Категорії
Дикорослі Лікарські рослини Природа

Головатень

Хімічний склад головатню,
Дія головатеню,
Способи застосування головатеню.

Головатень звичайний і Головатень круглоголовий – трав’янисті рослини родини Asteraceae (Compositae) – айстрові (складноцвіті).

Головатень звичайний (Echinops ritro L.) – багаторічна трав’яниста рослина з товстим стрижневим коренем.
Народні назви: осот чорний, осока чорна.

Головатень звичайний
Головатень звичайний, склад рослини

Стебла головатеню звичайного прямі, численні, рідше поодинокі, висотою 20-70 см, у верхній частині гіллясті, з білоповстистим опушенням.

Листя головатеню чергове, глибоко перисто-розсічене на колючезубчаті частки, зверху темно-зелене, знизу з білоповстистим густим опушенням. Прикореневі листки черешкові, решта – сидячі.

Квітки рослини зібрані в кулясту головку синього кольору діаметром 3-5 см. Плід головатеню звичайного – довгаста сім’янка з чашоподібним чубчиком з плівчастих дрібноповійчастих щетинок. Нектаронос.

Цвіте головатень звичайний в червні – серпні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Зростає головатень в степовій і лісостеповій зонах, в світлохвойних лісах, по гірських схилах, в заростях чагарників. Поширений в середній і південній смузі європейської частини материка, в Середній Азії.

Головатень круглоголовий (Echinops sphaerocephalus L.) – багаторічна трав’яниста рослина висотою до 2 м з великим ареалом розповсюдження.

Відносно головатеню звичайного, головатень круглоголовий дає більш великі врожаї, тому введений в лікарську культуру і є єдиним джерелом ехінопсину (отруйний алкалоїд хінолінового ряду – C10H9NO).

Для лікування використовують плоди (сім’янки) головатеню. Заготовляють їх у фазі воскової або повної стиглості головатеню звичайного.

Зривають плоди головатеню вручну в рукавицях, і сушать на горищах або в сушарках при температурі 60-80 °C, потім протирають на конюшино тертці і відсівають чисті насіння.

Під час цієї роботи потрібно ретельно захищатися від пекучого пилку головатеню: працювати в респіраторі, одягати комбінезон, покривати голову.

Відсіяні плоди головатеню пакують у мішки по 30 кг і зберігають в сухих, добре провітрюваних приміщеннях на стелажах в групі сильнодіючої сировини. Термін зберігання 1 рік.

Хімічний склад головатеню. Сім’янки головатеню містять до 2% алкалоїду ехінопсину, який в меншій кількості є і в інших частинах рослини, а також жирну олію (до 28%), аскорбінову кислоту.

Головатень звичайний
Головатень, квітка рослини

Дія головатеню. Ехінопсин з головатеню збуджує центральну нервову систему, схожу за дією зі стрихнином і бруцином.

Головатень підвищує рефлекторну збудливість спинного мозку, тонізує скелетну мускулатуру, надає загальну тонізуючу дію на організм людини, знімає втому. У малих дозах підвищує, а в великих знижує артеріальний тиск.

У медицині ехінопсина нітрат застосовують при ураженнях периферичної та центральної нервової системи: паралічах, парезах, плекситах, радикулітах, м’язовій атрофії, міопатії, при астенічному стані, гіпотонії, атеросклерозі, як кардіотонічний засіб.

У хворих на попереково-крижовий радикуліт з ураженням перонеального нерва, що супроводжується звисанням стопи, під впливом лікування ехінопсином функція нерва відновлювалася протягом 3-4 тижнів.

Хороші результати лікування ехінопсином відзначені у хворих з паралічем лицьового нерва, особливо в ранніх стадіях захворювання.

При захворюванні 10-20 днів ефект лікування ехінопсином спостерігався на кінці першого тижня, коли з’являвся рух в області іннервації нижньої і верхньої гілок лицьового нерва. На 10-12-й день лікування хворі могли вже супити брови і заплющувати очі. До 18-20-го дня функції лицьового нерва повністю відновлювалися. При захворюваннях дворічної давності ефекту від ехінопсину не відзначалося.

Лікування проводиться під наглядом лікаря!

Способи застосування головатеню:

– при млявих паралічах розчин ехінопсину нітрату 1% -й у флаконах по 20 мл для застосування всередину (А): приймають по 10-20 крапель 2 рази на день за 15-20 хвилин до їжі, курс лікування 20-30 днів;

– розчин Echinopsini nitratis 0,4% – 1,0 в ампулах: вводять по 1 мл розчину під шкіру 1-2 рази на день при невриті лицьового нерва.

Залишити відповідь