Ервандун

Ервандун
Вхід в печеру Ер Ван Донг

Ервандун (Er Wang Dong – буквально китайською «Друга королівська печера») – печера, що розташована в регіоні Wulong Karst в окрузі Улун муніципалітету Чунцин (Китай). Відома поточна довжина проходів становить 42 139 метрів з максимальною глибиною до 441 м.

Ервандун
Гігантська печера Ервандун зі своєю власною системою погоди

Ервандун – печера-велетень, по суті, складається з двох печер (Sang Wang Dong і Er Wang Dong), в ній формується своя власна система погоди, утворюються димчасті хмари і туман.

Ервандун
Дивовижна система печер в Китаї

Вологе повітря тут піднімається до самих зводів печер на висоту 250 метрів від дна і при змішуванні з холодними потоками повітря формується в товсті хмари, які не здатні покинути печеру. Так званий Cloud Ladder Hall («Зал сходів з хмар») займає площу в 51000 квадратних метрів. На дні печери ростуть рослини і течуть ріки. Найбільший бурхливий потік річки знаходиться в системі печер Er Wang Dong.

Ервандун
Система печер Ервандун

На «даху» Quankou – шаруваті відкладення. Біля підніжжя гігантської висхідної рампи в Sang Wang Dong, на півдорозі до поділу печери під назвою Crusty Duvets («Хрусткі пухові ковдри»), великі сталагміти створюють унікальне видовище. Печеру Сань Вань Донг ще називають Sea of Tranquility («Морем спокою»). Кришталево-чисті заплави і тихі течії цієї печери дозволяють досліджувати води Quankou Dong.

Ервандун
Масиви печери Ер Ван Донг

Печера Ервандун починається з воронки Niubizi tiankeng (китайською 牛鼻子 天坑 – воронка «Ніс Бика») завглибшки 195 м, а також містить Qingkou tiankeng – провалля 295 м в глибину (ця яма утворилася поверхневими водами, які водоспадами падають всередині tiankeng). 42-кілометрова печера Ервандун починається з цього tiankeng.

Ервандун
Печера Er Wang Dong

З 45 – 50 відомих tiankengs Китаю (Китай має найбільше у світі проваль tiankengs), п’ять з яких належать до групи Qingkou tiankengs, це Daluodang, Niubizi, Shiwangdong (Shi Wang), Taipingmiao і, нарешті, Qingkou tiankeng.
Ці tiankengs були сформовані на межі палеозойського піщаника і нижнього товстого шару ордовикського вапняку, який багатий підземними потоками – приток річки Muzong. Ці підземні протоки й утворили найпрекрасніші печери у світі, такі як Сан-Ван Донг і Ервандун.

Ервандун
Кришталево чиста вода печери Ван Донг

У деяких місцях дах печер звалився, створивши провалля гігантських розмірів – tiankengs. Так, більшість з цих tiankengs і формуються в результаті розпаду гігантських печерних залів, але іноді ці величезні дірки утворюються поверхневою водою, яка через тріщини у вапняку падає вниз поки не досягне шару основи. Час йде, отвір промивається все більше і більше, і створюються величезні ерозійні tiankeng. Зазвичай ці річки падають в цих tiankengs як вражаючі водоспади, а потім продовжують свій рух в підпіллі печер.

Ерозійний Qingkou tiankeng, найкращий в Китаї, отримує два великих потоки з північного заходу і зі сходу, кожен з потоків утворює водоспад висотою 150 і 200 м. У дощові періоди шум водоспадів у tiankeng майже нестерпний.

Ервандун
Qingkou tiankeng в глибину 295 – 195 м

Qingkou tiankeng в глибину 295 – 195 м майже з вертикальними стінками. Площа tiankeng це 40, 700 м². Він формується в області накладки піщаника і нижнього товстого шару сланцю ордовикського вапняку. Водоспади утворюють єдиний потік і зникають у величезній гігантській печері Ервандун вже під ім’ям Tiankeng Express. Взимку потік майже зникає, але в літній період під час дощів вода рухається з силою кілька кубометрів за секунду.

Ервандун
Ервандун, формування туману

Фахівці між собою називають це місце «загубленим світом». Швидше за все місцеві жителі добре знали про цей гігантський отвір в землі, але науковий світ дізнався про Qingkou tiankeng тільки 25 березня 2001 року, коли доктор Zhy Xiewen вперше відвідав його. В жовтні 2003 року Qingkou tiankeng і навколишній ландшафт Wulong Karst стали належати до національного Геопарку. У 2007 році Qingkou tiankeng – це вже частина пам’ятки Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО – «South China Karst» і з тих пір він набирає популярності серед туристів.

Залишити коментар