Категорії
Міста, країни, люди

Гора Кіліманджаро

На північному сході Танзанії серед пустельної рівнини знаходиться найвища точка Африки – сплячий вулкан Кіліманджаро (5 895 м). Він височить над плоскогір’ям Масаї, що лежить на висоті 900 м над рівнем моря.

Вершина Кіліманджаро вкрита снігом, який виблискує на африканському сонці. Можливо, саме через цей сніг вулкан отримав назву Кіліманджаро, з мови суахілі «гора, що сяє». Місцеві племена, які ніколи не бачили снігу, були впевнені, що вулкан вкрито сріблом. Але перевіряти своє припущення вони не наважувалися, оскільки з вулканом пов’язано багато легенд, які розповідають про злих духів, що живуть на верхівці Кіліманджаро і охороняють його скарби. Коли через деякий час місцевий вождь відправив найвідважніших підкорити загадкову вершину, по прибуттю вони взялися досліджувати «срібло», яке на їх подив моментально тануло в руках. Відчувши холод, аборигени дали гігантському вулкану ще одну назву – «Обитель бога холоду».

Гора Кіліманджаро
Кіліманджаро в променях сонця
Гора Кіліманджаро
Фото гори Кіліманджаро

До сьогодні місцеві жителі вірять, що вершину Кіліманджаро населяють боги, а яри і печери гори обжиті гномами-пігмеями, які займаються полюванням і збиранням. Погодні умови, згідно з місцевим віруванням, пов’язані з настроєм злих духів, які мешкають на горі.

Чарівність снігової вершини Кіліманджаро серед танзанійських і кенійських саван видно за багато кілометрів. Обриси її представляють собою схили, що піднімаються до довгастої, плоскої вершини, яка в дійсності є двокілометровою кальдерою.

Гора Кіліманджаро
Сніг на вершині Кіліманджаро

Здалеку у дуже спекотні дні можна спостерігати, як на тлі савани створюються враження, що вкрита снігом вершина витає в повітрі, через практично невиразну основу гори. А хмари, які часто пролітають нижче снігової вершини, підсилюють цей ефект.

Гора Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро в тумані

Перші згадки про величезні засніжені гори припадають на II століття н. е. Вони були нанесені на географічну карту Птолемея. Але офіційною датою відкриття Кіліманджаро вважається 11 травня 1848 р., коли вона постала перед поглядом німецького пастора Іоханеса Ребмана. З 1861-го почали відбуватися спроби підкорення вершини: у тому ж році була підкорена висота 2500 м, у 1862 р. – 4200 м, а в 1883,1884 і 1887 роках була досягнута вершина на висоті 5270 метрiв. Всі ці сходження здійснював угорський граф Самуель Телекі. В жовтні 1889 р. німецькому мандрівникові Гансу Мейеру в компанії з австралійським альпіністом Людвігом Пуртшеллером вдалося досягти вершини Кіліманджаро.

Гора Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро. Танзанія. Африка

Отже, Кіліманджаро – це сплячий стратовулкан, майже конічної форми, складається з багатьох шарів тефри, затверділої лави і вулканічного попелу. Включає в себе три основні вершини, які також є сплячими вулканами: вулкан Шира (3962 м), розташований на заході, вулкан Мавензі (5149 м) – на сході, а в центральній частині знаходиться наймолодший вулкан – Кібо (5895 м), який вкривають множинні каскади крижаних терас. На краю кратера Кібо – Пік Ухуру, який є найвищою точкою Кіліманджаро і всієї Африки.

Гора Кіліманджаро
Вигляд на Кіліманджаро згори
Гора Кіліманджаро
Вулкан Кібо
Гора Кіліманджаро
Танення льодовиків на Кіліманджаро

Задокументованих вивержень у Кіліманджаро немає. Згідно з місцевими переказами, остання вулканічна активність спостерігалася приблизно 150 000-200 000 років тому. В результаті досліджень, проведених в 2003 р., вчені виявили наявність лави в 400 метрах під кратером найвищої вершини Кіліманджаро-Кібо. Ніяких негативних прогнозів щодо вулканічної активності поки що не робиться, хоча на вершині вулкана регулярно відбуваються викиди газу. У минулому на Кібо відбувалося кілька обвалів і зсувів, в результаті яких утворилася область, відома як «західний пролом».

Знамениті кіліманджарські льодовики стрімко тануть. Вчені пояснюють дане явище аж ніяк не з глобальним потеплінням, а з падаючим рівнем щоденних опадів, які необхідні для відновлення льодовикової маси. Деякі дослідники вважають, що Кіліманджаро прокидається, результатом чого є його нагрівання і, як наслідок, танення криги. Побоювання викликає і той факт, що за останні 100 років кількість снігу, що вкриває Кіліманджаро, зменшилася більш ніж на 80%. У 2005 році вперше за 11 тисяч років відбулося практично повне їх танення. При нинішніх темпах повне зникнення снігів Кіліманджаро імовірно відбудеться в період між 2022 – 2033 роками.

Танення льодовиків на Кіліманджаро.

Гора Кіліманджаро
Льодовик в 2007 р. Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Кіліманджаро згори, 2012 р.
Гора Кіліманджаро
Кіліманджаро, Африка

Площа, яку займає вулкан, становить 64 км в ширину і 97 км в довжину. Такі величезні розміри дозволяють Кіліманджаро формувати власний клімат. На висоті близько 4000 м над рівнем моря можна зустріти народжені в льодовиках численні невеличкі струмки і ріки, які несуть цілющу вологу до пасовищ.

Світ флори і фауни в районі Кіліманджаро надзвичайно багатий і різноманітний. У нижній частині гори, на висоті до 1000 метрів, розкинулася савана, населена мавпами, леопардами, сервалами і медоїдами. Цікаво, що на нижніх схилах гори ростуть кавові плантації і бананові гаї, зустрічаються посіви кукурудзи. На висоті 1800 метрів починається володіння вологих екваторіальних лісів.

Територія на висоті 2800-4000 метрів, охоплена гірськими болотами і луками, посипаними барвистими квітами. Тут можна зустріти таких тварин як жирафи, слони, леви, а також деяких гризунів.

Починаючи з позначки 4400 метрів, ближче до вершини, починається царство гірської пустелі, де виживають лише високогірні лишайники і мохи. Вище – світ холодних снігів, в якому можна побачити тільки холодний камінь і лід. На нижніх схилах Кіліманджаро проживають горяни чага, які займаються, як і їхні давні предки, землеробством. Саме вони вирощують в тутешньому кліматі кавові і бананові плантації.

Гора Кіліманджаро
Екваторіальний ліс поблизу Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Квіти Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Слони біля Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Сім’я жерафів. Гора Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Пейзажі Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Високогірні лишайники і мохи, Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Світ холодних снігів Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
На вершині гори Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Льодовик Кіліманджаро на висоті 5800 м

Територія Кіліманджаро носить статус Національного парку, який в 1987 р. був внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Сходження на вершину Кіліманджаро вже багато років користується особливою популярністю серед любителів активного відпочинку. Сьогодні існує кілька туристичних маршрутів. Найпопулярніший серед них – Марангу або маршрут «Кока – коли», який туристи долають за 5-6 днів. Істотно спрощує завдання наявність гірських притулків, що знімають необхідність розкидати намети. Маршрут Мачаме або «Віскі» – найкрасивіший маршрут, тривалість якого трохи більше попереднього – 6-7 днів. Північний схил гори має всього одну стежку – Ронгаї. В середньому вона долається туристами за 5-6 днів. Найдовший західний маршрут лежить через плато Шира (5-6 днів). Маршрут Умбве відносять до найважчих – він пролягає через густі джунглі, що вимагає певної фізичної підготовки. Під час підкорення Кіліманджаро багатьом туристам необхідна адаптація, щоб звикнути до гірського клімату і уникнути гірської хвороби.

Серед підкорювачів вершини Кіліманджаро є свої рекордсмени. У 2001 році італієць на ім’я Бруно Брунод подолав маршрут Марангу всього за п’ять з половиною годин. У 2004 році Симон Мтуї, уродженець Танзанії, всього за 8 годин і 27 хвилин піднявся по складній стежці Умбве і спустився до проходу Мвека. На цьому танзанієць не зупинився і через два роки пройшов шлях по стежці Умбве туди і назад за 9 годин 19 хвилин. Перший жіночий рекорд належить англійці Ребеці Рис-Еванс, її результат сходження на пік Кіліманджаро становить 13 годин 16 хвилин. Наймолодшим підкорювачем величезного вулкана є американець Кітс Бойд, який підкорив вершину в віці семи років.

Гора Кіліманджаро
На вершині Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Сніг на Кіліманджаро, Африка

Величний вулкан Кіліманджаро був музою для багатьох творчих особистостей. Про нього писали книги, знімали фільми, йому присвячували пісні. В рядах найзнаменитіших літературних творів, в яких згадується африканський велетень, знаходиться розповідь Ернеста Хемінгуея «Сніги Кіліманджаро» (1936 г.), розповідь Рея Бредбері під назвою «Машина до Кіліманджаро» (1965 р.), а також роман Ольги Ларионової «Леопард з вершини Кіліманджаро» (1965 р.).

За книгою «Сніги Кіліманджаро» в 1952 році Генрі Кінгом був знятий однойменний фільм. Знаменитий вулкан можна побачити в фантастичному фільмі «День незалежності» (1996 р.) і в кінокартині «Лара Крофт: Розкрадачка гробниць. Колиска життя» (2003 р.).

Гора Кіліманджаро
Вершина гори Кіліманджаро

Щоб дістатися до гори Кіліманджаро спочатку необхідно потрапити в найбільше місто Танзанії – Дар-ес-Салама. Наступна ціль – місто Моши, розташоване біля самого підніжжя вулкана. Відстань від Дар-ес-Салама до Моши становить 560-600 км, подолати яку найкраще на автобусі, який вирушає рано вранці, щоб до ночі добратися до кінцевого пункту. У містечку є багато затишних готелів, що передають весь місцевий колорит. Потрапити на гору можна тільки зі спеціальним дозволом, який допоможе оформити будь-яка з турфірм. До Моши також можна дістатися зі столиці Кенії – Найробі, яка знаходиться на відстані 290 км.

Гора Кіліманджаро
Сніг на Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро
Гора Кіліманджаро. Африка

Залишити відповідь