Газанія (Gazania Gaertn.)

Газанія (Gazania Gaertn.)
Газанія (Gazania Gaertn.)

Газанія (Gazania Gaertn., а також Mittagsgold, золоті квіти, Sonnentaler) – трав’яниста рослина роду Magnoliophyta (покритонасінні) родини Asteraceae Dumort. (айстрові).

Рослину офіційно було вперше описано німецьким ботаніком Джозефом Гартнером у 2-му томі De Fructibus et Seminibus Plantarum в 1791 році. Назву газанія отримала на честь середньовічного вченого Феодора Гази.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Гацанія жорсткувата

Родом квітка газанія з Південної Африки, Намібії і деяких тропічних районів Східної Африки, розповсюджена в Південній Африці, Свазіленду, Мозамбіку, Танзанії і Анголі. Крім того, деякі види цих рослин натуралізовані в Австралії, Новій Зеландії, Середземномор’ї і Каліфорнії. Широко культивуються газанія в садках.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Газанія біла

Газанія – багаторічна трав’яниста рослина в районах Південної Африки і Середземномор’я. В районах з холодним кліматом – вона однорічна.

Культивовані види газанії стійкі до посухи, здатні виносити бідний і сухий ґрунт, але не терплять надмірної вологості. Відомо понад сорок видів і багато гібридів рослини.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Газанія (Gazania Gaertn.)

Газанія досить низька рослина, вона рідко перевищує 30 см. Листя газанії базальне, численне, вузьке, більш-менш ланцетне, зазвичай цілісне, іноді перисто-лопатеве.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazaniakrebsiana

У більшості видів листя газанії з лицьової сторони глянцеве, темно-зеленого кольору і сріблясто-опушене з нижньої. У деяких видів опушеність листя спостерігається з обох сторін.

Квітки газанії поодинокі, розташовані на кінці стебел, трохи вище листя.

Квітка газанії складається з квіткової голівки. Кожна голівка формується з диска квіточки. Дискові квіточки язичкові, колір дуже мінливий.

Квітка-кошик – на короткому стеблі, пелюстки в контрастних кольорових смугах або в плямах у основи. Квітка, найбільший розмір якої іноді доходить до 9 см в діаметрі, яскравих кольорів: кремовий, жовтий, золотий, рожевий, червоний, і всі проміжні відтінки цих кольорів.

В більшості газанія квітне в теплу пору року. Цвіте довго і у великих кількостях, з весни до літа, навіть в погану погоду. Іноді на одному кущі нараховується до 15 квіток, одна квітка тримається до 2-х тижнів. Квітка газанії дуже декоративна і здатна повністю відкритися, коли піддається впливу відкритого сонця, ввечері вона знову закривається.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazania thermalis

Плоди – сім’янки, складаються з декількох насінин. Кожна квітка газанії, якщо запліднена, може виробляти численне дрібне веретеноподібне насіння, яке можна порівняти з волосистою короною пернатих.

Деякі види газанії вирощують як декоративну рослину у країнах з теплим кліматом у садках, в альпінарії, іноді в контейнерах на патіо і верандах.

Газанія вимагає повного сонця і піщаного субстрату. Земля не повинна бути заболочена, але протягом тривалої посухи бажано мульчувати і поливати рослину.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazania rigens

Газанія – це рослина, яка росте на відкритому повітрі, в землі або в горщиках, але під прямими сонячними променями. Не можна поливати, коли це не потрібно.

Взимку в регіонах з холодним кліматом рослину газанію потрібно захищати від дощу і морозів.

Зберігають газанію в світлому місці. Мінімальна температура, яку переносить ця рослина, становить 5-8 °C.

Влітку, перш ніж поливати газанію, потрібно почекати поки висохне ґрунт. Під час зростання рослини можна вносити дуже м’які дози збалансованих добрив (NPK, азот, фосфор, калій).

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazania linearis

Розмножується газанія насінням, посіяним в кінці зими, або живцями, може бути відтворена через м’який поділ згустків зразків з більш розвинених рослин. В теплицях на грядках повинна підтримуватися температура і слабка вологість. Невеликі саджанці з насіння з кількома листочками над сім’ядолею для завершення розробки потрібно пересадити.

Загалом, газанія – рослина дуже міцна. В основному шкідники (попелиці, червиці, павутинний кліщ) можуть бути швидко усунені з використанням інсектициду або біологічного контролю.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazania lichtensteinii (Makgobokgobo)

Найбільшу небезпеку для газанії становлять грибки, зазвичай інфікування відбувається у випадках високої вологості навколишнього середовища, відсутності вентиляції і прямих сонячних променів. У разі нападу кореневої гнилі (перші симптоми – коричневі плями на листках), яка розширюється і призводить до швидкого зносу заводу, використовують фунгіциди.

Газанія (Gazania Gaertn.)
Gazania krebsiana

Численні сорти рослини були відібрані за різноманітністю кольору і звичок. У регіонах з помірним кліматом вирощують переважно однорічні сорти (Газанія вар. Leucolaena).

Широко використовуються в якості ґрунтопокривних і можуть бути посаджені в масовому порядку для покриття насипу або великих площ сорти декількох різновидів газанії: «Sunburst», «Sunglow» і «Жовтий Схід», «Aztec», «Бургундія», «Мідний король», «Fiesta Red», «Goldrush» і «Місячне сяйво».

Залишити коментар