Категорії
Різне

Фекально-оральний шлях передачі коронавірусу

Китайський коронавірус 2019-nCoV може передаватися через фекалії, попереджають китайські вчені, які виявили РНК вірусу в калі пацієнтів. Хоча це припущення ще належить підтвердити, дослідники рекомендують не нехтувати гігієною в будь-якому випадку.

Коронавірус 2019 nCoV може передаватися фекально-оральним шляхом, попереджають китайські дослідники з Інституту Вірусології Китайської Академії Наук в Ухані, про що повідомляє агентство новин «Сіньхуа». Лікарі звернули увагу, що у інфікованих коронавірусом пацієнтів серед ранніх симптомів в 10-20% випадків зустрічається діарея. Дослідники припустили, що крім повітряно-крапельного шляху вірус може передаватися ще й через фекалії. І до того ж аналіз стільця пацієнтів показав, що у ньому міститься РНК вірусу.

«Існує ймовірність, що вірус може передаватися фекально-оральним шляхом», – підтверджує професор Чжан Цівей. Науковець вважає, що вірус, потрапивши в травну систему людини, разом з каловими масами може вийти з організму і контактувати з руками, потрапити на речі або в навколишнє середовище, після чого рано чи пізно виявиться на руках інших людей, а потім потрапить і в рот.

Також при змиві фекалій в унітазі вірус може піднятися з частинками води і осісти на прилеглих поверхнях, шкірі або одязі, що збільшує небезпеку зараження.

«Тому дезінфекція туалетів є дуже актуальною сьогодні, – розповів Чжан в інтерв’ю виданню «Пекінські новини». – Унітази, якими користуються пацієнти з коронавірусом або підозрою на нього, необхідно дезінфікувати, а самі туалети – ретельно провітрювати».

Його колега Фен Лужао сумнівається, що вірус може передаватися через фекалії. «Результати досліджень показують лише те, що коронавірус здатний існувати і реплікуватися в шлунково-кишковому тракті», – говорить він.

«Для підтвердження, чи передається збудник цього захворювання через фекалії або при поширенні частинок води, нам необхідні епідеміологічні дослідження цього», – зазначає Фен. Але науковець підкреслює, що дотримуватися гігієнічних норм важливо в будь-якому випадку.

Сліди коронавірусу в фекаліях виявили і американські дослідники – вони досліджували стілець чоловіка, який нещодавно повернувся з Уханя. Але вчені додають, що наявність РНК вірусу в фекаліях не варто прирівнювати з можливістю його поширення через фекалії, проте тоді про можливість проникнення вірусу в травний тракт мова ще не йшла.

До того ж під час спалаху атипової пневмонії в 2003 році було встановлено, що вірус у фекаліях пацієнтів залишається активним до чотирьох днів. Тоді ж через проблеми з каналізаційною системою від вірусу постраждали жителі китайського житлового комплексу Amoy Gardens – в одному з його блоків число заражених досягло 41%.

На сьогодні китайські вчені оцінюють число людей, інфікованих коронавірусом, в 75 тисяч. Хоча в Китаї підтвердженими є лише близько 10 тисяч випадків захворювання, реальні цифри можуть бути куди вище, застерігають вони.

«Очевидна розбіжність між нашими змодельованими оцінками 2019 NCoV інфекції і фактичною кількістю підтверджених випадків захворювання в Вухані може бути викликана декількома факторами, – говорить епідеміолог Габріель Люн, – часовим інтервалом між зараженням і появою симптомів, затримкою в лікуванні інфікованих хворих і часом, необхідним для підтвердження випадків за допомогою лабораторних тестів, що також впливає на звітність».

Дослідники відзначають, що кожен носій вірусу в середньому може заразити 2-3 людини. Тому не виключено, що епідемія вже тихо розростається в різних містах і через кілька тижнів стане відомо про нові масштабні спалахи. Потенційними центрами епідемії можуть стати також іноземні міста, у яких налагоджено тісне транспортне сполучення з Китаєм.

Якщо нові підрахунки правильні, це означає, що смертоносність вірусу занадто перебільшена, вважають дослідники. Однак вона не нульова і допускати поширення вірусу в будь-якому випадку не варто.

У Таїланді тим часом підібрали оптимальний спосіб лікування коронавірусу – суміш препаратів від грипу та ВІЛ врятувала 71-річну пацієнтку, позбавивши її від вірусу за дві доби.

Лікарі використовували для лікування протигрипозний препарат осельтамівір з лопінавіром і ритонавіром – ліками, що застосовуються при антиретровірусній терапії.

Вже через 12 годин виснажена пацієнтка могла сидіти в ліжку, а через 48 годин лікарі не знайшли слідів вірусу в її організмі.

Зараз Міністерство охорони здоров’я Таїланду чекає результатів досліджень. Якщо вони підтвердять ефективність такої схеми лікування, вона дозволить значно полегшити стан пацієнтів і уникнути безлічі смертей.

Залишити відповідь