонце «оригінальним, але поки ще не доведеним способом боротьби зі зміною клімату». Як виявилося, мова йде лише про доцільність сонячної геоінженерії з технічної та економічної точок зору в принципі.

Як стало відомо, ідею підтримала інша група гарвардських вчених, яка вирішила все ж перевірити її в ході експерименту. Цей експеримент, вартістю в три мільйони доларів, може початися вже в наступному році, повідомляє портал ScienceAlert. Більш детально про проект повідомляє журнал Nature.

Проект називається «Стратосферний контрольований експеримент по пертурбації» (Stratospheric Controlled Perturbation Experiment, SCoPEx) і повинен стати частиною програми Гарвардського університету з вивчення сонячної геоінженерії (Harvard’s Solar Geoengineering Research Program). У той час як більшість досліджень, присвячених впливу розпорошених хімічних речовин в атмосферу для охолодження планети, засновані на комп’ютерному моделюванні, експеримент SCoPEx пропонується провести в реальних умовах в стратосфері Землі.

В ході експерименту на висоту близько 20 кілометрів над поверхнею Землі планується запустити повітряну кулю, за допомогою якої буде випущений невеликий аерозольний балон карбонату кальцію. Як тільки речовина потрапить в атмосферу, її частинки розсіються в повітряному просторі протяжністю близько 1 кілометра і діаметром в 100 метрів. Потім, протягом 24 годин повітряна куля буде літати по цьому полю розсіяних частинок, аналізуючи їх поведінку, а також спостерігаючи за процесами в небі.

Дослідники хочуть з’ясувати, чи можуть частки в атмосфері, що віддзеркалюють сонячні промені, вплинути на охолодження поверхні планети. В ході експерименту планується частково відтворити наслідки виверження гори Пінатубо в 1991 році, яке призвело до зниження температури навколишнього повітря на 0,5 градуса Цельсія.

Разом з тим сонячна геоінженерія має і свої недоліки. Згідно з висновками деяких більш ранніх досліджень, розпорошення в атмосферу великого обсягу частинок, що віддзеркалюють сонячне світло, може привести до серйозних наслідків, наприклад, негативно вплинути на врожайність, погодні умови і озоновий шар. До слова, останній фактор пояснює те, чому команда дослідників експерименту SCoPEx планує використовувати карбонат кальцію. Попередні дослідження показали, що таке з’єднання найбезпечніше для стратосфери.

Крім того, експеримент SCoPEx буде дрібномасштабним – обсяги речовини, яку планується випустити в стратосферу, не перевищуватимуть обсягів викидів звичайним комерційним пасажирським лайнером за одну хвилину роботи його двигунів.

Навіть якщо заплановані експерименти виявляться успішними і продемонструють, що сонячна геоінженерія варта, щоб її розвивати, це не буде ідеальним рішенням в питанні боротьби з глобальним потеплінням, відзначають дослідники. Людству ще раніше потрібно було скоротити обсяги викидів вуглецю, який вважають основною причиною зміни клімату. Крім того, сонячна геоінженерія не зможе допомогти у вирішенні суміжних питань, що виникли на цей час, наприклад, питання зі збільшення рівня кислотності океанських вод.

Залишити відповідь