Футболка від спеки

Деякі сучасні виробники одягу оснащують свої вироби електронікою, наприклад, датчиками спостереження за станом здоров’я. Такі функції, безумовно, цікаві, але у більшості споживачів вимоги до одягу доволі банальні – на холоді в одежі повинно бути тепло, а в спеку в ній не жарко.

Дослідники з Університету Меріленда (UMD) розробили матеріал, що адаптується під температуру. На створення нової тканини, з якої можна виробляти, наприклад, відмінні спортивні футболки, дослідників надихнула важлива властивість людського організму обмінюватися теплом з навколишнім середовищем за допомогою теплового випромінювання. Звичайно ж сучасні виробники спортивного одягу вже використовують матеріали з підвищеною пропускною здатністю, проте їх властивості активні постійно, а не тільки коли це необхідно.

Футболка від спеки
Тканина для футболки від спеки

Щоб тканина реагувала на зміни температури тіла під час фізичної активності, дослідники створили її з нитки, що складається з двох волокон, які поглинають і відштовхують вологу. Завдяки різній реакції на вологу, при потінні тіла волокна притискаються один до одного – нитки стають тонше і на тканині утворюються пори. Також тканина має вуглецеві нанотрубки, що збільшує її випромінювання.

Якщо поглянути на картину, що відбувається в цілому, при занятті спортом тіло людини охолоджується відразу двома способами: вентилюється через пори в футболці і нанотрубки допомагають відводити більше тепла. Коли людина знаходиться в спокійному стані і не пітніє, матеріал зберігає оптимальну температуру, і зайвого холоду не відчувається.

Футболка від спеки
Схема розміщення волокна в антитермальній тканині

Щоб перевірити ефективність тканини, дослідники помістили її в контейнер з регульованою вологістю. Вимірявши пропускну здатність матеріалу, дослідники з’ясували, що при підвищенні вологості на понад 90% здатність пропускати тепло відповідно підвищується на 35,4%.

Створенням матеріалів для «одягу майбутнього» займається багато дослідницьких груп і компаній. В кінці 2018 року фірма Fast Company випустила куртку з графену, який теж відмінно відводить і зберігає тепло в залежності від навколишніх умов.

Хотіли б ви собі футболку з такого незвичного матеріалу? Свою думку про винахід можна висловити в коментарях.

Залишити відповідь