Гормони і руйнування зубів

Гормони і руйнування зубів
Зуб переважно складається з дентину з порожниною, зовні покритого емаллю. Зуб займає певне положення в зубному ряду, побудований зі спеціальних тканин, має власний нервовий апарат, кровоносні і лімфатичні судини. Усередині зуба знаходиться пухка сполучна тканина, пронизана нервами і кровоносними судинами (пульпа).

В результаті досліджень доктора Стайнмана з’ясувалося, що процес руйнування зубів запускається залозами. Тобто коли порушується рівновага в роботі ендокринних залоз (які виробляють гормони), у людини розвивається карієс або захворювання ясен. Тому, дбаючи про здоров’я своїх залоз, можна зберегти свої зуби здоровими.

Про гіпофіз – мозковий придаток у формі округлого утворення, масою всього 0,5 – 0,6 г, розташований в гіпофізарній ямці турецького сідла клиноподібної кістки черепа, виробляє гормони, що впливають на зростання, обмін речовин і репродуктивну функцію. Гіпофіз, передня і задня частина якого виробляє певні гормони, є центральним органом ендокринної системи, тісно пов’язаний і взаємодіє з гіпоталамусом.

Одна з функцій задньої частки гіпофізу разом з підшлунковою залозою полягає в регулюванні рівня цукру в крові. Хронічно підвищений рівень цукру в крові нерідко призводить до руйнування зубів або захворювань ясен. Якщо задня частка гіпофіза не може належним чином регулювати цукор в крові, це може привести до біохімічного дисбалансу, в результаті якого кістки будуть втрачати фосфор. Білий рафінований цукор є основною причиною, що призводить до недостатності задньої частки гіпофіза.

Гіперактивність в передній частці гіпофіза, одна з функцій якої полягає у виробленні гормонів росту, може бути причиною захворювання ясен. Діяльність цієї частки гіпофіза регулюється тестостероном або естрогеном. Тому недостатнє вироблення гормону росту тісно пов’язане із захворюваннями ясен.

Зменшення споживання цукру, включаючи натуральні цукри, може поступово відновити здоров’я задньої частки гіпофіза.

Щитоподібна залоза (латинською glandula thyroidea, що буквально – залоза у формі щита тіреоса) – розташована попереду трахеї непарна залежна від гіпофізу залоза ендокринної системи, складається з перешийка та рудиментарної пірамідної частки, зберігає йод і виробляє йодтироніни, які приймають участь в регуляції обміну речовин і утворенні окремих клітин, забезпечує кальцієвий гомеостаз крові.

Діяльність щитоподібної залози регулюється передньою долею гіпофіза. Часто взаємозв’язок щитоподібної залози і гіпофіза ігнорується, через що лікування проблем щитоподібної залози виявляється неефективним. Неправильна робота щитоподібної залози також може привести до руйнування зубів і розвитку захворювань ясен, тому що ця залоза бере участь в регулюванні рівня кальцію в крові. Для нормалізації функцій щитоподібної залози необхідно обов’язково звернути увагу на роботу передньої долі гіпофіза. У людей, що приймають ліки, які впливають на щитоподібну залозу, можуть виникнути значні проблеми зі здоров’ям зубів.

Статеві залози (гонади) у жінок представлені яєчниками, у чоловіків – це сім’яники, тобто яєчка. Статеві залози є місцем утворення специфічних статевих клітин (яйцеклітин у жінок і сперматозоїдів у чоловіків) з внутрішньосекреторною функцією по виділенню в кров статевих гормонів: чоловічих андрогенів і жіночих естрогенів. В чоловічих і жіночих статевих залозах утворюються обидва типи цих гормонів, але не в однакових кількостях.

Тестостерон – основний андроген, синтезується у чоловіків з холестерину клітинами Лейдіга сім’яників, у жінок яєчниками і у чоловіків і жінок корою наднирників. Тестостерон стимулює розвиток чоловічих статевих органів та вторинних статевих ознак, грає важливу роль у виробництві сперматозоїдів, впливає на розвиток кісткової і м’язової тканин. В жіночому організмі виконує функцію розподілу жирової тканини, регулює статевий потяг, відповідає за дозрівання фолікула під час овуляції. В крові тестостерон циркулює в неактивній формі у комплексі з β-глобуліном.

Естроген – підклас стероїдних жіночих статевих гормонів, що виробляються, в основному, фолікулярним апаратом яєчників у жінок. Також виробляються яєчками у чоловіків, корою наднирників та іншими у обох статей позагонадними тканинами (включаючи кістки, мозок, жирову тканину, шкіру і волосяні фолікули).

Надлишок тестостерону може призвести до запалення ясен і підвищення рівня кальцію в крові. Запалення ясен також може бути пов’язаним з надлишком естрогену.

Лікарські препарати, гормональні контрацептиви та інші токсичні речовини можуть серйозно вплинути на одну або кілька залоз, погіршуючи при цьому і стан зубів. Правильна робота цих важливих залоз забезпечить підтримку роботи привушних слинних залоз і, таким чином, це сприятиме ремінералізації зубів. Якщо ви відчуваєте, що ваші залози працюють не дуже злагоджено або ви приймаєте ліки, що впливають на їхні функції, то крім правильного харчування вам потрібно буде пройти додаткове лікування. Використання лікарських трав і біологічно активних добавок для підтримки функції залоз, а також традиційні методи Аюрведи, тибетської і китайської медицини, включаючи акупунктуру, під керівництвом хорошого фахівця можуть допомогти зміцнити залози і налагодити їхню роботу.

Холестерин – природний поліциклічний ліпофільний спирт в клітинних мембранах тварин і людини, розчиняється в жирах і органічних розчинниках, у воді не розчиняється. Холестерин легко синтезується в організмі з жирів, глюкози, амінокислот. За добу утворюється до 2,5 г холестерину, з їжею надходить близько 0,5 г.

Холестерин забезпечує стійкість клітинних мембран в широкому інтервалі температур, є важливим компонентом для вироблення гормонів для вироблення вітаміну D, стероїдних гормонів (включаючи кортизол, альдостерон, статеві гормони: естроген, прогестерон, тестостерон), жовчних кислот. Необхідний для правильного функціонування гормонів. Наш організм виробляє в три-чотири рази більше холестерину, ніж ми споживаємо з їжею. Холестерин, який міститься в корисних для здоров’я жирах, не є небезпечним, і міф про залежність частоти серцевих хвороб від рівня холестерину в крові значно перебільшено.