Гірчак зміїний

Гірчак зміїний
Гірчак зміїний, зарості рослини

Хімічний склад гірчака зміїного,
Дія гірчака зміїного,
Способи застосування гірчака зміїного.

Гірчак зміїний (Polygonum bistorta L.) – багаторічна трав’яниста рослина з товстим змієподібно-зігнутим темно-бурим, всередині буро-рожевим кореневищем і численними тонкими корінцями, що відходять від нього. Належить до родини Polygonaceae (гречкові).

Народні назви: горець зміїний, горлець, гречишник зміїний, змійовик, ракові шийки.

Гірчак зміїний
Гірчак зміїний, склад рослини

Стебла гірчака зміїного поодинокі або численні, вузлуваті, заввишки до 100 см, з сухими розтрубами, які охоплюють нижню частину міжвузля стебла.

Листя чергові, довгасті, знизу сизі, опушені, зверху голі або злегка опушені.

Квітки дрібні, блідо-рожеві, з простою оцвітиною з 5 листочків, зібрані в щільне колосоподібне суцвіття.

Плід – тригранний блискучий коричневий горішок. Медонос. Цвіте в травні-червні, плоди дозрівають в червні-липні.

Росте гірчак зміїний на заплавних луках, трав’янистих болотах, заболочених берегах водойм, на узліссях і галявинах розріджених лісів, серед чагарників, на сирих ділянках мохової і чагарникової тундри, на субальпійських і альпійських луках і в гірській тундрі. Поширений повсюдно.

Для лікування використовують кореневища гірчака зміїного. Заготовляють їх восени (вересень-жовтень) і навесні (квітень).

Викопані кореневища відокремлюють від дрібних коренів, надземної частини рослини, миють холодною водою і сушать на свіжому повітрі, в приміщеннях з хорошою вентиляцією, на горищах під залізним дахом, розклавши тонким шаром на папері або тканині, або в сушарках при температурі 50-60 °C. Вихід сухої сировини 25%.

Готову сировину гірчака зміїного пакують у тюки по 100 кг і зберігають в сухих добре провітрюваних приміщеннях. Термін зберігання до 6 років.

Хімічний склад гірчака зміїного. Кореневища гірчака зміїного містять близько 25% дубильних речовин пірогалової групи, галову, елагову, аскорбінову кислоти, глюкозу, катехін, флавоноїди, крохмаль, оксиметилантрахінони, барвники.

Дія гірчака зміїного. Препарати кореневища гірчака зміїного володіють сильною терпкою, кровоспинною, протизапальною, протимікробною і ранозагоювальною властивостями.

У медицині кореневища гірчака зміїного застосовують як терпкий і протизапальний засіб у вигляді відвару або екстракту при колітах, ентеритах, шлунково-кишкових і маткових кровотечах.

Зовнішньо використовують для полоскання порожнини рота при стоматитах, гінгівітах, для лікування кровоточивих ран або виразок у вигляді примочок.

У народній медицині настій і відвар кореневищ гірчака зміїного приймають всередину при проносах, виразках шлунка і дванадцятипалої кишки, гострих запаленнях кишечника, шлунково-кишкових і маткових кровотечах, захворюваннях сечового міхура, каменях сечового і жовчного міхурів, при фурункульозі.

Гірчак зміїний
Гірчак зміїний, квітка рослини

Способи застосування гірчака зміїного:

– при проносах, гастриті, захворюваннях кишечника, а також для полоскання ротової порожнини при гінгівітах, стоматитах вживати по 1-2 столових ложки 3 рази на день до їжі відвар (1 столову ложку подрібненого кореневища гірчака зміїного залити 1 склянкою води, кип’ятити 20 хвилин, настоювати 30 хвилин, процідити);

– для змазування ясен і при маткових і інших внутрішніх кровотечах приймають по 20-30 крапель 2-3 рази на день до їжі екстракт рідкий (подрібнене кореневище гірчака зміїного заливають 70%-м спиртом у співвідношенні 1: 1, настоюють до отримання прозорої рідини червоно-бурого кольору, гіркої на смак, сильно в’язкої);

– при проносах і дизентерії приймають порошок сухого подрібненого кореневища гірчака зміїного по 0,5-1 г 3-4 рази на день;

– для ротової порожнини застосовують полоскання: на ½ склянки теплої води 20 крапель суміші з 10 крапель настоянки гірчака зміїного і 10 крапель настоянки йоду.

Залишити коментар