Гліцинія

Гліцинія
Найбільшій в Японії Гліцинії 150 років

Найбільшій гліцинії в Японії 150 років. Ця рослина з парку квітів Асікага в Японії займає 1990 квадратних метрів і датується приблизно 1870 роком. Хоча гліцинії виглядають як дерева, насправді це ліани.

З часом вони можуть ставати дуже важкими, тому вся структура тримається на сталевих опорах, що дозволяє відвідувачам ходити під склепінням і насолоджуватися рожево-фіолетовим небом з квітів.

Блакитна квітка гліцинії

Гліцинія (від грец. γλυκός — солодкий) або Wistaria або Wysteria – рід квіткових рослин з родини Fabaceae (бобові), включає в себе десять видів порід ліан виткої лози, рідної для східної частини Сполучених Штатів, Китаю, Кореї та Японії. Деякі види рослини гліцинії є декоративними.

Вістерія або «водяна гліцинія» (Hygrophila difformis) – рослина з сімейства Acanthaceae (акантові).

Водоспад гліциній

Ботанік Томас Наттолл сказав, що рід гліциній названо на честь доктора Каспара Вістара (1761-1818). Але біограф Томас Наттолл припустив, що ця назва може мати якесь відношення до друга Наттолла Чарльза Джонса Вістера старшого (Charles Jones Wister – онук купця Джона Вістера) в Грамблторпі, проте відповідно до Міжнародного кодексу ботанічної номенклатури встановлено назву в нинішньому варіанті.

Wisteria Tunnel, Японія

Генетичний аналіз Callerya, Afgekia і Wisteria показує, що ці рослини є близькими родичами і зовсім відмінні від інших членів з клану Millettieae.

Мають вісім хромосом. Стебла лози гліцинії в’ються як-небудь – за годинниковою або проти годинниковою стрілкою навколо будь-якої доступної опори.

Гліцинії в садку Kawachi Fuji, Японія

Ліана гліцинія може піднятися метрів на двадцять над землею і поширитися в поперечному напрямку метрів на десять. Найбільша у світі відома гліцинія – це лоза в Сьєрра-Мадре, штат Каліфорнія, займає площу більше 1 акр (0,40 га) і вагою 250 тонн. Посаджена вона була в 1894 році, як різновид китайської лаванди.

Гліцинія в садку Kawachi Fuji, Японія

Листки гліцинії чергові, довжиною від 15 до 35 см, перисті, з 9 до 19 листівок. Пурпурні, фіолетові, рожеві або білі квітки гліцинії зібрані в підвісні китиці, довжиною від 10 до 80 см.

Цвітіння у деяких азійських видів гліциній відбувається навесні перед або під час розпускання листя, у американських видів і W. japonica – в середині-кінці літа. Квіти деяких видів ароматні, особливо гліцинії китайської. Насіння утворюється в стручках, отруйне.

Гліцинія жовта, садок Kawachi Fuji

Гліцинію вважають інвазивним видом у багатьох районах США, особливо на південному сході, через її здатність наздогнати і задушити інші місцеві види рослин.

Гліцинія

Деякі види гліциній використовують як харчову рослину для личинок деяких видів лускокрилих в тому числі златогузки.

Гліцинія, особливо гліцинія китайська, дуже витривала і швидко зростаюча рослина.

Ліана гліцинії 15 м, Кітакюшу (Японія)

Гліцинія може рости в ґрунті з досить низькою якістю, але віддає перевагу родючим, вологим, добре дренованим ґрунтам.

Різнокольрові ліани гліциній

Квітне вона під повним сонцем. Гліцинію можна розмножувати за допомогою різання листяних порід, зеленими живцями або насінням. Тим не менш, можуть пройти десятиліття в очікуванні квітучих зразків, вирощених з насіння. З цієї причини, як правило, садівники воліють вирощувати рослину з укорінених живців або щеплені сорти.

Тунель Вістерія (Wisteria Tunnel) в Кітакюшу (Японія)

Ще одна з причин відсутності цвітіння – надмірність добрива (особливо азотного). Гліцинія за рахунок Rhizobia bacteria в кореневих бульбашках має здатність накопичувати азот. Тому доросла рослина може потребувати додання калію і фосфату, але не азоту.

Тунель з різнокольорових гліциній

Нарешті, гліцинія може неохоче квітнути, тому що вона не досягла зрілості. У деяких видів дозрівання може наступити через кілька років (Кентуккі Вістерія) або майже двадцять років (китайська гліцинія).

Дозрівання можна прискорити фізично через догляд за основним стовбуром, обрізку коріння, чи посуху.

Японська гліцинія, садок Kawachi Fuji

Гліцинія може вирости в звичайному насипу, коли є опора, в кращому варіанті, коли дозволено дертися на дерево, альтанку, стіну або іншу опорну конструкцію. У будь-якому випадку підтримка повинна бути дуже міцною, тому що доросла гліцинія може стати дуже сильною, з важким товстим стовбуром і стеблами. Вона, звісно, розшматує решітку, розчавить тонкі дерев’яні стовпи і навіть задушить великі дерева. Гліцинія, якій дозволено рости на будинку, може привести до пошкодження водостоків, водостічних труб і аналогічних структур. ЇЇ звисаюче суцвіття найкраще розглядати знизу.

Тунельна арка з гліциній, Кітакюшу (Японія)

Квітки Гліцинії розвиваються в бруньках біля основи зростання попереднього року, тому правильна обрізка бічних пагонів ранньою весною може підвищити видимість квітів.

Щоб контролювати розмір розростання рослини, бажано бічні пагони вкоротити до 20 – 40 см в середині літа, і від 10 – 20 см восени.

Різнокольоровий тунель з гліциній

Після того, як рослина кілька років компактно зростає, вільна форма цвітіння може бути досягнута шляхом триразової обрізки нових вусиків протягом всього вегетаційного сезону (в північній півкулі в червні, липні і серпні).

Квіти деяких сортів їстівні, і навіть можуть бути використані для виробництва вина. Інші, кажуть, можуть бути токсичними. Настійно рекомендується перед вживанням проводити ретельне експертне дослідження цієї рослини.

Гліцинія або Вістерія кімнатна

Fuji Musumè або Wisteria Maiden зображують на Otsu-e (японські народні картини в Оцу, Сіга). Ці картини часто продають як добрий талісман для шлюбів. Fuji Musume – це також відомий класичний танець Кабукі. В творі «Giant Wistaria» Шарлотти Перкінс Гілман гліцинія стає ознакою мужності, а також знаком поразки.

Залишити коментар Скасувати відповідь

Exit mobile version