Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Гармала звичайна

Хімічний склад гармали звичайної,
Дія гармали звичайної,
Способи застосування гармали звичайної.

Гармала звичайна (Peganum harmala L.) – багаторічна трав’яниста рослина з численними розгалуженими стеблами висотою 40-60 см і сильним специфічним запахом. Належить до родини Peganaceae (гармалові). Народні назви: адраспан, могильник, юзерлик.

Гармала звичайна
Гармала звичайна, склад рослини

Листя гармали звичайної чергові, сидячі, перисторозсічені, з ланцетово-лінійними гострими часточками. Квітки блідо-жовті, пазушні, по 1-3 на верхівках стебел і гілок. Плід – куляста трипрофільна коробочка з численним насінням. Цвіте гармала в травні – липні, плоди дозрівають в липні – серпні.

Зростає гармала звичайна в сухих степах на піщаних, супіщаних, глинястих і засолених ґрунтах, на засмічених місцях, вигонах, пасовищах, біля житла і колодязів, в оазисах, на баштанах, виноградниках, на сухих кам’янистих схилах. Поширена в південній смузі Європи, по всій Середній Азії.

Гармала звичайна
Гармала звичайна, квітка рослини

Хімічний склад гармали звичайної. Насіння гармали звичайної містить до 6% алкалоїдів (гармалін, гармін, гармалол, пеганін, дезоксивазіцінон), жирну олію, барвники.

У траві є до 3% алкалоїдів, з них 60% пеганіну і вазіцінону, а також – пеганол, пегамін, пеганідин.

Основні алкалоїди коренів – гармін, вазіцин, вазіцінон.

Рослина отруйна.

Гармала звичайна
Гармала звичайна, плоди рослини

Дія гармали звичайної. Гармала звичайна має заспокійливу, знеболювальну, сечогінну, потогінну, протизапальну, антисептичну властивості.

Алкалоїд гармалін впливає збудливо на центральну нервову систему, особливо на рухові центри кори головного мозку, знижує кров’яний тиск, розширює периферичні кровоносні судини, розслаблює мускулатуру різних органів, прискорює дихання.

Препарат пеганін гідрохлорид застосовують як антихолінестеразний засіб при міопатії, міастенії та як проносний при запорах і атонії кишечника.

Солянокислий гармін використовують для лікування при тремтячому паралічі, наслідках летаргічного енцефаліту і при хворобі Паркінсона.

У народній медицині Середньої Азії гармала – популярна лікарська рослина.

Настій і відвар трави гармали звичайної застосовують при неврастенії, нервових і епілептичних припадках, як сечогінний, потогінний засіб при малярії і простудних захворюваннях.

Способи застосування гармали звичайної:
– при застуді, неврастенії, нервових і епілептичних припадках приймати настій (1 чайну ложку трави гармали звичайної залити 1 склянкою окропу, настоювати 30 хвилин, процідити) по 1 столовій ложці 3-4 рази на день.

Залишити відповідь