Геометрична черепаха

Геометрична черепаха (латинською Psammobates geometricus) – вид з роду Африканських зірчастих черепах родини сухопутних черепах. Є критично зникаючим видом. Геометрична черепаха є однією з рідкісних видів черепах землі. На сьогодні нараховують близько 2000 – 3000 особин, за деякими оцінками до 4000. Загадкове забарвлення та відсутність активності ускладнює створення точної оцінки чисельності популяції.

Геометрична черепаха має дуже міцний чорний карапакс (панцир) з жовтим візерунком, який використовує для захисту від хижаків. Довжина панцира до 15 см (іноді до 24 см), щитки панциру горбкуваті і рельєфні, нагадують неправильні пірамідки. З центру кожної пірамідки на чорному або чорно-коричневому тлі розходяться жовті радіальні лінії, утворюючи складний геометричний рисунок. Лапи, голова і шия темні, з жовтим візерунком. Самиці більші за самців. Стегнових шпор немає.

Розмір панцира новонароджених черепашок – 30 на 40 мм при масі тіла близько 6-8 грамів.

Мешкає на південному заході Африки (крайній південний захід Капської провінції). Ареал розповсюдження витягнутий вузькою смугою по береговій низовині з рослинністю між горами і морем. Розміри ареалу приблизно 160 на 70 км. Більша частина популяції проживає не вище 80 метрів над рівнем моря, але деякі піднімаються до 200-600 м над рівнем моря.

В даний час чисельність виду стабільна, оцінюється в 2000-4000 особин, що утворює 10-15 розрізнених популяцій. Майже 3/4 особин складають популяції, що мешкають в охоронних зонах. Максимальна щільність в середньому – 5 особин на гектар.

На значній частині ареалу вид геометричних черепах зник. Основні причини падіння чисельності – руйнування місць проживання людиною, часті пожежі та інтродукція іноземними рослинами. Вид охороняється законом в приватних і державних заповідниках Капської провінції, загальною площею 2880 гектарів. Одним із способів збереження виду є розведення в штучних умовах. Є випадки успішного розведення в неволі.

Ці барвисті черепахи населяють некультивовані території, вкриті травою і дрібним чагарником. Живуть вони тільки в рівнинному фейнбосі і ренозердальній рослинності, а це означає, що їхнє поселення ізольовано горами, які вони не можуть перетнути.

Дієта геометричної черепахи головним чином складається з листя, геофітів, квітів і пагонів широкого спектра корінних фінбосів і ренозердальних рослинних і трав’яних видів. Деякі з найбільш поширених харчових рослин включають: Crassula ciliata, Oxalis, місцеві види геофітів, такі як Cyanella hyacinthoides, Babiana angustifolia і Lachenalia contaminata; а також різноманітні види трав, такі як Themeda triandra, Briza maxima, Cynodon dactylon, Ehrharta calycina, Pentaschistis curvifolia та Eragrostis curvula. Нездатність мати повний спектр цих та інших специфічних місцевих видів рослин означає, що геометричні черепахи можуть вмерти, якщо їх вивезти з природного середовища або утримувати в неволі. Конкретна дієта, разом з кліматом, вологістю і ґрунтовими відмінностями, є основними причинами, чому вид не виживає за межами свого середовища існування. Тобто геометрична черепаха обмежена південно-західними мисами Alluvial Fynbos і Shale Renosterveld типами рослинності (цей унікальний тип рослинності зустрічається тільки на схилах в Кейптауні, Південна Африка).

Геометрична черепаха споживає не менше 14 видів рослин в якості їжі, яка включає 64% видів Aspalathus, 60% видів Oxalis і 66% видів Berkheya, що зустрічаються на Західному узбережжі. Оскільки діапазон розподілу геометричної черепахи лежить в зоні зимових опадів, щорічні трави, геофіти та інші трав’яні таксони є важливими продуктами харчування під час зими. Протягом літа щорічний зелений раціон зменшується, тому багаторічні трави, чагарники та їхні соковиті компоненти є основним харчовим ресурсом геометричної черепахи. Загалом ці харчові джерела мають високу концентрацію заліза і більш менше навантаження на організм, ніж непродовольчі рослини. Під час їжі черепаха використовує метод захоплення і витягування, який зазвичай використовується у більшості великих травоїдних тварин.

Про репродуктивну поведінку геометричної черепахи відомо мало – вони дуже сором’язливі і шукають притулок, коли помічають спостерігачів. В червні – жовтні, коли самиця готова відкласти яйця, вона викопує ямку в землі і покриває її травою або іншою рослинністю. Самиця відкладає 2-4 яйця розміром 30×26 мм. Інкубаційний період при температурі 26-28° C триває 150–210 днів. За сезон буває 2—3 кладки. Маленькі черепашки народжуються 30—40 мм завдовжки і 6-8 грамів вагою.

Тривалість життя геометричної черепахи — до 30 років. Цей вид є одним із зникаючих видів земних черепах у світі, внесений у Червоний список, якому загрожує зникнення. На додаток до Червоного списку геометричну черепаху тепер захищено Міжнародним правом і внесено в Додаток I CITES, що забороняє міжнародну торгівлю цими видами.

Залишити відповідь