Категорії
Міста, країни, люди

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)

Найбільша в світі кам’яна «книга» Пагода Кутодо розташована на околиці колишньої бірманської столиці Мандалай. У цій «книзі» з білого мармуру 729 сторінок. Щоб прочитати цю «книгу», людині знадобиться 450 днів.

У рекламних проспектах і туристських путівниках цей унікальний пам’ятник згадується вкрай рідко, зате він широко відомий буддійським паломникам з багатьох країн. Ця пагода являє собою єдиний у світі звід буддійських трактатів школи Тхеравада (хинаяна), висічених на камені.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Пагода Кутодо (храм-комплекс)

До комплексу входять 730 мармурових стел, встановлених по периметру трьох квадратних платформ і сповитих з обох сторін витіюватими письменами.

Загальний обсяг «кам’яної» книги становить 1460 сторінок. За підрахунками бірманських фахівців, стандартне друкарське видання тексту, висіченого на камені, зайняло б 35 паперових томів, по чотириста сторінок в кожному.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Храм Кутодо Пая – найбільша книга в світі

Над кожною стелою зведена кам’яна арка, що захищає письмена від палючого сонця, дощу і вітру. Останній напис був зроблений понад століття тому, але його обриси, які виразно видно й досі, були заповнені особливим «чорнилом» з додаванням сусального золота.

У 60-ті роки XIX століття, коли створювався цей комплекс, в Бірмі вже широко було поширене книгодрукування, тому особливої необхідності використовувати камінь як матеріал для сторінки книги не було.

Значення цього пам’ятника для бірманців обумовлено особливостями політичного моменту в період його створення.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Пагода Каунгмудао (Бірма)

Ініціатива увічнити буддійський канон в мармурі належала одному з останніх монархів Міндану, який правив країною в 1853-1878 роках. Літописи говорять, що цей благочестивий чоловік намірився таким чином накреслити вислови, що містяться у священних буддійських книгах, щоб час не міг їх зтерти. Для цього монарх Міндан закликав духовних осіб виготовити найточніший текст буддійського віровчення для накреслення його на каменях.

Тобто, керуючись прагненням створити «непорушну священну сферу», Міндан вирішив побудувати комплекс, стійкий до космічних катастроф.

В уявленні буддистів, саме космічні катастрофи знаменують собою остаточне забуття вчення Будди і є провісниками появи нового Спасителя.

Буддійську космологію умовно можна розділити на просторову космологію (теорія місцеперебування), яка описує сфери, світи і рівні перебування істот в результаті перероджень, стан свідомостей і уявлення про час, періоди виникнення і руйнування світів, які вимірюють в одиницях виміру часу – калпах (1 Калпа дорівнює 1000 махаюгам або 4320 млн земним рокам).

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Книга в мармурі Пагода Кутодо (Бірма)

Слід зазначити, що буддійська космологія в першу чергу розглядає духовні світи (стан психіки), які не завжди мають матеріальний еквівалент. Світи, в які потрапляють після смерті, в результаті перероджень або під час медитації. Або світи, що характеризують стан свідомості і визначають вертикальну систему місцеперебування.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Сторінки Книги Пагода Кутодо (Бірма)

В першу чергу виділяють три сфери Трідхату (Tridhatu):
– сферу чуттєвого Камадхату (Kamadhatu), в якій перебувають істоти, які відчувають почуття, бажання, прагнення, пристрасті;
– матеріальну сферу форм Рупадхату (Rupadhatu) – сфера повної об’єктивності, коли відсутня чуттєвість, але присутні тільки елементи матерії (форми), свідомість у Сфері форм знаходиться в стані об’єктивності та неупередженості;
– нематеріальна сфера відсутності форм Арупьядхату (Arupyadhatu), в якій відсутні елементи матеріального світу.

Вертикально виділяють шість світів (іноді п’ять). Вищі сфери форм і сфери відсутності форм відповідають вищій області світу богів. Решту світів, включаючи велику кількість небес світу богів, відносять до сфери чуттєвої. Ці уявлення пов’язані з буддійською теорією появи, розвитку і загибелі світів.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Печери Умін-Тоунзе, Мандалай

Будівництво храмового комплексу Пагода Кутодо почалося біля підніжжя Мандалайського пагорба 14 жовтня 1860 року і закінчилося через 7 років 6 місяців і 20 днів – 4 травня 1868.

Мармур добували на височині Заджін, в 50 кілометрах на північний схід від Мандалая. Потім кам’яні плити доставляли до річки Каламал і, коли рівень води був досить високий, на човнах переправляли в королівський палац. Тут їх приймали кращі в країні різьбярі по каменю.

Структура комплексу відповідає класичній схемі бірманського храмового комплексу – ступа в центрі, обхід навколо неї і чотири входи, орієнтованих по сторонах світу. Незвичайними були лише будівлі, що розташовані навколо центральної ступи. Це 729 абсолютно однакових маленьких храмів, під склепіннями кожного з яких – біла мармурова стела з висіченим на ній текстом з буддійського канону «Трипітаки».

Текст, що підлягав перенесенню на камінь, ретельно редагували, тому що найменша помилка, яку різьбяр міг механічно повторити на камені, виявилася б непоправною, а вся стела бракованою.

Текст був перевірений п’ятим буддійським синодом, який спеціально зібрався в Мандалаї після багатовікової перерви.

У 1871 році, через 19 століть після Четвертого Цейлонського собору, в Мандалай, який був проголошений «центром Всесвіту», зі всієї земної кулі з’їхалося 2500 ченців на П’ятий буддистський собор. Собор тривав цілих п’ять місяців. Буддистські ченці розглядали і звіряли, а потім записували на пальмових листах священні стародавні тексти канону «Трипітаки», створені в 1 столітті до нашої ери. Крім цього були канонізовані скорочені тексти перекладів канону на англійську, бірманську і мову хінді. У контрольну групу входили освічені ченці, 30 старших редакторів, 50 редакторів і 50 помічників редакторів. Їм довелося переглянути 86 000 розділів «Трипітаки» (основного буддійського канону), а також палійські коментарі до них («Натті», «Міліндапанха», «Петекопадеша»).

Копіткою була праця різьбярів. Кожен з п’ятдесяти чоловіків висікав по десять рядків у день, в той час як тільки одна сторона стели містила до 100 рядків.

Храмовий комплекс Пагода Кутодо (Бірма)
Янгон, М’янма

Підсумком спільних зусиль з’явилося 729 стел однакової форми, розташовані паралельно ряд за рядом на просторі площею приблизно в дві квадратні милі. Догмати буддійської релігії написані на кам’яних стелах на палійській мові, але бірманськими буквами. На 111 стелах була викладена «Вінаяпітака» (буддійський дисциплінарний статут), 208 плит зайняла «Абхідгамма-пітака» (буддійська метафізика), 410 стел містять «Сутіта-пітаку» (проповіді Будди) і палійські коментарі. 730 стел, що розташовані на південно-східній стороні платформи пагоди Кутодо, розповідають про історію створення сакрального комплексу.

Залишити відповідь