Категорії
Природа Рослини

Фотинія: посадка і догляд за чагарником

Фотинія (Photinia) – група невеликих дерев та чагарників родини Rosaceae (трояндові).

Більшість з дерев досягають висоти близько 5 метрів. Рослини включають як вічнозелені, так і листопадні види. Листя зелене, глянсове, у формі списа, часто із зубчастими краями. Коли з’являється навесні, часто має червонуватий колір. Багато листопадних сортів з блискучими осінніми кольорами. Цвіте фотинія навесні, білі квіти зібрані в ефектні щільні грона. Квіти змінюються червоними плодами у формі яблук, які є джерелом їжі для багатьох видів птахів.

Зимне зелені, рідше листопадні дерева або чагарники до 15 м заввишки, з цілісним, пильчасто-зубчастим листям.

Квітки обох статей, актиноморфні, 5-12 мм в діаметрі, п’ятичленні, з подвійною оцвітиною, у верхівкових щиткоподібних або мітлоподібних суцвіттях. Чашки в нижній частині зростаються з сильно увігнутим квітколожем, утворюючи гіпантій, що пізніше зростається і з зав’яззю; чашолистки короткі, при плодах не опадають, пелюстки білі, майже округлі, довші за чашолистки. Тичинок – 10-20. Гінецей з 2(5) зрощених між собою, а пізніше і з гіпантієм плодолистків; зав’язь з 2(5) зрощеними майже до середини стилодіями та 1-2 сім’язачатками в кожному з 2 гнізд.

Плоди яблукоподібні, кулясті, 4-6 мм у діаметрі, червоні, з 2-4 насінинами.

Догляд за фотинією. Фотинія – витривала рослина, яка не вимагає особливого догляду, вона навіть переживе певний ступінь зневаги до садівника. Але, як і у більшості рослин, можна досягти набагато кращих результатів, якщо дотримуватися кількох дуже простих порад з вирощування та догляду за цією рослиною.

Вибір місця для фотинії. Молоді рослини фотинії садять на відстані 60-100 см одна від одної. Найкраще фотинія росте на сонці в захищеному місці. Молоді пагони можуть бути пошкоджені холодом, посушливими вітрами та заморозками, якщо їх посадити у відкритій частині саду. Якщо сад знаходиться в тіні, постарайтеся забезпечити гарний рух повітря, щоб зберегти фотинію від грибкового ураження, якщо довкола занадто вологи.

Полив фотинії. Висаджені зразки вимагають регулярного поливу протягом перших двох років, поки коренева система розвивається. Після того як рослина вкоренилася, вона досить стійко переносить посуху.

Ґрунтові умови. Фотинія добре росте на більшості садових ґрунтів, якщо вони добре дреновані, але ідеальним є глибокий суглинок. Фотинії навряд чи виживуть у заболоченій місцевості. Деякі види Photinia погано реагують на крейдяний і глинистий ґрунт, інші терпітимуть будь-які нормальні кислотні, нейтральні чи лужні умови.

Добрива. Зазвичай чагарники фотинії не вимагають рясного підживлення, але якщо спостерігається надмірний та раптовий листопад, то підживлення могло допомогти вирішити цю проблему. Фотинія, що вирощується в контейнері, після 6-8 тижнів у новому горщику потребуватиме щомісячного підгодування збалансованим добривом з мікроелементами для чагарників.

Пересадка фотинії. Фотинія буде гарно рости в горщику діаметром 50 см або більше, хоча слід подбати про те, щоб використовувати горщик відповідного розміру, форми і ваги, щоб уникнути перекидання куща на вітрі. Для посадки можна використовувати стандартний багатоцільовий субстрат. Для зростання необхідний щедрий і глибокий полив, коли верхня пара сантиметрів субстрату стає сухою на дотик.

Обрізка фотинії. У перші три роки зростання після посадки рослини не повинні обрізатися. Фотинія може зрости до 30 см на рік, і якщо її не зупинити, вона досягне висоти близько 5 метрів, тому для підтримки форми необхідно проводити обрізку досить часто. Обрізка стимулює зростання нового з яскраво-червоним кольором листя, хоча це буде відбуватися за рахунок квітів. Обрізка пізніше означає, що черешки, на яких утворюватимуться квіти наступного року, видаляються.

Свіже червоне листя в будь-який час з весни до осені можна отримати шляхом обрізки. Обрізка включає видалення стебел трохи вище листа або бруньки, зверненої назовні. 15-20 см має бути достатньо, щоб кущ добре реагував на таке обслуговування, поки досягне мінімальної висоти, близько 1,5 м. Кращі зі зрізаних стебел можна використовувати у вазах та квіткових композиціях.

Живі огорожі фотинії краще обрізати ножицями, не дуже дбаючи про стан бруньок або листя – новий ріст швидко замаскує будь-які порожнечі. Чагарник, що вийшов з-під контролю, може бути підданий різкій реконструкції. У травні обріжте всі стебла рівня 60 см над землею і видаліть деякі стебла над землею. У міру появи нових форм росту зберігайте найкращі стебла та видаляйте інші.

Розмноження фотинії. Найкраще розмножується фотинія молодими черешками, які добре укорінюються. Довжина живців повинна бути близько 10 см, взятих зі стебла діаметром близько 1 см. Відріжте трохи нижче від листового вузла і видаліть нижнє листя. Помістіть черешки одразу в пластиковий пакет, щоб вони до посадки не втратили воду. Черешки слід садити в горщик розміром 12 см якнайшвидше після нарізки, використовуючи рівне поєднання компосту загального призначення та садового піску. Вставте їх на 4 см у компост та обережно закріпіть, щоб забезпечити гарний контакт між стеблом та компостом.

Горщик, щоб переконатися, що компост змочується без заболочування поверхні, на 30 хвилин помістіть у неглибокий лоток із водою. Накрийте горщик плівкою або поліетиленовим пакетом, закріпленим на паличках або дротяній рамці, щоб пластик не торкався листя. Поставте у прохолодне, світле місце, захищене від прямого сонячного проміння. Ознаки зростання на черешках мають з’явитися протягом 3-х тижнів, після чого поліетиленовий пакет потрібно зняти. Живці протягом зими зберігають в прохолодному місці або теплиці без обігріву. Поливають економно, якщо компост сухий. Висаджують у ґрунт наступної весни, коли мине небезпека замерзання.

Загальні проблеми фотинії. Зазвичай фотинія рідко уражається шкідниками та хворобами. Винятком є вразливість рослини до плямистості листя. Надмірна вологість може сприяти виникненню грибкових уражень.

Деякі гусениці поїдають листя фотинії, але пошкодження рідко буває серйозним і тривалим. Вирощені в контейнерах із супермаркетів і садових центрів рослини слід перевіряти на наявність ознак пошкодження, обережно дістати паросток з горщика та оглянути на предмет пошкодження коріння.

За винятком плямистості, фотинія зазвичай стійка до хвороб. Симптоми плямистості листя – округлі, темно-червоні або чорні плями на листі, іноді більш помітні на ділянках, які менш схильні до впливу сонця. Уражене листя з часом опадає, а в крайніх випадках рослина може загинути.

При більшому ушкодженні рослина може бути піддана більш жорсткій обрізці в травні, а весь зрізаний ушкоджений матеріал необхідно спалити або утилізувати. Зі свіжим зростом рослина має швидко відродитися. Якщо проблема повторюється, краще замінити її.

Плямистість на листі є не єдиною причиною появи плямистого листя і листопада рослини. Необхідна ретельна діагностика. В багатьох випадках дефоліація може бути викликана умовами навколишнього середовища, такими як тривала вологість або вплив холодних вітрів.

Фотинія також страждає від борошнистої роси, що поширюється прямо під поверхнею ґрунту і вражає кореневу систему рослини, обмежуючи здатність поглинати воду та поживні речовини. Уражені рослини переважно в’януть і втрачають колір листя, навколо основи стебел може виникнути білий грибковий міцелій.

Хворим рослинам намагайтеся додати більше сонячного світла, особливо тим, де інфекції більш стійкі. Також вам може знадобитися спрей на основі сірки.

Гниле коріння також є результатом занадто великої кількості води і може призвести до в’янення і листопаду, знебарвлення кори та мертвих стебел. Припиніть поливати і дайте корінням висохнути.

Якщо ви відчуваєте, що ситуація вимагає більш серйозних заходів для виправлення положення, ви можете тимчасово навколо стебла до верхнього коріння видалити ґрунт, щоб прискорити процес висихання. Фунгіциди як профілактичний захід також можуть допомогти. Найчастіше єдиним успішним способом лікування є знищення уражених рослин та пересадка стійких видів.

Рослини-компаньйони фотинії. Фотинії не можуть конкурувати за воду та поживні речовини з більш енергійними чагарниками та деревами. Тому, якщо їх вирощують як зразки або живоплоти на межі чагарників або поруч з ними, необхідно зробити ретельний вибір рослин-сусідів. Це можуть бути невеликі чагарники, що повільно ростуть. Строкаті сорти бруслини (Euonymus), такі, як «Арлекін», «Смарагдовий і золотий» та «Смарагдова радість», — гарний вибір як компаньйони.

До компаньйонів фотинії на більш кислих ґрунтах відносять чагарники Pieris japonica, Pieris Little Heath і Pieris Flaming Silver. Навколо фотинії можна висаджувати Pachysandra Terminalis Variegata, щоб створити додатковий 20-сантиметровий мат із вічнозеленого листя з кремовими краями.

Форма та колір фотинії забезпечує чудовий фон для трав’янистої межі з люпину, флоксу, дельфініуму, витривалої герані і рудбекії. Також гарно компонує з декоративними травами Miscanthus sinensis, Stipa gigantea та Molinia caerulea.

Залишити відповідь