Гени неандертальців і ускладнення від COVID-19

Гени неандертальців можуть сприяти збільшенню ризику ускладнень від COVID-19.

Генетик Хьюго Зеберг з Інституту еволюційної антропології Макса Планка в Лейпцигу і Каролінського інституту в Стокгольмі та їх колега Сванте П’ято провели дослідження ділянки ДНК з 3-ї хромосоми людини, яка статистично пов’язана з підвищеним ризиком важкого протікання COVID-19. Ця ділянка містить кілька генетичних варіантів, які майже завжди успадковуються разом, утворюючи блок генів, відомий як гаплотип.

У ДНК неандертальця з печери Віндія (Vindija) в Хорватії, що жив 50 000 років тому, були виявлені 11 генетичних варіантів ризикованих гаплотипів. А у двох неандертальців з гірського Алтаю знайшли три таких варіанти. Всього відкрито 13 подібних комбінацій генів, які підвищують ризики ускладнень при інфікуванні коронавірусом.

Хоча більшість африканців несуть гени неандертальців як пережиток стародавньої спорідненості, успадкування гаплотипів до чутливості до COVID-19 було однорідним. Він не поширився по Східній Азії, але в Південній Азії, зокрема в Бангладеш, близько 63% людей мають принаймні одну копію гаплотипа, зв’язану із захворюванням, а 13% мають дві копії – одну від матері і одну від батька. В їхньому випадку ДНК неандертальця може частково відповідати за зростання смертності від коронавірусної інфекції.

ДНК на COVID-19 в Великобританії показують, що смертність від цієї хвороби серед жителів бангладешського походження вдвічі вище, ніж в середньому по країні.

«Але цей же самий гаплотип в Бангладеш, можливо, дає людям і еволюційну перевагу в боротьбі з іншими патогенами, такими як холера, що дозволило йому широко поширитися, – передбачає Хьюго Зеберг. – А для Східної Азії це могло бути недоліком при зіткненні з іншими хворобами, що привело до зникнення небезпечних генів».

Результати дослідження не означають, що відсутність генів неандертальців в ДНК захистить від захворювання на Ковід-19. Це, найімовірніше, важливий урок з генетичної мінливості. Те що добре і корисно в одному місці, запросто може виявитися в іншому місці і за інших обставин.

Залишити відповідь