Гельземіум вічнозелений

Гельземіум вічнозелений
Гельземіум вічнозелений, квіти рослини

Хімічний склад гельземіума,
Дія гельземіума,
Способи застосування гельземіума.

Гельземіум вічнозелений (Gelsemium sempervirens) – оліготипний в’юнкий чагарник з родини Loganiaceae (логанієві). Народні назви: жасмин жовтий, жасмин Кароліни, вечірня труба. Рослина дуже отруйна, особливо отруйна кора коренів гельземіума.

Гельземіум вічнозелений
Гельземіум вічнозелений, склад рослини

Гельземіум вічнозелений – витка лоза зі звивистими тонкими гілками, циліндричне кореневище з тонким довгим корінням і підземними горизонтальними пагонами. Висота куща нерідко досягає шести метрів. Листя супротивне, ланцетне – щільні шкірясті пластини з цілісним краєм, темно-зелене, з блиском. Запашні квіти гельземіума є одними з найбільш ранніх навесні.

Квітки вічнозеленого п’ятипелюсткові, супротивні, до 5 см довжиною, розташовані в пазухах верхнього листя, блідо-жовтого кольору, з приємним ароматом. Чашечка квітки коротка, п’ятипелюсткова, віночок правильний, дзвоновий. Плід – червоно-коричнева коробочка, в якій зберігається численне насіння. Насіння коричневе плоске з великим тонким крилом.

Гельземіум – тропічна рослина, надає перевагу морським і річковим берегам. Батьківщина рослини – Центральна Америка. Вирощують на Кавказі в просторих світлих оранжереях. Для лікарських цілей збирають і заготовляють тільки потовщені кореневища з паростками і корінням.

Дія гельземіума. Кореневище містить алкалоїди (головний з них – гельсемін, що володіє стріхніноподібною дією). Ця гомеопатична рослина є досить сильною отрутою. Основний вплив на організм людини безпосередньо пов’язаний із загальною паралізацією нервової системи. При прийомі підвищених доз виникає повний параліч всіх рухових нервів. Також спостерігається виключне розслаблення сфінктера, що призводить до нетримання сечі і калових мас, можливе утруднення дихання, а в деяких випадках і зупинка серця, що тягне за собою смерть.

Правильне дозування гельземіума дозволяє ефективно лікувати різні серйозні захворювання очей, в тому числі опущення повік і косоокість. Також можливе зцілення запалень судинної оболонки і сітківки ока. Препарати на основі даної рослини допомагають при головному конгестивному болю, дисменореї, невралгії і сильних маткових кольках в післяпологовий період. При істеричних судомах і серйозних нервових хворобах у людей, які палять, ефективний особливий гомеопатичний засіб, що містить кореневища гельземіума.

У гомеопатичних розведеннях препарати гельземіума надають неоціненну користь для здоров’я людини, показані в разі лихоманки, а також при катаральних формах грипу.

Хімічний склад гельземіума. Активними компонентами гельземіума є алкалоїди, які присутні в концентрації близько 0,5%. Складаються в основному з гельсеміну (високотоксичне з’єднання, що відноситься до стрихніну), гельсеміцину, гельседину тощо. Інші сполуки, знайдені в рослині, включають скополетин (також званий гельсеміновою кислотою), невелику кількість летких олій, жирних кислот і дубильні речовини.

Корінь рослини містить алкалоїди гельземін, гельземіцин, семпервірин, ефірні олії, смоли, дубильні речовини.

Наявність алкалоїдів робить рослину дуже отруйною. Гельземін за дією подібний до стрихніну, але трохи слабший. Летальна доза для людини становить 0,05 мг чистого алкалоїду. Гельземіцин набагато більш токсичний, викликає параліч рухових центрів головного мозку.

У Південно-Східній Азії (Китай, Суматра) є близький вид – Gelsemium elegans. Коріння обох видів гельземіумів використовувалися в Індонезії і Північній Америці як рибна отрута.

Способи застосування гельземіума. В гомеопатії застосування гельземіума вічнозеленого показане при тяжкості в голові, почутті втоми, грипі, мігрені, невралгіях різного генеза, міокардиті, дисменореї (Гомеопатія, повна енциклопедія. С-Птб, 2001. – С. 167-168).

Для приготування настоянки гельземіума необхідно взяти свіжий корінь. Для різних розтирань підійде і суха лікарська суміш, призначена для розведення з водою або спиртом. Достатньо 10 грамів кореневищ і 100 мл спирту, щоб за три тижні приготувати цілющу настоянку (не забудьте процідити). Приймати її слід після проціджування по 5-20 крапель, в залежності від рекомендацій лікаря і форми захворювань. Настоянка гельземіума призначається при головних болях, невралгії, сильному кашлі, зубних болях, безсонні.

Поряд з цим за допомогою настоянки гельземіума можна позбутися алкоголізму, якщо приймати засіб протягом півроку. При неврозах, які викликані дистрофією вегетативної нервової системи, також показані різні настої на основі представленої рослини. Деякі засоби незамінні для лікування поліневриту і при постінфекційному паралічі.

Симптоми отруєння. Оскільки рослина дуже отруйна, слід з особливою увагою ставитися до призначених дозувань. При отруєнні спостерігається паралізація рухових нервів. Розум спочатку ясний, але потім настає легке отупіння, сплутаність думок і емоцій. При більш пізньому виявленні отруєння – розслаблення сфінктерів ануса і сечовипускального каналу. Дихання робиться утрудненим, як ніби м’язи не мають достатньої сили, щоб піднімати грудну клітку. Серцевий м’яз перестає працювати і хворий вмирає.

Отрута діє на центральну нервову систему, особливо на передні стовбури спинного мозку. Діючи на вазомоторні (судинорухові) нерви, відбувається пасивний прилив крові (конгестія венозна і/або артеріальна). Виникають катаральні запалення. Внаслідок парезу (неповного паралічу) очних м’язів – диплопія, а також птоз (опущення верхньої повіки). Все супроводжується дисфагією (розлад акту ковтання), внаслідок паретичного стану гортанних м’язів афонією (втратою голосу) і розлитим почервонінням отруєного. В очних яблуках відчувається біль, причому біль посилюється при русі очима. Тремтіння часто супроводжується великим занепадом сил, розслаблення м’язів з повним або неповним паралічем. Отупіння і апатія. Хворий раптово прокидається в результаті побоювання, що зупиняється серце. По ходу нервів спостерігаються гострі, раптові болі.

Ймовірні жертви отруєння:
– У грудні 2011 року китайський мільярдер Лонг Ліюань помер, поївши рагу з кішки, яке, як передбачається, було отруєно рослиною gelsemium elegans;
– За повідомленнями попереднього слідства сліди gelsemium elegans були виявлені в шлунку російського банкіра Олександра Перепелічного, який раптово помер у Великобританії 10 листопада 2012 року. За повідомленнями британської преси, Перепелічний виступав одним з основних свідків у справі про смерть Сергія Магнітського.

Залишити коментар