Категорії
Лікарські рослини Плодові та ягідні Природа Рослини

Гранатник звичайний

Хімічний склад гранатника звичайного,
Дія гранатника звичайного,
Способи застосування гранатника звичайного.

Гранатник звичайний (Punica granatum L.) – рослина родини Punicaceae (гранатові).

Гранатник звичайний – чагарник або невелике красиве дерево висотою 1,5-10 метрів, з могутньою довголітньою кореневою системою і нерівним стовбуром з невеликими шипами. Гілки гладкі, молоді – зелені, середні – червонуваті, старі – коричнево-сірі.

Гранатник звичайний
Гранатник звичайний, склад рослини

Листя гранатника звичайного супротивне, ланцетоподібне, гладке, блискуче. Квітки яскраво-червоні або пурпурові, поодинокі або по 2-3 на гілці. Плоди схожі на ягоди, але розмірами з яблуко, з твердою шкіркою різного забарвлення – від лимонно-оливкового до темно-пурпурового. В середині плоду 6-12 гнізд для насіння. Кількість насіння коливається від 400 до 700. Смак плодів приємний, кисло-солодкий. Цвіте гранатник звичайний в червні – липні, плоди дозрівають пізно восени. Культивується в садах і парках.

Поширений гранатник звичайний в дикому вигляді на сухих кам’янистих схилах передгір’я Кавказу, в Середній Азії. Як культурна рослина вирощується в Молдові, Криму, Середній Азії, на Кавказі. Батьківщина рослини – Північна Африка.

Гранатник звичайний
Гранатник звичайний, насіння рослини

Для лікування використовують плоди зі шкіркою, квітки, сік насіння, кору коренів, гілок і стовбурів. Заготовляють кору стовбурів, гілок і коренів ранньою весною в період сокоруху і сушать в тіні на свіжому повітрі, розклавши тонким шаром. Квітки збирають в період цвітіння рослини, сушать і зберігають звичайним способом. Плоди зривають в період дозрівання і зовнішню м’якоть насіння вживають в їжу в свіжому вигляді, а шкірку плодів сушать і зберігають. З насіння отримують гранатовий сік, що володіє цінними лікувальними властивостями.

Гранатник звичайний
Гранатник звичайний, квітуча гілка рослини

Хімічний склад гранатника звичайного. Плоди гранатника містять цукри, антоціани, органічні кислоти (лимонну, яблучну, щавлеву), азотисті і екстрактивні речовини, рослинні олії, фітонциди, вітамін C, танін; кора і коріння – алкалоїди пельтерин, ізопельтерин та інші речовини, що володіють сильною протигельмінтною дією. Шкірка плодів, кора і коріння багаті дубильними речовинами.

Гранатник звичайний
Гранатник звичайний, квітка рослини

Дія гранатника звичайного. Сік насіння збуджує апетит, регулює діяльність шлунку, є хорошим антицинготним засобом і має сечогінну, жовчогінну, знеболювальну, хорошу протизапальну і антисептичну дію, виводить радіонукліди з організму. Квітки мають в’язку і протизапальну властивості. Шкірка плодів гранатника закріплює і має в’яжучу дію, кора коренів і гілок – сильний паралітичний засіб від стрічкових глистів.

У медицині відвар кори гілок, стовбурів, коріння гранатника використовують для вигнання стрічкових черв’яків, а соком рослини лікують опіки і рани.

У народній медицині гранатник як лікарська рослина і його протиглистні властивості відомі з глибокої давнини. Сік насіння і саме насіння застосовують при водянці, жовтяниці, серцебитті, шлункових болях, для поліпшення апетиту, полоскання порожнини рота і горла при запальних процесах. Плоди гранатника звичайного вживають для лікування опіків. Соком насіння, розведеним водою, змочують опіки, а потім припудрюють порошком зі шкірки плодів, після чого на опіках швидко утворюється кірка, під якою на диво швидко відбувається загоєння. Відвар квіток і шкірки плодів гранатника звичайного вживають при проносах, колітах та інших шлунково-кишкових захворюваннях. Зовнішньо квітки гранатника застосовують у вигляді припарок, як розсмоктуючий засіб при інфільтратах.

Гранатник звичайний
Гранатник звичайний, плід рослини

Способи застосування гранатника звичайного:

– відвар гранатника звичайного (1 чайну ложку квіток або шкірки плодів відварити в 1 склянці окропу, настоювати 2 години, процідити) приймати по 1 столовій ложці 3 рази на день до їжі при зазначених захворюваннях;

– сік насіння гранатника звичайного приймати по 1/4 склянки 4 рази на день до їжі при зазначених захворюваннях;

– від стрічкових черв’яків водний екстракт гранатника звичайного (50 г шкірки плодів залити 2 склянками води, настоювати 6 годин, потім кип’ятити до тих пір, поки не залишиться половина настою, процідити) випити вранці натщесерце протягом 1 години, через 2-3 години прийняти проносне – касторову олію або глауберову сіль (15-30 г);

– компреси (2-3 столові ложки квіток гранатника звичайного ошпарити окропом, загорнути в марлю) прикладати до запалених місць.

Залишити відповідь