Грязьові вулкани в Азербайджані

Грязьові вулкани в Азербайджані
4 липня 2021 року в Каспійському морі стався сильний вибух - вогонь, який було видно з вертольоту, не згасав протягом декількох днів.

Спочатку в новинах повідомили, що причиною стало загоряння танкера. Але влада Азербайджану майже відразу ж спростувала ці чутки, оголосивши, що кораблі країни впорядку. І тільки вже після цього в події розгледіли природне явище – тобто причиною вибуху було виверження грязьового вулкана.

Виверження грязьових вулканів в Каспійському морі відбувається в місці, де знаходиться велика кількість підводних покладів нафти та газу, через що вогню і диму буває надзвичайно багато. Що таке грязьові вулкани? За своєю суттю грязьові вулкани відрізняються від звичайних лише тим, що крім газів, каменів і попелу вивергають величезну кількість розпеченого бруду. У складі цієї суміші є також нафта і вода. Іноді в ході такого природного виверження виникають абсолютно нові острови. Зазвичай грязьові вулкани утворюються в нафтоносних областях.

Виверження супроводжується виділенням природних горючих газів, які досить часто утворюють факели. На сьогодні на нашій планеті нараховується близько 3 000 грязьових вулканів, близько 400 з яких розташовані на території сучасного Азербайджану. Коли венеціанський мандрівник Марко Поло в XIII столітті побував в Азербайджані, він назвав його «країною вогнів». Найбільші грязьові вулкани можуть досягати 700 метрів у висоту і мати діаметр близько 10 кілометрів. Коли такі вулкани активізуються в сільських регіонах, можуть знищити врожаї. Наприклад, виверження вулкана в індонезійському окрузі Сидоарджо розпочалося ще в 2006 році, в результаті якого вже в 2008 році утворилася улоговина глибиною до 146 метрів.

Грязьові вулкани в Азербайджані
Наслідки виверження грязьового вулкана в Сидоарджо

За словами австралійського геофізика Марка Тінгея (Mark Tingay), грязьові вулкани в Азербайджані є найбільш активними в світі. Щороку виникає по кілька вивержень.

Одне з найсильніших вивержень сталося саме в 2021 році. Вогню і диму було особливо багато. За розрахунками дослідників, вулкан знаходиться неподалік від острова Дашли, на відстані близько 30 кілометрів від берега. Осередок виверження розташований на глибині близько 1,5 км. За словами керівника Азербайджанського сейсмологічного центру Гурбана Етірмішлі, коли виверження грязьових вулканів відбувається на суші, в повітря спочатку викидається величезна кількість вогню, а потім з жерла починає литися бруд з домішками у вигляді нафти.

Те ж саме відбувається і під водою, але це складно побачити. У розпорядженні вчених навіть немає відеороликів такого явища, тому що занурення під воду під час такого небезпечного природного явища може сприяти смерті. Відправляти туди роботів теж проблематично, тому що передбачити точний час виверження вулкана практично неможливо. Але при цьому науковці вже добре навчилися визначати швидкі виверження, що допомагає вчасно евакуювати населення з прилеглих населених пунктів.

Залишити коментар