Гусінь молі і пластикові відходи

Гусінь молі і пластикові відходи
Так виглядає личинка великої воскової молі

Щодня ми користуємося поліетиленовими пакетами і викидаємо їх на смітник. Це настільки забруднює навколишнє середовище, що екологи вже з усього світу намагаються придумати дієвий спосіб очищення природи від пластикового сміття і час від часу пропонують вельми цікаві і незвичні варіанти. Як з’ясували канадські вчені, личинки великої воскової молі досить ефективно може знищувати пластикові пакети. Ця гусінь у взаємодії зі своїми кишковими бактеріями з великим апетитом перетравлює поліетилен, якого на планеті накопичилося дуже багато. Про відкриття вчених сповістили в науковому журналі Proceedings of the Royal Society B.

Гусінь молі і пластикові відходи
Велика воскова міль (Galleria mellonella)

Личинки великої воскової молі, також відомі як воскові черви, насправді приносять багато проблем бджолярам. Ця гусінь активно харчується восковими бджолиними стільниками і знищує частину зібраного бджолами меду. Тому її намагаються винищити. Але в 2017 році дослідники з’ясували, що гусінь воскової молі тепер, поїдаючи поліетилен, може приносити велику користь екології і в якості побічного продукту виробляти двохатомний спирт етиленгліколь.

В ході наукової роботи канадські вчені навмисно посадили личинок на поліетиленову дієту. Як з’ясувалося, гусінь молі їла пластикові відходи з великим апетитом – протягом тижня 60 особин з’їли пластиковий фрагмент пакета площею понад 30 квадратних сантиметрів. До того ж в ході подальшої роботи стало відомо, що ці личинки можуть їсти й інші матеріали, які забруднюють нашу планету, але які саме, дослідники поки не уточнюють.

Гусінь молі і пластикові відходи
Проблеми від личинок великої воскової молі

Личинки молі поліетилен перетравлюють за допомогою особливих кишкових бактерій, про що вчені дізналися, коли порівняли склад кишкових бактерій гусениць, що були на «пластиковій» дієті, і личинок, які харчувалися звичайним бджолиним воском. Тоді і дізналися, що концентрація кишкових бактерій всередині гусениці-любительки пластикових відходів виявилася набагато вищою, ніж у інших. Це означає, що для перетравлення поліетилену цей вид кишкових бактерій личинкам молі просто необхідний.

Коли групу личинок, які протягом року харчувалися виключно пластиковими відходами, позбавили кишкових бактерій за допомогою антибіотиків, переварювання їм давалося з великими труднощами. Тому зробили висновок, що між личинками і кишковими бактеріями існує синергія.

Тобто, щоб знищити гори пластикових відходів, можна просто дати восковим черв’якам вдосталь насититися ними. Тільки є великі сумніви в тому, чи вистачить у цих личинок сил перегризти це все. Тому в подальшому вчені планують придумати спосіб посилити союз личинок і кишкових бактерій. Для чого науковцям потрібно з’ясувати, як саме взаємодіють личинки і кишкові бактерії, а також за яких умов бактерії розмножуються в цих організмах.