Категорії
Різне

ГМО-грибок вбив 99% малярійних комарів

Малярію вважають вкрай небезпечним захворюванням, що поширюється через укуси комарів – щорічно від нього гине близько 400 000 людей. Щоб зменшити популяцію малярійних комарів, використовували інсектициди, але згодом комахи навчились виробляти до них імунітет. Перебуваючи в пошуках альтернативного методу знищення заразних кровососів, вчені з Університету Меріленда виявили, що ці комахи гинуть від спор грибків з вбудованими в них генами австралійського отруйного павука.

Підданий генетичній модифікації грибок Metarhizium pingshaensei вже давно був відомий як природний вбивця малярійних комарів. Дослідники виявили, що токсинів, що містяться в спорах цього виду грибків, для повного вбивства комах іноді не вистачає. Тому вчені вирішили вбудувати в гени грибків Metarhizium pingshaensei гени отруйного австралійського павука. Щоб перевірити ефективність генетично модифікованих спор, автори роботи для проведення масштабного експерименту побудували три ізольованих споруди.

ГМО-грибок вбив 99% малярійних комарів
Новий метод винищення малярійних комарів

Експериментальний майданчик отримав назву «MosquitoSphere». В кожній з трьох споруд були створені різні умови. У першій кімнаті вчені повісили полотно з модифікованими спорами грибів, в другій – полотно зі звичайними зразками спор грибів. У третьому спорудженні ніяких спір не було, і комарам, в принципі, нічого не загрожувало.

Всередині споруд також були посаджені рослини і споруджені водойми для харчування комарів – в кожну ізольовану область випустили по 1000 дорослих самців і 500 самиць малярійних комарів. Через 45 днів дослідники порахували кількість загиблих комах.

Як і припускали, в спорудженні з генно-модифікованими спорами грибків на 45-й день залишилося тільки 13 дорослих комарів, чого для їх розмноження явно не вистачає. У другій кімнаті зі звичайними спорами вижило 455 комарів, а в третій число комах скоротилося з 1500 особин до 1396.

У нового методу знищення небезпечних комарів є ще один величезний плюс – його токсини не діють на нешкідливих комах на зразок бджіл. За словами співавтора дослідження Реймонда Сент-Леже, коли спори грибків знаходяться на комарі, вони проникають в його кутикулу і потрапляють всередину комахи. На інших комах вони так не діють.

Дослідники за допомогою цього методу планують скоротити популяцію малярійних комарів, чим планують зупинити поширення хвороби.

Залишити відповідь