Категорії
Міста, країни, люди

Хараппська цивілізація або цивілізація долини Інду

Сходознавство як наука зародилася в XVI-XVII ст., коли країни Європи вступили на шлях колоніальних захоплень. Хоча знайомство європейців з арабським світом відбулося набагато століть раніше. А ось єгиптологія виникла значно пізніше, датою її народження вважають 1822 рік, коли французький вчений Шампольон розшифрував систему єгипетського ієрогліфічного письма.

На початку XX ст. в археологічній науці склалася стійка думка, що батьківщиною виробничого господарства, міської культури, писемності, загалом цивілізації, є Близький Схід. Ця область, за влучним визначенням англійського археолога Джеймса Брестеда, отримала назву «Родючий півмісяць». Звідси досягнення культури поширилися по всьому Старому Світу, на захід і на схід. Але нові дослідження внесли серйозні корективи в цю теорію.

Перші знахідки такого роду були зроблені вже в 20-х рр. XX сторіччя. В 1922 році індійські археологи Сахні і Банерджі відкрили на берегах Інду цивілізацію, що існувала одночасно з єгипетською цивілізацією епохи перших фараонів і Месопотамією епохи шумерів в III-II тисячоліттях до н. е. (три відомих найдавніших цивілізацій світу).

Хараппська цивілізація або цивілізація долини Інду

Раніше невідома Хараппська цивілізація (від «Хараппа» – назва від одного з головних давньоіндійських міст, яке розташоване поблизу старого русла річки Рави, в окрузі Сахивал в Пакистані). Одна з трьох найбільш древніх цивілізацій людства, поряд з давньоєгипетською і шумерською, займала найбільшу площу. Розмірами вона перевершувала разом узятих своїх сучасників – Єгипет і Месопотамію, займаючи площу в 1,3 млн. квадратних кілометрів. Вважають, що хараппській цивілізації понад п’ять тисяч років.

Спочатку археологи розкопали найбільші міські центри цієї цивілізації Хараппу та Мохенджо-Даро. Пізніше знайшли безліч інших поселень (зараз їх відомо близько 1400), які суцільною мережею покривали всю долину Інду і його притоків, охоплюючи північно-східне узбережжя Аравійського моря на території нинішньої Індії та Пакистану.

Культура стародавньої Хараппської цивілізації виявилася настільки яскравою і своєрідною, що у дослідників не залишилося сумнівів, що ця країна була самостійним осередком цивілізації, сьогодні забутої світом. Міста були сплановані подібно новобудовам нашого часу. Більшість археологів вважає, що протоіндійська цивілізація виросла на основі місцевих землеробських культур, що існували в басейні Інду і сусідньому районі Північного Белуджистану.

У найближчих до долини Інду передгір’ях виявлені сотні поселень давніх хліборобів VI-IV тисячоліть до н. е. Ця перехідна зона між горами Белуджистану і Гангською рівниною забезпечувала перших хліборобів всім необхідним: теплий сприятливий клімат, гірські потоки давали воду для поливу, які в разі потреби могли бути перекриті дамбами для затримання родючого річкового мулу та регулювання зрошення полів. Поклади кременю сприяли виготовленню інструментів. Зручне положення відкривало можливості для торгових контактів з Середньою Азією та Іраном на заході і долиною Інду на сході.

В результаті розкопок індійські археологи Д. Р. Сахін і Р. Д. Банерджі натрапили на червоно-цегляні руїни найдавнішого в Індії міста. Місто було сплановано з найбільшою педантичністю: вулиці, протягнуті немов по лінійці, будинки в основному однакові, пропорціями своїми нагадують коробки для тортів.

«Тортова» конструкція в основному складається з центрального двору, навколо якого розташовано чотири-шість житлових кімнат, кухня і приміщення для обмивання (будинки з таким проектом планування зустрічаються в основному в Мохенджо-Даро, другому великому місті). В деяких будинках збережені прольоти для сходів дозволяють припустити, що будували і двоповерхові будинки. Головні вулиці були десятиметрової ширини, мережа проїздів підпорядковувалася єдиному правилу: рух відбувався строго з півночі на південь, а поперечний – із заходу на схід.

Але це монотонне, як шахівниця, місто надавало жителям нечуваної на ті часи зручності. По всіх вулицях протікали арики, і з них подавалася вода в будинки (хоча біля багатьох виявлені і колодязі). Але що ще важливо – кожен будинок був пов’язаний з системою каналізації, прокладеної під землею в трубах з обпаленої цегли, які виводили нечистоти за межу міста. Це було геніальним інженерним рішенням, яке дозволило на досить обмеженому просторі поселити велику кількість людей: у місті Хараппа, наприклад, проживало майже 80 тисяч чоловік.

Робота тодішніх містобудівників воістину дивовижна. Щоб врятувати міста від весняних паводків, під час яких вода в річці підіймалась на 5-8 метрів, будинки зводили на цегляних платформах десятиметрової висоти, а іноді і на більш високих. Міста будувалися за кілька років.

До теперішнього часу розкопки звільнили тільки одну десяту площі двох стародавніх столиць. Проте вже вдалося встановити, що одноманітність будівель подекуди порушується. У Долавіре (на схід від дельти Інду) археологи виявили прикрашені ворота, арки з колонадами, в Мохенджо-Даро знайдено «Великий басейн», який оточений верандою з колонами та кімнатами, можливо для роздягання.

Хараппська цивілізація або цивілізація долини Інду
Похоронна кераміка з Хараппи

Археолог Л. Готтрель, що працював в Хараппі в 1956 році, вважав, що в подібних містах-казармах можна зустріти не людей, а дисциплінованих мурах. «У цій культурі, – писав археолог, – було мало радості, але багато роботи, і матеріальне грало переважну роль». Але учений помилився. За висновками нинішніх археологів, місто, незважаючи на архітектурну безликість, було заселено людьми, що не страждали від меланхолії, а, навпаки, відрізнялися завидною життєвою енергією і працьовитістю. Обличчя міста визначали купці і ремісники.

Тут пряли пряжу з вовни, ткали, робили глиняний посуд, який по міцності наближається до каменя, займалися різьбою по кості, виготовляли ювелірні прикраси. Ковалі працювали з міддю і бронзою, кували з неї інструменти, дивно міцні для цього сплаву. Містяни володіли методом теплової обробки високо твердих мінералів, наприклад, вміли свердлити отвори в бусинах з сердоліку. Деякі вироби давньоіндійських майстрів збереглися до наших днів.

Наприклад, сьогодні в селянських будинках, розташованих в районах розкопок Хараппи та Мохенджо-Даро, в домашньому побуті зустрічаються речі, які вразили археологів своїм «протоіндійським» виглядом. Антрополог Г. Поссель з Пенсільванського університету (США) прийшов до висновку, що це результат з’єднання в характері стародавніх індусів таких якостей, як розсудливість, миролюбність і товариськість.

Між 2600 і 1900 роками до н. е. країна займає більше одного мільйона квадратних кілометрів. Протоіндійська цивілізація не випадково виникла на березі Інду. Як в Єгипті та в Месопотамії, річка була основою життя: вона приносила з верхів’їв родючий мул, що підтримувало високу родючість землі. Давні хараппійці вирощували пшеницю, ячмінь, просо, горох, кунжут, це батьківщина бавовнику і рису. Розводили курей, кіз, овець, свиней, корів і навіть зебу (підвид дикого бика), займалися рибальством і збирали їстівні плоди, вирощені самою природою.

В основі благополуччя Хараппської цивілізації лежало високопродуктивне землеробство (знімали два врожаї на рік) і скотарство. Відкритий в Лотхалі штучний канал довжиною 2,5 км дозволяє зробити висновок про те, що в сільському господарстві використовувалася іригаційна система.

Хараппська цивілізація або цивілізація долини Інду
Хараппська цивілізація, писемність

Товариство купців і ремісників, ймовірніше за все, не мало на чолі ні монарха, ні жерців: в містах не зустрічаються розкішні споруди, призначені для тих, хто стоїть над простим людом. Немає і пишних могильних пам’ятників, які своїми масштабами хоча б віддалено нагадували єгипетські піраміди.

Дивно, але Хараппська цивілізація не потребувала армії, у неї не було завойовницьких походів, та схоже, що й оборонятися їй було не від кого. Наскільки дозволяють судити проведені розкопки, у давніх хараппів не було зброї.

Деякі дослідники пов’язують відсутність в містах фортець і палаців з тим, що всі пересічні громадяни брали участь у рішеннях, важливих для суспільства. З іншого боку, численні знахідки кам’яних печаток із зображенням всіляких тварин говорять про те, що правління було олігархічним, його ділили між собою клани купців і власників землі.

Але ця точка зору в якійсь мірі суперечить з іншим висновком археологів: в розкопаних житлах вони не знайшли ознак багатства або бідності власників. Науковці, які вивчають історію Стародавньої Індії, опиняються у гіршому становищі, ніж їхні колеги, зайняті минулим Єгипту та Месопотамії.

В останніх двох цивілізаціях писемність з’явилася на багато сотень років раніше, ніж в Хараппській цивілізації. Хараппські письмена надзвичайно скупі, в написах вживаються рисункові знаки – ієрогліфи, буквально 5-6 ієрогліфів на текст. Нещодавно знайдений найдовший текст, у ньому всього 26 знаків. Тим часом написи на побутових гончарних предметах зустрічаються досить часто, і це наводить на думку, що грамотність була долею тільки обраних.

Дешифрувальникам поки ще не відома древня хараппська мова, не відома і система письма. Тому більшого значення на сучасному етапі набувають вивчення знайдених предметів матеріальної культури. Наприклад, в руки археологів потрапила витончена фігурка танцюючою жінки. Це дало підставу одному з істориків припустити, що в місті любили музику і танці. Зазвичай такого роду дійства пов’язують з відправленням релігійних обрядів.

Але яка роль «Великого басейну», відкритого в Мохенджо-Даро? Чи служив він купальнею для жителів або був місцем для релігійних обрядів? Не вдалося відповісти, чи поклонялися городяни одним богам або у кожної групи був свій особливий бог?

У археологів є правило: шукати у сусідів досліджуваної країни сліди і зв’язки спілкування з ними. Хараппська цивілізація виявила себе в Межиріччі – її купці бували на берегах Тигру і Євфрату. Це доводять неодмінні супутники торговця – гирі. Хараппський тип мір ваги був стандартизований, тому гирі з цих місць були мічені. Їх знаходять у багатьох місцях узбережжя Аравійського моря, а якщо рухатися на північ, то на берегах Аму-Дар’ї (на це вказує у своїй книзі «Забута цивілізація в долині Інду» доктор історичних наук І. Ф. Альбедиль).

У шумерських клинописах згадується заморська країна Мелух або Мелухха, сьогоднішня археологія ототожнює цю назву з назвою Хараппа. В одній з бухт Арабського моря при розкопках знайшли портове місто Лотхал, що належало хараппському комплексу.

Тут були суднобудівний док, зерновий склад і майстерня для обробки перлів. Який товар везли протоіндійські купці, наприклад, в Месопотамію? Олово, мідь, свинець, золото, раковини, перли і слонову кістку. Всі ці дорогі товари, як можна думати, призначалися для двору правителя. Купці виступали і як посередники. Вони продавали мідь з Белуджистану (країни на захід від Хараппської цивілізації), золото, срібло і лазурит, куплені в Афганістані. На волах привозили будівельну деревину з Гімалаїв.

У XIX столітті до н. е. протоіндійська цивілізація перестала існувати. Спочатку вважалося, що вона загинула від агресії Ведо-арійських племен, які розграбували хліборобів і купців. Але археологія не знайшла ознак боротьби і руйнувань загарбниками-варварами.

Згасання Хараппської цивілізації сталося, ймовірно, через природні причини. Кліматичні зміни або землетрус могли змінити перебіг річок або висушити їх, і ґрунти виснажилися. Хлібороби були вже не в силах годувати міста, і мешканці їх покинули. Величезний соціально-господарський комплекс розсипався на дрібні групи. Були втрачені писемність і інші досягнення культури. Ніщо не говорить про те, що занепад стався миттєво. Замість спорожнілих міст на півночі і на півдні в цей час з’явилися нові поселення, люди рушили на схід, в долину Гангу.

Перші знахідки існування стародавньої Хараппської цивілізації або Цивілізації долини Інду, що тягнеться від Балочістану в Пакистані до Гуджрата в Індії, були знайдені на початку 20 ст. в містечку Хараппа і Мохенджо-Даро в британській Індії в долині річки Інд, пізніші сліди хараппської цивілізації – в Гуджараті (Лотхал близько Ахмедабада та ін. місцях). Першими жителями долини річки Інд були кочові племена, які поступово осіли і зайнялися землеробством і скотарством, створюючи умови для урбанізації.

Починаючи з 3500 р. до н.е. в долині Інду виникають великі міста з населенням до 50 000 чоловік. Вулиці і будинки міст Хараппської цивілізації мали строге планування, систему водопостачання і каналізацій. За своїм розвитком цивілізація долини Інду не поступалася великим цивілізаціям того часу. Міста торгували з Месопотамією, шумерським царством і Центральною Азією. Археологічні знахідки свідчать про досить високу культуру давніх хараппів. Були знайдені теракотові і бронзові статуетки, моделі возів, печатки, ювелірні прикраси. Ці знахідки є найдавнішими артефактами індійської культури. До початку другого тисячоліття до нашої ери цивілізація долини Інду прийшла в занепад і зникла з лиця землі з невідомих причин.

Залишити відповідь