Груша звичайна

Груша звичайна

Хімічний склад груші звичайної,
Дія груші звичайної,
Способи застосування груші звичайної.

Груша звичайна (Pyrus comminus L.) – рослина родини Rosaceae (розові).

Груша звичайна – дерево заввишки 3-20 метрів. Нижня частина стовбура дерева груші сіра, з потрісканою корою, гілки червонуваті або коричневі. Листя круглі або яйцеподібні, шкірясті, блискучі, дрібнозубчасті.

Груша звичайна
Груша звичайна, склад рослини

Квітки груші звичайної білі, з нижньою зав’яззю. Плоди округлі або грушоподібні.

Медонос. Цвіте груша в травні, плоди дозрівають в серпні – вересні.

Груша звичайна
Груша звичайна, квітка рослини

Груша звичайна зростає в дикому вигляді в лісах і лісозахисних смугах і широко культивується у вигляді багатьох сотень різноманітних сортів, сильно відрізняються за зовнішнім виглядом, смаковими якостями та хімічним складом. Поширена в середній і південній смузі європейської частини материка, в Середній Азії.

Для лікування використовують плоди груші звичайної. Заготовляють їх у період дозрівання і вживають в їжу в свіжому вигляді, або готують з них сік, сироп, варення, повидло, цукати, або сушать на свіжому повітрі, в печах або сушарках. Сухі плоди зберігають в мішках.

Груша звичайна
Груша звичайна, плоди рослини

Хімічний склад груші звичайної. Плоди груш містять до 16% цукрів, вітаміни A, B1, C, P, PP, органічні кислоти (яблучну, лимонну та ін.), фітонциди, азотисті, дубильні, пектинові, зольні речовини, клітковину, багаті мікроелементами, особливо йодом (до 20 мг / 100 г).

У листі груші звичайної міститься глікозид арбутин (до 5%), гідрохінон, флавоноїди (в 2-10 разів більше, ніж в плодах), в насінні – 12-21% олії. Сік груші багатий на флавоноїди, вітаміни, дубильні речовини, сорбіти.

Груша звичайна
Квітки груші

Дія груші звичайної. Свіжі плоди груші звичайної, які вживають в невеликих кількостях в їжу, покращують і регулюють травлення. Грушеві відвари втамовують спрагу при гарячкових станах, мають знеболювальну, сечогінну, антисептичну дію, закріплюють при проносах.

У медицині грушевий відвар застосовують для лікування шлунково-кишкових захворювань, що супроводжуються проносами, і сечокам’яної хвороби. Грушевий кисіль вживають при дитячих проносах. Сік груш показаний при сечокам’яній хворобі як сечогінний засіб і як важливе джерело речовини з P-вітамінною активністю (флавоноїди, антоціани, катехіни, лейкоантоціани), вітаміну C, каротиноїдів. Його можна використовувати як профілактичний і лікувальний засіб для зміцнення капілярів.

У народній медицині свіжі плоди груш застосовують для регулювання травлення, як дієтичне харчування для хворих на цукровий діабет. Грушевий відвар буде корисним при проносах, а варені та печені плоди – при сильному кашлі і задусі, туберкульозі легень. При диспепсичних станах у дітей рекомендують варити сушені плоди груш і змішувати їх з вівсяним відваром. Завдяки високому вмісту дубильних речовин дикі груші проявляють більш виражені закріплювальні властивості, ніж груші культурних сортів.

Груша звичайна
Плоди груші дикої

Способи застосування груші звичайної:

– при проносах по 1/2 склянки 4 рази на день приймати відвар: 1 склянку сухих подрібнених плодів груші звичайної відварити в 0,5 л води, настоювати 4 години, процідити;

– при проносах по 1/2 склянки 4 рази на день приймати відвар (1/2 склянки нарізаних скибочками груш і 3 столові ложки вівсяної крупи відварити в 2 склянках води, настоювати 1 годину, процідити).

Leave a comment