Категорії

Гранд-Каньйон Skywalk

Гранд-Каньйон Skywalk – прозорий міст, консольний (англ. console — закріплена опорна конструкція, балка чи ферма для підтримки частини будівлі), у формі підкови, привабливий для туристів. З 1979 року Гранд-Каньйон входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Гранд-Каньйон США (ісп. cañón) — глибока ущелина з рельєфом ерозійної форми, глибиною до 1800 м; довжиною – 446 км, ширина на рівні плато від 6 до 29 км, на дні ширина менше кілометра.

Skywalk Гранд-Каньйон, вигляд згори

Доїхати до Skywalk можна через Лас-Вегас штат Невада або через Кінгман штат Аризона по 93 шосе. Обидва маршрути сходяться поблизу Diamond Bar-роуд. Ґрунтова дорога Diamond Bar довжиною 16 км із дрібного гравію.

Дельта річки Колорадо

Гранд-Каньйон Skywalk розташовано на бічній стороні каньйону в районі західної частини головної ущелини.

Сплав по річці Колорадо

На топографічних картах USGS (Геологічна служба США) на місці монтажу мосту Skywalk висота становить 1450 м, а висота р. Колорадо – 350 м. Безпосередньо саме під містком відбувається перепад висот 150 – 240 м.

Гранд-Каньйон знаходиться на території національного парку на плато Колорадо (США).

Краєвид Великого Каньйону

І сьогодні у північно-східній частині Аризони (США) у резервації живуть племена індіанців:

– навахо (250 000 осіб, займаються скотарством, ремеслами, більшість християни, є послідовники синкретичних культів);

– хуалапаї (від hwal- «сосна», тобто «люди високої сосни», економіка племені заснована на туризмі, сплаві на плотах, розведенні худоби, полюванні, заготівлі деревини, виготовленні предметів традиційного мистецтва);

– хопі – мирний народ, якому понад 40 000 років; налічується біля 6000 чоловік, Орайбі – неофіційна столиця. Перша зустріч з європейцями, які шукали ельдорадо, сталася в 1540 р.

Хопі вважають, що час – це безперервний енергетичний потік. Кожен хопі має здатність «підключатися» до пам’яті предків.

Індіанець хопі

Гранд-Каньйон формувався приблизно 10 млн років. На ньому залишили свої сліди чотири геологічні ери Землі. Каньйон є кращим прикладом ерозії ґрунтів, розділяється річкою Колорадо. Спочатку р. Колорадо текла по рівнині. 65 млн років тому в результаті руху земної кори плато Колорадо піднялося – кут нахилу течії р. Колорадо змінився, збільшилася швидкість і здатність розмивати породу (вапняки, пісковики і сланці). Близько 5-6 млн років назад і утворився Гранд-Каньйон. Через триваючу ерозію Гранд-Каньйон і зараз збільшується.

Індіанець Хуалапаї

Зараз на дні каньйону вже виступили граніти. Червоно – коричневі води Колорадо (в перекладі – «червона») мчать ущелиною зі швидкістю 20 км/год. За добу річка Колорадо відносить у море до 0,5 млн. тонн гірських порід.

Річка Колорадо

Зсуви та ерозії створили в стінах каньйону неповторне видовище: фігури гігантських пагод, пірамід, фортець. Тепер в них є власні назви: Трон Вотана, Храм Вішну, Храм Шиви і т.д.

Плато складається з різноманітних за кольором пластів жовтих, рожевих, червоних, коричневих, бурих.

Скелі Великого каньйону

Клімат на плоскогір’ї внизу каньйону відрізняється (на дні ущелини температура може підніматися до +40 °C, коли нагорі близько +15 °C); вологість, фауна, ґрунт і рослинність змінюється залежно від висоти. На дні ущелини – типовий ландшафт пустелі Південного Заходу США з різноманітними кактусами, агавами, юками.

Білка Sciurus aberti kaibabensis

У міру підйому зустрічаються туї, дуби, осики, верби, ще вище ялини, жовті сосни, ялиці. Ця місцевість налічує понад 100 видів птахів і 60 видів ссавців, серед яких кілька надзвичайно рідкісних. У масивах жовтої сосни мешкає вид білок Sciurus aberti kaibabensis.

Чорнохвостий олень

У хвойних лісах поблизу верхньої межі каньйону зустрічається чорнохвостий олень.

Червоноголова піранга

Весною прилітають червоноголові піранги або західна танагра (лат. Piranga ludoviciana).

Наскальні зображення індіанців Америки

Збереглися наскальні зображення, зроблені індіанцями Америки понад 3 тисяч років тому.

Ще у 1540 р. Гранд-Каньйон було виявлено групою іспанських солдат під командуванням Гарсії Лопеса де Карденаса. Іспанці у пошуках золота намагалися спуститися на дно каньйону, але повернулися через нестачу питної води.

У 1869 р. була проведена перша наукова експедиція до Гранд-Каньйону, очолювана ветераном громадянської війни, професором університету Джоном Візлі Пауеллом. 2008 р. – Гранд-Каньйон відвідало понад 4 млн. чоловік. Популярністю користується сплав по річці Колорадо на надувних плотах і спуск в каньйон на мулах.

Канатоходець Ніколас Валленда

У 2013 р. великий Гранд-Каньйон перейшов над прірвою по канату без страхувальних тросів відомий американський канатоходець Ніколас Валленда.

50-і роки ХХ ст. – пасажирські авіалайнери здійснювали над каньйоном кілька «вісімок», щоб помилуватися видами Великого каньйону.

30 червня 1956 над Великим каньйоном зіткнулися Lockheed Constellation авіакомпанії Trans World Airlines і DC- 7 авіакомпанії United Airlines. Загинуло 128 людей.

Підлога Skywalk

«Гранд-Каньйон Skywalk» – майданчик з прозорою підлогою для огляду Гранд-Каньйону в районі Eagle Point, в 3 км від аеропорту «Гранд-Каньйон Захід».

Гранд-Каньйон Skywalk збудовано на замовлення індіанського племені Хуалапаї в 2007 р. Відкриття Skywalk відбулося 20 березня 2007 року. На церемонії були присутні астронавти Баз Олдрін і Джон Херрингтон.

Було знято документальний фільм National Geographic про будівництво і монтаж моста Skywalk. Відкриття для широкої публіки відбулося 28 березня 2007.

Згідно доповіді чиновників Hualapai, вартість Skywalk становила 30 мільйонів доларів.

Прозалізничне скло Saint-Gobain Diamant

Проектна фірма вирішила проблему кривого скляного проходу за допомогою структурних опор. Конструктивні особливості – складна система підвіски кабелю, що зменшує кількість опор і таким чином у туриста створюється почуття небезпеки.

При плануванні матеріальних витрат та методів будівництва, взяті до уваги локальні обмеження місцевості, важливість з’єднування структури в природних умовах, тривалий термін служби і вимог до технічного обслуговування, бюджетних міркувань.

Skywalk знаходиться на сході від Meadview і на півночі від Peach Springs (в сторону Кінгман). Доступ до нього здійснюється через термінал аеропорту Grand Canyon West, від Лас-Вегаса біля 190 км.

Девід Жинохипадхус – підприємець, який протягом деякого часу був пов’язаний з туризмом і племенем Хуалапаї, виношував ідею будівництва платформи Гранд-Каньйону. За допомогою архітектора Марка Росса Джонсона було обрано проект з «U»- подібним проходом.

Загальна ширина Skywalk балки коробчастого перетину – 20 м. Висота Skywalk від найближчої опори до стіни каньйону становить 21 м.

Зовнішня і внутрішня балки коробчатого перетину, шириною 810 мм і висотою 1800 мм, для зручності туристів підтримуються вісьмома 810 мм × 810 мм коробками підпорки – по 4 опори на кожній стороні від центра.

Вісім підпорок кріпляться попарно на чотири великі бетонних опори, які, у свою чергу кріпляться до скелі на дев’яносто шість стержнів із високоміцної сталі DYWIDAG з різьбленням діаметром 64 мм; скельний анкер залито на 14 м в глиб скелі.

Підлогу Skywalk було зроблено з 4-х шарів Saint-Gobain Diamant прозалізничного скла DuPontSentryGlas.

Ширина підлоги складає 3,1 м. Скляні перила Skywalk висотою 1,57 м акуратно обрамляють кривизну проходу. Стійкі до високого тиску вітру перила зроблено з того ж міцного скла, але з 2-х шарів.

Підлога Skywalk розрахована на 490 кг/м² враховуючи і пряму дію сейсмічного навантаження і сили вітру. Фундамент може витримати еквівалент завантаженого Boeing 747 або землетрус магнітудою 8 балів з епіцентром в межах 80 км (50 миль).

Ретельний розрахунок проекту відбувся після індукованого аналізу пішохідних вібрацій і викликаних дією вітру.

Два налаштовані зібраних демпфери було встановлено всередині зовнішньої балки коробчатого перетину, а також і один всередині внутрішньої коробки перетину на дальньому розширенні Skywalk для зменшення від пішоходів ударної вібрації. Прохід витримує 822 людини, які важать кожен по 91 кг, але максимальна місткість становить 120 осіб в один і той же час.

Skywalk було зібрано у верхній частині стіни каньйону відповідно до його остаточного розміщення і перенесено в кінцеве положення за допомогою домкрата і крану бурової установки.

Сама структура Skywalk важить 450 000 кг без противаги, включаючи настроєні демпфери-амортизатори, металеві скоби, скляні перила, скляну підлогу і сталеві балки перекриття.

На час вивантаження Skywalk важив приблизно 730 000 кг. Процес був завершений протягом двох днів.

Skywalk було виготовлено зі скла, імпортованого з Saint-Gobain Deutsche Glas в Канон Аахені і Glas Дерінг в Берліні (Німеччина).

Структурний дизайн надано інженерами Lochsa з Лас-Вегаса (Невада). Виконавчий підрядник управління будівництвом також знаходиться в Лас-Вегасі. Допомогу по дизайну фонду надали геолог Джон Пек, Аарон Гастінгсі, ПЕ Арройо Engineering Consultants, Inc (геотехніка), DJ Scheffler, Inc, і Crux надр, Інк Спокан-Веллі, штат Вашингтон.

Skywalk кафе

В планах на майбутнє для комплексу Гранд-Каньйон Skywalk включити музеї, кінотеатр, зал для почесних гостей, сувенірний магазин і кілька ресторанів. А також престижний ресторан під назвою Skywalk кафе, де відвідувачі зможуть пообідати на відкритому повітрі в обрамленні каньйону.

Ранчо Хуалапаї, Гранд-Каньйон Skywalk

Skywalk є наріжним каменем великого плану племені Hualapai, який вони сподіваються використати як каталізатор для розвитку 36 км 2 (9000 акрів). Гранд-Каньйон Вест може відкрити доступ до 160 км, які тягнуться вздовж каньйону Саут-Рим і включають готелі, ресторани, поле для гольфу, казино, канатну дорогу.

Опоненти будівництва Skywalk всередині племені Хулапаї хотіли переглянути проект, який порушує священну землю. Прихильники всередині племені розраховують, що це можливість для генерації настільки необхідних грошових коштів для боротьби з серйозними проблемами: високою смертністю жителів в резервуванні, 50-відсоткове безробіття, широке поширення алкоголізму та бідність.

Інші члени племені задоволені Skywalk, але вони висловили занепокоєність у зв’язку з майбутнім надрозвитком. Вони також стурбовані потенційним браком стійкості екології, тому що вода, яку використовують для розробки в сусідньому Grand Canyon National Park береться не з річки Колорадо, а з трубопроводу або доставляється на вантажівках з інших джерел.

7 лютого 2012 деякі члени Племінної Ради Hualapai, без попереднього повідомлення, захопили контроль над Skywalk, який вже було введено в експлуатацію Grand Canyon Skywalk (GCSD) (Лас-Вегас, корпорація штату Невада). Зараз Гранд-Каньйон Skywalk не відповідає за щоденні операції на Skywalk. Арбітражним судом GCSD було призначено 28 мільйонів доларів для відшкодування збитків. В лютому 2013 р. вирок був оскаржений і залишений в силі окружним судом США.

Екологи Аризони і колишні посадові особи Національного парку, висловили занепокоєність з приводу нав’язливого природному середовищу проекту, вважаючи це порчею національного надбання. Деякі іронічно припускали, що Хулапаї стверджували, що тільки вони були кращими розпорядниками Гранд-Каньйону, і тепер все ж таки вирішили використовувати його таким чином.

Бахіли у відвідувачів

Національний парк відвідує понад 4,5 мільйони туристів, що перевантажує площу і, крім того, плем’я потребує фінансового доходу, тому вожді сприяли тому, щоб були призначені тарифи за надані послуги.

Трюк Робі Кнівела

4000 км ², що зарезервовані за індіанцями племені, залучають близько 200 000 відвідувачів на рік, збирають плату за весільні обіди і за трюки – стрибки, включаючи і трюк Робі Кнівела (20 травня 1999 Робі Кнівел здійснив один з найвідоміших стрибків на мотоциклі через Гранд-Каньйон – 68,4 м, втратив контроль і зламав ногу).

Плем’я зробило напад на казино, яке не було в змозі генерувати достатній прибуток.
Загальна вартість відвідування залежить від кількості туристів, але становить приблизно сто доларів. Для відвідувачів аеропорту є кілька пакетів, які можна придбати в терміналі центра. Кожен пакет включає в себе паркування на терміналі, трансфер автобусних перевезень до огляду двох мальовничих районів і ранчо Хуалапаї.

Станом на 2013 р., останні 14 км дороги, що експлуатується, не мощені, тому гіди попереджають путівників-відвідувачів, які взяли автомобіль на прокат, щоб вони, подорожуючи, не порушили договір оренди, що дорога позашляхова.

На додаток, відвідувачі можуть зробити професійні фотографії свого візиту до Skywalk в сувенірному магазині; на самій Skywalk особисті камери не допускаються, вони повинні зберігатися в шафці перед входом на Skywalk.

Будівництво мосту Skywalk

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

4 дні ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago