Категорії

Хлібне дерево

Хлібне дерево (Artocarpus altilis) – однодомне дерево сімейства тутових роду Artocarpus (від грец. Αρτος – хліб і καρπος – плід). Батьківщиною хлібного дерева вважають Нову Гвінею, полінезійці вже потім завезли його на острови Океанії.

У місцевого населення хлібне дерево відоме під назвою кемпедака. Наприкінці XVII ст. першим, хто повідомив європейцям про дерево, плоди якого замінюють тубільцям хліб, став Вільям Дампир (англійський мореплавець).

Після голоду на Ямайці наприкінці XVIII ст. виникла ідея розводити хлібне дерево як джерело дешевої і калорійної їжі для рабів на плантаціях. До берегів Таїті з цією метою був відправлений знаменитий HMAV Bounty (британський корабель XVIII ст.). У трюмі HMAV Bounty для саджанців хлібного дерева створили спеціальні відсіки, встановили гармати і вантажному кораблеві (водотоннажністю  215 т) надали статус військового HMAV (англ. His Majesty’s Armed Vessel — Його Величності Військовий Корабель).

Після збору саджанців хлібного дерева відносини між капітаном та його офіцерами погіршилися. Капітан Блай 28 квітня 1789 р. був заарештований, висаджений на човен з вісімнадцяти вірними членами екіпажу. Заколотники на кораблі попрямували до безлюдного о. Піткерн, де заснували поселення.

У результаті перші хлібні дерева в 1793 р. в Новий Світ привіз корабель Providence, які і дали початок плантаціям рослини Artocarpus altilis на Ямайці і о. Сент-Вінсент, а потім на інших островах Вест-Індії. На сьогодні хлібне дерево Artocarpus altilis поширене в багатьох тропічних країнах.

Плоди Artocarpus altilis

Хлібне дерево росте до 20-26 м у висоту, за виглядом нагадує звичайний дуб. Кора сіра, гладка. Основні гілки хлібного дерева товсті, з бічними гілочками, вкритими листям; в основному крона формується з довгих і тонких гілок, на кінцях яких листя росте пучками. Листя рослини різноманітне: на дереві зустрічаються цільне і молодше перисто-розсічене листя з різним ступенем опушення.

Залежно від кліматичних умов хлібне дерево буває і вічнозеленим і листопадним. Квітки непоказні, дрібні, зеленуваті: чоловічі, зібрані в подовжене суцвіття, зацвітають першими; жіночі у формі булави – у великі суцвіття. Запилюються хлібне дерево криланами (Pteropodidae). Жіночі суцвіття хлібного дерева після запилення поступово зростаються у супліддя.

Вага плодів становить 3-4 кг, іноді доходить до 20 кг

Плоди по одному або гронами формуються на вершинах гілок. Молоді плоди хлібного дерева зеленого кольору, дозрівши набирають жовтого або жовто-коричневого кольору. Плід нагадує диню, може досягати 30 см в діаметрі і довжиною до метра. Вага плодів становить 3-4 кг, іноді доходить до 20 кг. Запах плодів неприємний. Зелені плоди тверді, м’якоть біла, волокниста, з присмаком крохмалю. Достиглий плід м’який, з жовтою або кремовою м’якоттю, солодкуватий на смак. Всі частини дерева містять латекс – молочний липкий сік. Коли плід дозріває, крапельки латексу проступають на його шкірці.

Хлібне дерево, склад рослини

Існує два основних види хлібного дерева: дикий (його плоди містять насіння) і культурний (в його плодах майже немає насіння, тобто зустрічаються час від часу).

Хлібне дерево – одне з найбільш врожайних плодових рослин, в рік приносить 150-700 плодів, вагою 3-4 кг. У сприятливому кліматі хлібне дерево плодоносить майже 60-70 років з листопада по серпень (9 місяців на рік), 3 місяці відпочиває (з серпня по листопад квітне, росте, щоб знову дати урожай). Кожне дерево протягом року здатне прогодувати до двох людей, 5-7 дерев повністю забезпечить харчуванням велику родину.

Плід хлібного дерева в розрізі

При сприятливих умовах, вчасних опадах, швидкість росту хлібного дерева не менше 1000 мм за рік. Хлібне дерево витримує до 3 місяців посухи, з опадами не менше 25 мм на місяць.

У деяких районах на Гаваях, особливо на океанічних островах, хлібне дерево – важливе джерело харчування. Достиглі супліддя хлібного дерева їдять сирими, варять, печуть, сушать, зацукровують, роблять з них тісто для млинців. Недостиглі плоди використовують в якості овочу, більш солодкі зрілі – як фрукти. Смажені плоди за смаком нагадують картоплю.

М’якоть і зернята плодів Artocarpus altilis

Свіжа м’якоть плодів хлібного дерева швидко псується. Сухарі з хлібного дерева зберігаються до декількох років.
Сушена м’якоть плодів Artocarpus altilis містить 331 ккал/100 г: 4,05% білків, 76,70% вуглеводів. Харчова цінність плодів: крохмалю – 60-80%, цукру – 14%, жирів – 0,2-0,8%.

За даними дослідницького інституту в Каракасі (Венесуела) в м’якоті плодів хлібного дерева міститься 98,86% крохмалю і 0,06% білків, за даними сайту www.fao.org в 100 г м’якоті плоду – майже 34 г вуглеводів, 29 г рослинної олії, 15 г білків.

Продуктивність хлібного дерева коливається в залежності від вологості клімату: у південній частині Тихого океану врожайність від 50 до 150 плодів за рік, у південній Індії – від 150 до 200, у Вест-Індії – по 25 плодів з дерева. Дослідження в Барбадосі показали потенціал врожаю від 6,7 до 13,4 т з акра (16-32 т/га).

Харчова цінність на 100 г продукту: Білків – 1,07 г, Жирів – 0,23 г, Вуглеводів – 27,12 г (дисахаридів – 11); Харчових волокон 4.9 г. Вміст вітамінів на 100 г: Тіаміну (B1) – 0.11 мг, Рибофлавіну (B2) – 0.03 мг, Ніацину (B3) 0.9 мг, кислоти Пантотенової (B5) – 0.457 мг, Піридоксину (B6) – 0.1 мг, Фолацину (B9) – 14 мкг, кислоти Аскорбінової (вітамін C) – 29 мг, Токоферолу (вітамін E) – 0.1 мг, Вітамін K – 0.5 мкг. Приблизний вміст мінеральних речовин у 100 г продукту: Кальцію – 17 мг, Заліза – 0.54 мг, Магнію – 25 мг, Фосфору – 30 мг, Калію – 490 мг, Натрію – 2 мг, Цинку 0.12 мг. (Джерело: Link to USDA Database entry, джерело: USDA Nutrient database).

Проведені в 2012 році дослідження ідентифікували три види насичених жирних кислот хлібного дерева, які можуть служити репелентами (від лат. Repellentia – відганяти, відштовхувати) — речовинами, які відлякують комах, кліщів.

Плоди хлібного дерева

Плоди хлібного дерева містять 60-80% крохмалю, майже 14% цукрів і трохи менше 1% олії. По суті, це готове для випічки тісто, навіть присмачене маслом. В період своєрідних «жнив» бажаного врожаю все тубільне населення від старого до малого направляється в хлібні гаї.

З дерев плоди знімають довгими палицями-рогатками, потім загостреними кілочками кілька разів наколюють кожен плід і залишають на добу. Вночі м’якоть хлібного дерева починає бродити і вже ранком «хлібне тісто» готове до обробки: можна готувати страву або заготовити про запас.

Рецепт полінезійців Самоа, які вміють надовго запасатися плодами хлібного дерева: плоди чистять, розрізають, щільно загортають в листя геліконії і банана, і щільно складають в підготовлену яму. Підготовлена яма метрової глибини і до півтора метри в діаметрі, дно і стіни вистилають камінням і банановим листям. Зверху наповнену плодами для консервування яму накривають листям, а потім камінням. При такій технології м’якоть хлібного дерева не втрачає своїх смакових якостей до нового врожаю.

Плоди хлібного дерева в землі переброджують, перетворюючись на masi – тістоподібну масу, яка залишається їстівною протягом декількох років. Потім цю масу можна загортати в листя геліконії і смажити на кокосовій олії. Насіння хлібного дерева їдять вареним і смаженим з сіллю. Також плоди та листя йдуть на корм худобі.

З часом яму відкривають, беруть порцію тіста, додають води і кокосової олії і замішують у спеціальних дерев’яних коритах. Невеликі за розміром порції тіста загортають у листя і печуть. За смаком хліб masi мало чим відрізняється від нашого хліба. Хліб masi як лікувально-дієтичний продукт цінується і за свої смакові якості, містить багато вітамінів B і E. Недозрілі плоди хлібного дерева печуть в золі як картоплю.

Дуже корисні хлібні плоди, але не менш приваблива рослина й іншими властивостями. Жителі Океанії використовують луб’яні волокна з кори молодих хлібних дерев для спорудження житла; молочний сік замінює клей; сухе коріння служить лікарським засобом; чоловічі суцвіття виконують роль трута або гніту; опале листя набуває красивого зелено-жовто-пурпурового забарвлення – тепер це легкий, міцний і красивий капелюх.

Artocarpus altilis, Moraceae, наслідки міграції в Океанію

Англійський мандрівник Джеймс Кук, дізнавшись про роль хлібного дерева в житті тубільців, написав: «Людина, яка протягом свого життя посадила хоча б десяток хлібних дерев, виконала свій обов’язок по відношенню до своїх нащадків».

Хлібне дерево тропіків – одне з найдавніших дерев другого світу, квітнуло воно ще в крейдяний період. В Гренландії геологами виявлені численні відбитки листків цього дерева, його плодів і квіток. Тепер район хлібного дерева обмежений тільки тропіками материковою частиною Південно-Східної Азії та численних сусідніх островів.

Recent Posts

Закуски з оселедця (п’ять рецептів)

Рольмопси, Оселедці у пряному маринаді, Матіяси – молоді голландські оселедці, Оселедець у медовій підливі, Пструг маринований.Читати далі Закуски з оселедця…

2 дні ago

Вміє відростити собі голову

Гідрактинія (Hydractinia) - тварина, що здатна заново відростити собі голову. Як вона це робить? Чи може мешканець морських глибин, який…

4 дні ago

Коли прищеплюється тіньова економіка

Тіньова економіка прищеплюється ще в дитинстві, коли вчителька каже: «Один пишемо, два - в умі!»Читати далі Коли прищеплюється тіньова економіка

4 дні ago

Картопляний торт з начинкою

Рецепт смачного овочевого торта з начинкою з плавленого сиру, варених яєць і подрібненої зелені, для соковитості коржі торта вкривають тонким…

4 дні ago

Хропунам необхідно відмовитися від вечері

Що можуть зробити хропуни для того, щоб дати своїм близьким можливість спокійно спати? Схуднути, – вважають німецькі вчені.Читати далі Хропунам…

5 днів ago

Припухлість суглобів зніме… кизил

Якщо турбує біль у суглобах та з'явилася припухлість, приготуйте лікувальний настій кизилу.Читати далі Припухлість суглобів зніме… кизил

5 днів ago