Гігантська тридакна

Гігантська тридакна (Tridacna gigas) – двостулковий молюск родини Cardiidae (серцевидкові), досягає довжини до 2 метрів і має вагу понад 250 кг (іноді до 400 кг). Рекордсменом за вагою серед гігантських тридакн є екземпляр, знайдений на узбережжі о. Ісігакі (Японія) в 1956 році. Вага раковини японської тридакни при довжині в 115 см становила майже 340 кілограмів.

Поширені тридакни переважно в теплих тропічних водах на глибині до 20 м. У дикій природі цей молюск може жити понад 100 років (іноді до 250). Зустрічається молюск в Індійському і Тихому океані. Але за останні 2 століття його чисельність сильно скоротилася. Ще в наукових доповідях 1825 року говорилося про те, що популяція цих молюсків катастрофічно мала.

В наші часи тридакну гігантську або велетенську внесено до Книги Рекордів Гіннеса як найбільшого представника двостулкових молюсків.

Гігантська тридакна
Фото гігантської тридакни

В тканинах тридакни мешкають зооксантелли (одноклітинні симбіотичні водорості не більше 5 мкм), які живуть за рахунок фотосинтезу. Молюск перетравлює частину водоростей прямо в тканинах (кишечник тридакни недорозвинений).

Мантія гігантської тридакни може бути найрізноманітніших кольорів (коричневою, зеленою, бірюзовою, синьою, блакитною, жовтою і т.д.). Всі ці кольори створюють всі ті ж одноклітинні водорості (зооксантелли), що мешкають в мантії молюска.

Раковини ж в більшості випадків не відрізняються різноманіттям барв – практично всі вони покриті товстим шаром дрібних водоростей і частинками ґрунту. Краї мантії постійно виступають зі стулок раковини, забезпечені оптичною системою – невеликими світлозаломлювальними конусами, зануреними вузьким кінцем глибоко в тіло молюска, складеними з прозорих клітин, які проводять світло для водоростей-симбіонтів в глибину тканин.

Гігантська тридакна
Тридакна велетенська

Тридакни на ґрунті лежать черевною стороною вгору, а не спинною, як більшість двостулкових, що в результаті призвело до іншого розташування внутрішніх органів гігантського молюска. Іноді  можна бачити, що тридакни розташовуються практично вертикально, стулкою наверх. Якщо у інших бісуси (міцні білкові нитки, що виділяються молюском для прикріплення до твердих поверхонь) розташовані у черевній стінці, то у тридакни цей орган перекинувся на 180 ° і знаходиться біля спинної частини .

З давніх-давен раковини тридакни велетенської використовувалися місцевими жителями в якості будівельного матеріалу, з них виготовляли різні вироби і навіть гроші. Молюсків тридакн виловлювали заради їхнього м’яса – у деяких країнах страви з гігантського молюска вважаються делікатесом. Особливо популярні вони в Японії, Франції та на островах Тихого океану.

На чорному ринку на раковини тридакни гігантської великий попит – їх продають в якості прикрас інтер’єру, іноді знаходять в них перлини (є відомості про 23-сантиметрову перлину, вагою близько 7 кілограмів).

Гігантська тридакна
Перлина Лао-цзи

Останнім часом раковини гігантського молюска найчастіше виловлюються на продаж для туристів, в результаті чого популяція цих істот стрімко скорочується. Шанси залишитися в живих є тільки у тих, хто живе на глибині. Ще один спосіб підтримки чисельності тридакн – розведення цих двостулкових молюсків в штучних водоймах.

Тридакна дуже швидко зростає. Вчені припускають, що такий високий темп зростання пов’язаний зі здатністю молюска обробляти рослини і перетворювати їх в своє тіло. Живучи на кораловому рифі гігантська тридакна для підтримки зростання не відчуває проблем з пошуком нового матеріалу.

Гігантська тридакна
Тридакна велетенська, сифон молюска

Ці гігантські молюски – гермафродити, але можуть розмножуватися і за допомогою перехресного запліднення, тому, чим вище популяція, тим більше шансів на появу в майбутньому численного потомства. Після запліднення з яєць утворюються найдрібніші планктонні личинки – велігери, які разом з планктоном протягом 1-2 тижнів парять в товщі води. У міру дорослішання вони осідають на дно і, знайшовши підходящий субстрат, молоді тридакни прикріплюються до нього за допомогою бісусних ниток. З віком ці нитки відмирають, і вже дорослі екземпляри тридакни велетенської просто лежать на дні, утримувані власною вагою.

Раковина молюска розростається до такого розміру, що стулки тридакни перестають повністю закриватися. Навіть якщо молюск щільно стискає стулки, то все одно видно його потужна коричнево-жовта мантія. На тілі гігантської тридакни знаходять притулок колонії найпростіших одноклітинних водоростей, які в процесі своєї життєдіяльності підживлюють молюска.

Гігантська тридакна
Тридакна велетенська, мантія молюска

Коли в тридакнах знаходять найбільші перлини (наприклад, перлина Лао-цзи), для збільшення вартості придумують легенду про нібито загиблого або затиснутого стулками черепашки пірнальника. Величезні розміри тридакни стали об’єктом морських легенд. Слимака називали молюском-вбивцею і молюском-людожером. Авторитетні наукові видання приводили нібито достовірні факти поїдання людей молюском. Військово-морські сили США навіть опублікували інструкцію для підводних нирців, в якій викладені принципи поведінки людини, яка потрапила всередину раковини: щоб звільнитися з обіймів молюска, потрібно було розрізати спеціальний м’яз, що відповідає за рух стулок, про що ВМС докладно і на картинках пояснювали.

Гігантська тридакна
Тридакна велетенська, комуфляж молюска
Гігантська тридакна
Тридакна велетенська біля Манатуту, Східний Тимор
Гігантська тридакна
Слимак Гігантська тридакна
Гігантська тридакна
Молюск Тридакна велетенська
Гігантська тридакна
Зелено-синя тридакна
Гігантська тридакна
Гігантський молюск Тридакна
Гігантська тридакна
Гігантський молюск (Манатуто, Східний Тимор)
Гігантська тридакна
Гігантська тридакна (понад 1 метр у довжину)

Залишити відповідь